Nasıl Yapılır?

İncir Aşısı Nasıl Yapılır?

Anadolu’da eski dönemlere kadar dayanan ve ana vatanı Türkiye olan incir, ülkemizde daha çok Ege Bölgesinde olmak üzere kıyı kesimlerde yetişmektedir. Yetiştirilmesi için ılıman iklim gereklidir. İncir için yaz mevsimlerinin sıcak, kış mevsimlerinin ılık geçtiği ve yıllık ortalama sıcaklığın 18-20 ℃ olduğu bölgeler gereklidir. Peki incir ağacına neden aşı yapılır, hangi aşı çeşitleri vardır veya bu aşılamalar nasıl  ve ne zaman yapılır ? Bu soruların cevabı  için yazımızı okuyabilirsiniz. İncir aşısı nasıl yapılır , neden yapılır?

İncir Aşısı Nasıl Yapılır , Neden Yapılır ?

İncir için çekirdekten incir fidanı yetiştirilmesi gerektiğinde veya incir ağacında büyüyen incir çeşidinin değiştirilmesi istendiğinde aşı yapılmaktadır. İncir ağacı için en çok kullanılan aşı çeşitleri yarma aşısı ve çoban aşısı şeklinde olan kalem aşıları  ile göz aşısı ve kaplama aşısı şeklinde olan kabuk aşılarıdır.

Aşı Çeşitleri Nelerdir ?

Göz aşısı daha çok 1-3 yaş arasındaki genç fidanların dallarına yapılmaktadır. 4-5 yaş arasındaki kalın fidan dallarına ise kaplama aşısı yapılmaktadır. Yaşlı olan ağaçlarda ise 8-10  cm kalınlığındaki dallar üzerinden budanarak gençleştirme yapılır ve ardından çoban aşısı ya da yarma aşısı yapılır. Bu aşı yapıldıktan bir yıl sonra ise yeni oluşmuş sürgünlere göz aşısı yapılmaktadır. Yaşlı ağaçlara yapılacak olan aşılarda en iyi sonucu almak için yapılan aşılar su yürümeden yapılacak olan kakma ve yarma aşılarıdır.

İncir Ağacında Aşılama Ne Zaman Yapılır ?

incir aşısı nasıl yapılır

İncir ağacında göz ve kaplama aşıları genellikle dalların kabuk vermiş olduğu nisandan mayıs ayının son günlerine kadar ya da eylülden ekim ayının sonuna kadar yapılabilmektedir. Kalem aşılarından olan yarma aşısı ağaçlara su yürümeden önce şubat ayından mart ayı başına kadar yapılmaktadır. Yine kalem aşılardan olan çoban aşısı ise su yürüyüp kabukların kalkabilecek hale geldikleri zaman olan mart sonuna doğru veya nisanda yapılmaktadır.

1.İncir Ağacına Göz Aşısı Nasıl Yapılır?

İlkbahar aylarında yapılan sürgün göz aşısı için, aşı gözleri bir yaşındaki sürgünlerden alınmaktadır. Sonbaharda yapılan sürgün göz aşısı için ise o sene sürmüş olan taze sürgünlerin dolgun odun gözlerinden alınmaktadır.

Göz aşısı yaparken öncelikle göz aşısı yapılacak dala karar verilmelidir. Düzgün bir dal tercihi yapılmalıdır ve aşı yapılacak olan dalın yerine de dikkat edilmelidir. Eğer güney cephedeki bir dala aşı yapılmak isteniyorsa o dalın bir hafta boyunca gölgelenmesi sağlanmalıdır. Göz aşısı yapılacak yerin direkt güneş ışığı alması doğru bir tercih olmayacaktır. Daha sonra aşılama yapmak için başka ağaçtan uygun bir verici seçilir. Seçilen bu dalda eğer meyveli bir göz varsa bu kısmı kullanmamak gerekir. Çünkü aşının tutma ihtimalini azaltabiliyor.

Verici olarak başka ağaçtan kesilen daldan göz dikkatli bir şekilde çıkarılır. Sonra aşı yapacağınız ağacın dalına T şeklinde bir çizik atılır ve bıçağın ucuyla kabuk çok az kaldırılır. Eğer bu kabuk kolay bir şekilde kalkmıyorsa ağacın henüz göz aşısı zamanı gelmemiştir. T şeklinde açılan kabuğa göz yerleştirilir ve yaprak sapı kısmına bastırılarak göz yerine oturtturulur. Ayrıca göz ile kabuğun çizgilerinin üst üste gelmesine dikkat edilmelidir. İp ile göz bağlanır ve aşı bandı ya da streç film ile sarılır. 3 hafta sonra bağların gözün karşı tarafından bir bıçak yardımıyla açılması tavsiye edilir. Göz aşısı yapılan kısmın üst kısmında dal varsa kesilmesi tavsiye edilir.

2.İncir Ağacına Yarma Kalem Aşısı Nasıl Yapılır ?

Öncelikle aşı yapmamız için uygun kalem kesmek gerekir. Daha sonra keskin bir bıçak yardımıyla bir hamlede yarma yerine yerleştirilmek için pürüzsüz bir yüzey oluşturulması gerekir. Kalemde V harfine benzer yüzey oluşturulduktan sonra testere yardımıyla aşı yapılacak dal kesilir ve ana gövdede kalan dalda yarık oluşturulur. Hazırlanan kalem ana gövdede oluşturulan yarığa yerleştirilir ve sıkıca sarılır. Açıkta kalan uçlar için aşı macunu kullanılmalıdır.

3.İncir Ağacına Çoban Kalem Aşısı Nasıl Yapılır ?

Öncelikle aşı yapılması için kalem kesilir. İncir sütlü bir ağaç olduğu için ve bu süt aşının tutmasını engellediği için kalemin kesilen ucuna süt var mı yok mu diye bakılır. Eğer süt varsa kalem suyun içine batılırır ve sütten kurtulunur. Kalem olarak kesilen parçanın bir ucunda yarım V olacak şekilde kesit oluşturulur. Kalem aşı yapılacak dal kesilir ve ana gövdede kalan kısımda yarık yapılarak kabuk kaldırılır. Yarım V şeklindeki kalem kabuğu kaldırılan kısıma yerleştirilir ve aşı bandıyla kalem ağaca sarılır. Aşı bandının etrafı hava almaması için aşı macunu ile kapatılır. Bu aşı yöntemine kenar çoban aşısı denir.

Aşı bantlarının çıkarılma süresi yaşadığınız bölgeye göre değişebilir. Eğer rüzgarlı olmayan bir bölgede yaşıyorsanız 1 ay içerisinde çıkarılabilir ancak rüzgarlı bir bölgedeyseniz 1 yıl boyunca aşı bantlarının çözülmemesi tavsiye edilir. Rüzgar kalem aşılarının kaynama noktalarını kötü etkileyip aşının kırılmasına sebep oluyor. Bu yüzden rüzgarlı bölgelerde aşı bantlarının hemen çıkarılmaması tavsiye ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu