GenelSağlık

İlaç Kullanmadan Baş Ağrısı Geçirme Yöntemleri Nelerdir?

Baş ağrıları neden olur ve ilaçsız nasıl geçer?

İlaç Kullanmadan Baş Ağrısı Geçirme Yöntemleri Nelerdir?

İlaç kullanmadan baş ağrısı geçirme konusunda öncelikle baş ağrısının nedenleri üzerinde durarak, söz konusu yöntemleri uygulamak önemlidir. Baş ağrısı birçok sebepten meydana gelebilir ve hatta bir müddet sonra ağrı kesici olarak kullandığımız ilaçların dahi bağımlılık oluşturması adına baş ağrısına neden oldukları görülebilir. Zaten her baş ağrısı için de ilaç kullanmak pek faydalı değildir. Baş ağrısının geçmesine neden olan ilaçlar, diğer birçok sağlık sorununu da yanında getirebilir.

Susuzluk, stres, düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam, sürekli ve yüksek ses gibi daha birçok neden baş ağrısına yol açar. Baş ağrısının geçmesi konusunda öncelikle bu durumlardan uzak durmak mantıklı bir seçenek olacaktır ancak ekstra alınan önlemler veya alternatif tedavi yöntemleri, ilaç kullanmadan baş ağrısı geçirme noktasında ekstra bir başarı katar. Peki, ilaçsız bir şekilde baş ağrısının geçmesi için neler yapılmalıdır?

Elma Sirkesi ile Baş Ağrısı Tedavisi

İlaç kullanmadan baş ağrısı geçirme konusunda elma sirkesi tedavisi sıklıkla tercih edilen yöntemleridir. Aslında bu yöntemi bir tedavi olarak değil de vücudun ihtiyaç duyduğu bir takviye olarak da tanımlayabiliriz. Vücut bazı durumlarda ekstra takviyelere ihtiyaç duyar ve elma sirkesi de besin içeriğinin zengin olmasından ötürü vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerini hızlı bir şekilde vücuda kazandırır.

1 bardak ılık suya, 2 çorba kaşığı elma sirkesinin eklenmesiyle uygulanan bu yöntem, yavaş yavaş suyun ve sirkenin birbirine karışmasıyla birlikte tam olarak hazır hale gelir. Sonrasında ise oluşan karışımı yavaş yavaş tüketerek, baş ağrınızda ciddi bir rahatlamayla karşı karşıya kalırsınız.

Bol Bol Su Tüketimi

Bazı bireylerin gün içerisinde çok su tüketmediği ve buna karşın da aşırı derecede sıvı kaybettiği görülür. Haliyle su ile sıvı akışkanlığını tam olarak kazanamayan kan, vücut dolaşımı esnasında yeterli verimliliği sağlamaz ve beyin de bu durumdan payını alır. Bu nedenle de sürekli olarak ortaya çıkan ve özellikle vücudun yorgun olduğu yani gece vakitlerinde ağrıların şiddeti artar. Bol bol su tüketilmesi ise sorunun büyük ölçüde ortadan kalkmasına yol açar. Kan akışını normal seviyeye getirerek, baş ağrısının azalmasına yol açar. Düzenli olarak bol bol su tüketmek ise baş ağrısını büyük ölçüde geçirir. Günde 2 litre su tüketimi, baş ağrısının ciddi anlamda azalmasına olanak sağlar.

Kafaya Yapılan Masajlar

İlaç Kullanmadan Baş Ağrısı Geçirme
İlaç Kullanmadan Baş Ağrısı Geçirme

İlaç kullanmadan baş ağrısı geçirme konusunda masajların yerinin ve öneminin son derece fazla olduğu söylenebilir. Doğru noktalara yapılan masajlar, baş ağrısının geçmesine ya da ciddi anlamda azalmasına yol açar. 3. göz noktası olarak bilinen alnın ve kaşların tam ortasına yapılan masaj, “Yintang” noktası olarak bilinir ve hem göz hem de baş ağrılarını büyük ölçüde azaltır. Bunun yanı sıra kaşların başladığı yerden bittiği yere kadar uygulanan masaj ise “Zan Zhu” masajı olarak bilinir. Söz konusu bölgelerde parmaklarla belirli bir baskı uygulanarak ileri geri hareketi yapılır. Böylelikle baş ağrısının büyük ölçüde hafiflediği görülür.

Şakaklara uygulanan masajın da baş ağrılarını geçirme konusunda son derece etkili olduğu bilinir. Şakak bölgesine dairesel hareketler ile uygulanan masaj, 10 dakika kadar düzenli bir şekilde yapılırsa, baş ağrınızın anlık olarak ciddi anlamda rahatladığını görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu