Teknoloji

İkinci El Tablet ve Telefonlar Artık Garantili Satılabilecek

İkinci el tablet ve telefonlar artık garantili satılabilecek. Kur fiyatlarındaki aşırı artmadan kaynaklanan teknoloji fiyatlarındaki yükseliş ile birlikte kullanıcıların daha ekonomik kapı olarak gördüğü ikinci el piyasası, telefon ve tabletlerin nerdeyse yarı fiyatına hatta satılan eşyanın durumuna göre yarı fiyatından da az bir miktara satılabiliyor. Son verilen karara göre ise bu piyasada satılan telefon ve tabletler garanti belgeleri ile beraber satılabilecek.

 

İkinci El Piyasasındaki Yükseliş Dikkat Çekti

Günümüzde piyasadaki telefon üretici sayısının artması ile beraber neredeyse her ay yeni bir model piyasaya sürülüyor. Buda piyasadaki rekabeti arttırıyor ve fiyatların bir nebze de olsa düşmesini sağlıyor. Ancak ülkemizde yaşanan kur fiyatlarındaki artış nedeniyle fiyatların azalmaya hiç niyeti yok gibi duruyor ve bu telefonları satın almak isteyen vatandaşlarımız maalesef ki alamıyor.

resmi gazete

Markanın yılda en az 1 adet piyasaya sürdüğü amiral gemisi olarak adlandırılan markanın en üst seviye özelliklerini taşıyan modellerinin fiyatları neredeyse araç fiyatlarına yetişti. Bu modelleri almak isteyen kullanıcılar genellikle ikinci el piyasasını tercih ediyorlardı. Son zamanlarda piyasanın hızla büyümesi yetkililerin dikkatini çekmiş olacak ki artık bu piyasada satılan tüm fiyatlardaki telefonların ve tabletlerin garantili olarak satılabilmesini sağlayan yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı.

 

İkini El Cihazlar Yenilenecek

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan bildiriye göre kullanılmış yani 2.el telefonlar, yenileme merkezlerine iletilebilecek ve burada yenilenecek. Yenilenen bu telefonların kutularında ‘yenilenmiş ürün’ ifadesi yer alacak. Satılan bu telefonlarda uygulanacak olan garanti ise ‘yenilenmiş ürün garantisi’ adı altında uygulanacak. Markaların verdiği garanti süresi genellikle 2 yıl oluyor ancak yenilenmiş ürün garantisi adı altındaki garantinin ne kadarlık zamanı kapsayacağı daha tam olarak kesinleşmedi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Fiyatlarda çok değişiklik olacağı söylenmiş yalnız ikinci el cep telefonları hala aynı fiyatta neden?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu