Sağlık

IF Diyeti Nedir?

IF diyeti yemek yerine ne yediğimize odaklanan bir diyettir. Ayrıca araştırmalar, bu diyetin kan şekerini düzenlediğini ve kalp hastalığı ve kanser riskini azalttığını göstermiştir.

IF Diyeti Nasıl Yapılır?

Türkçede oruç tutmak oruç tutmakla eşdeğer olsa da aralıklı oruç (IF) aslında aralıklı oruç tutmak anlamına gelir. Oruç tutmanın en büyük farkı yemek yemediğiniz zamanlarda su veya asidik olmayan içecekleri kalorisiz içebilmenizdir. IF’nin farklı versiyonları var ve dünyanın her yerinden ünlüler onu kullanıyor ve genel prensip, uzun vadeli açlığınıza dayanıyor. Bazı versiyonlarda günde bir kez yemek yiyebilir ve tüm öğünleri 24 veya 36 saate kadar atlayabilirsiniz. Diğer günlerde, tıpkı 5: 2 diyet gibi normal kalorinizin yaklaşık dörtte birini tüketebilirsiniz. Başka bir versiyonda sabah 08: 00’de kalkarsınız, ilk öğünü 12: 00’de yersiniz, dört saat sonra tekrar yemek yersiniz ve son öğünü dört saat sonra 20: 00’da yersiniz.

IF Diyetinin Faydaları Nelerdir?

 • Araştırma, aralıklı oruç tutmanın faydalarını aşağıdaki örneklerle gösteriyor;
 • Günde%20 kalori azaltan aşırı kilolu yetişkinler, sekiz haftada vücut ağırlıklarının%8’ini kaybetti.
 • Ek olarak, çalışmanın sonunda, bu kişilerdeki iltihaplanmanın azaldığı bulundu.
 • Bu diyetin sağlığımız üzerindeki olumlu etkisinin sırrı oruç tutmak, yani uzun süre oruç tutmaktır. Uzun süreli açlık vücudumuzdaki hücreleri hafif bir baskı altına sokar.
 • Bilim adamları, düşük kalorili günlerde bu stresle başa çıkma sürecinin hücrelerin stresle başa çıkma yeteneğini artıracağına ve bazı hastalıklarla savaşabileceğine inanıyor.

IF (Aralıklı Oruç) Diyetinin Kuralları Ne?

if diyeti

Ne yemeli ne yememeli:

  • Oruçlu olmayan günlerde dilediğinizi yiyebilirsiniz. Bununla birlikte, kilo vermek ve ihtiyacınız olan besinleri almak için sağlıklı yiyeceklere kanmayın. Şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durmaya çalışın. Oruç günlerinde, neredeyse hiç yemezsiniz veya yemeyebilirsiniz.
  • Yemek pişirme ve alışveriş.
  • Sağlıklı yiyeceklerde ısrar ettiğiniz sürece, normal alışveriş ve yemek pişirme prosedürlerine devam edebilirsiniz.
 • Paketlenmiş yiyecekler ve yenmeye hazır yiyecekler Kesinlikle yok.
 • Egzersiz: Ne kadar egzersiz yaptığınıza tamamen güveneceksiniz. Ama oruçlu günlerde fazla enerjiniz olmadığını belirtelim.
 • Yan etkiler: Yorgun, halsiz ve baş ağrısı hissedebilirsiniz.

IF Diyeti Nasıl Yapılır? İşte 3 Yolu

Her gün 14 saat (kadın) ve 16 saat (erkek) oruç tutulur ve kalan 8-10 saat yemek tüketilir. Oruç, kahve, kalorisiz tatlandırıcılar, şekersiz soda ve şekersiz sakıza izin verildiğinde kalori tüketilmez (kahveye az miktarda süt eklenebilir). Çoğu insan uyandıktan sonra altı saat oruç tutmayı geceleri acıkmaktansa tercih eder. Bu süre insanların yaşam tarzına göre uyarlanabilir ancak düzenli beslenme süresinin sağlanması önemlidir. Aksi takdirde hormonların çalışma yapısını bozabilirsiniz. Diyetin tamamında egzersiz günü boyunca karbonhidrat tüketimi yağdan daha önemlidir. Dinlenme günlerinde yağ alımı daha yüksek olmalıdır. Hedefler cinsiyet, yaş, vücut yağı ve aktivite seviyesine göre değişmekle birlikte, protein tüketimi her gün yüksek tutulmalıdır.

Sağlıklı Beslenenler İçin Ekstra Destek

Hala ne istersen yiyebilirsin, ama her zaman ölçülü tutmalısın. Haftada bir veya iki kez 24 saat oruç tutmalısınız. Beslenme planının yaratıcısı Brad Pilon, bunu “yedikten sonra 24 saat dinlenme” olarak nitelendirdi ve bugünlerde hiç yemek yemiyor. Bedava kalorili içecek yok. Oruç bittikten sonra normal diyetinize devam edeceksiniz. Bu yöntemi zor ve karmaşık bir diyet yerine kalorileri azaltmak için kullanabilirsiniz. Plana düzenli bir egzersiz programı dahil etmek, başarının anahtarı olarak kabul edilir.

Kurallara Uymayı Sevenler İçin

Günde 20 saat oruç tutabilir ve her gece büyük bir öğün yiyebilirsiniz. Bu lezzetli yemekte önemli olan ne zaman ne yeneceğidir. Buradaki felsefe, insanların geceleri yediklerinin doğasına dayanmaktadır ve insanların geceleri ihtiyaç duydukları besinleri sağlamalıdır. 20 saat oruç tuttuktan sonra çiğ meyve veya sebze, taze meyve suları ve az miktarda protein yiyebilirsiniz. Sempatik sinir sistemi üzerindeki etki, basitçe enerjiyi arttırmak ve yağ yakımcının hızlandırmak olarak görülebilir. Kalan dört saat boyunca, parasempatik sinir sistemi vücut üzerinde “aşırı yeme” şeklinde aşağıdaki etkilere sahiptir: Vücut iyileşir, sakinleşir, gevşer ve sindirim kolaylaşır. Gece yemek, vücudun hormon üretmesine ve yağ yakmasına yardımcı olabilir. Dört saat boyunca belirli yiyecekleri yeme sırası da önemlidir. Sebzeler, protein ve yağ ile başlamalı. Bu grupları tamamladıktan sonra hala acıkıyorsanız, biraz karbonhidrat yiyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu