BilimGenelSağlık

İbn-i Sina Kimdir? Hayatı ve Eserleri

ibn-i sina hayatı, ibn-i sina sözleri, ibn-i sina eserleri, ibn-i sina hakkında bilgi

İbn-i Sina ( tam adı: Ebû Alî el-Hüseyn b. Abdillâh b. Alî b. Sînâ) doğumu 980 Afşana Köyü, Buhara – ölümü 21 Haziran 1037 Hamedan. İbn-i Sina; Hekim, fizikçi, yazar, filozof ve bilim insanıdır.

İbn-i Sina Hayatı Hakkında Kısaca Bilgi

İbn-i Sina, batılılar tarafından hekimlik yönünü kast edilerek  ‘Büyük Üstat’ olarak tanımlanabilir. 980 senesinde Efşane köyünde doğmuştur. Uzun adı ile Ebu Ali El-Hüseyin Bin Abdullah Bin Sina, herkesin bildiği isimi ile İbni Sina yalnızca tıp alanında çalışmalar gerçekleştirmemiş; felsefe, matematik, kimya fizik, jeoloji, müzik, astronomi gibi alanlarda da kendisini kanıtlamış ve gelecek nesillere ilham verecek eserler ortaya çıkarmıştır. Daha henüz 10 yaşındayken Kur’an ezberleyerek hatim olan İbn-i Sina, Samani İmparatorluğunda bilim insanı olan babasından ilk öğrenimini almıştır. Kuşyar adında bir doktorun gözetimi altında tıp eğitimini alan İbn-i Sina, 16 yaşına geldiğinde başladığı bu eğitimi iki sene kadar kısa bir sürede bitirdi. Kalp ve damar sistemlerinin temelini küçük ve büyük kan dolaşımını birbirinden ayırarak oluşturmuştur. Büyük Üstat, Avicenna olarak isimlendirilen İbn-i Sina’nın yazdığı “Tıbbın Kanunu ve İyileşme” adlı eseri 17. Asrın ortalarına kadar Avrupa üniversitelerinde tıp bilimin temel eseri olarak eğitim sürecinde okutulmuştur.

Dante Alighieri’nin 14. Yüzyılda yazdığı ve bir klasik haline gelen ünlü oyunu İlahi Komedya’da İbni Sina’nın adına da yer verdi. İbni Sina’nın portresi Fransa’da yer alan Paris Tıp Fakültesi binasında asılıdır. Birçok ülke dünyaya katkılarından dolayı saygılarını gösterebilmek amacıyla para, zarf, pul ve madalyon bastırdı. Ay üstünde İbni Sina adında bir krater vardır.

İbni Sina’nın Eserleri

 • İşarat ve’l-Tembihat, (ö.s), 1892, (“Mantık, Fizik ve Metafizik bölümlerini içerir. 20 bölümden oluşur.)
 • Kitabü’ş-Şifa, (ö.s), 1927, (“Mantık, matematik, fizik ve metafizik konularında yazılmış on bir cilt hacimli bir eserdir. Birçok kere Latinceye çevrilmiş ve ders kitabı olarak okutulmuştur.”)
 • El-Kanun fi’t-Tıb, (ö.s), 1593, “Tıpta Kanun”(Tıp ile ilgili zamanının bilgilerini ihtiva eder. Orta çağda dört yüz yıl Batı’da ders kitabı olarak okutulmuştur. Latinceye on çevirisi yapılmıştır.)
 • Kitabü’l-Necat, (ö.s), 1593, (“Kurtuluş Kitabı”Metafizik konularda[kaynak belirtilmeli] yazılmış özet bir eserdir.
 • Risale fi-İlmi’l-Ahlak, (ö.s), 1880, (“Ahlak Konusunda Kitapçık”)

İbni Sina sözleri

İbni Sina’nın sözleri oldukça fazladır. Sizler için bunları derledik, dilerseniz hemen sözlerine geçelim;

 • Tıp ilmi ki beyte sığdırılmıştır ve söylemenin güzeli de kısa söylenmesindedir. Az ye! Yedikten sonra hazım oluncaya kadar başka bir şey alma! Zira şifa yemeğin hazım olunmasındadır. İnsanın sağlığını bozan yemek üzerine yemek yemektir. O yüzden tıpta, hastalık ve sağlığın sebeplerini bilmemiz gerekir.
 • Bilim ve sanat takdir edilmediği yerden göç eder.
 • Tıp, insan vücudunun, hangi araçlarla iyileştiğine ve hangi müteharrikin insan vücudunu sağlıktan uzaklaştırdığını araştırır.
 • Ben erdemden başka zenginlik tanımıyorum.
 • İyiliğin şartı beştir: Tez olmalı, gizli olmalı, gözde büyütülmemeli, sürekli olalı ve yerini bulmalı.
 • Faziletler alışkanlık haline gelince saadet doğar.
 • Kendinin ne olduğunu bilen insan, bazı kendini bilmezlerin onun hakkında söylediklerinden etkilenmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu