Nasıl Yapılır?

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020 Başvuruları

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020 Başvuruları

Üniversitelerin hemen hemen hepsi Covid-19 adı verilen pandeminin durdurulamaması ve son zamanlardaki tekrardan yükselişi nedeniyle eğitimi uzaktan sürdürecek. Geçtiğimiz Mart ayının ortasında başlanan online eğitim, güz döneminde de sürdürülünce Kredi ve Yurtlar Kurumu da yurtlarla ve burs / krediyle alakalı hiçbir açıklama yapmadı. Çoğu kişi bahar dönemine yakın bir tarihte başvuruların başlayacağını düşünüyor ancak bazı öğrenciler geçim sıkıntısı nedeniyle bursa ihtiyaç duyuyor. Bu noktada geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Genç Üniversiteli adını verdiği burs başvuruları başlatıyor. 2019’da 3200 TL’lik yardımla öğrencileri sevindiren Ekrem İmamoğlu Başkanlığındaki kurum, 15 Eylül 2020 itibariyle Genç Üniversiteli burs başvurusu taleplerini alacak. Çeşitli koşulları ve gereklilikleri sağlayan öğrenciler ihtiyaç duydukları paraya kavuşacak.

İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı

Üniversitelerin verdiği eğitim biçimine bakmadan burs başvurusu işlemlerini başlatan İBB, tüm öğrencileri sevindirdi. Halihazırda KYK burs ve kredi başvuruları da başlamamışken böyle bir haber verilmesi dikkatleri topladı. Önceki eğitim yardımına benzer biçimde online başvuru alınacak ve 14 Ekim 2020 gününe kadar devam edecek. İBB bursu ne kadar, genç üniversiteli yardımı kaç para derseniz şimdilik net bir cevap veremiyoruz. Çünkü yetkililer miktar olarak açıklama yapmasa da geçen yıl 3200 TL verildiğinden, bu rakamın aşağısına düşmeyeceği tahmin ediliyor. İki taksitle belirtilen banka hesaplarına ödenirken kaç kişiye burs verilecek sorusunun cevabı da 30 bin.

İBB Bursunun Başvuru Şartları

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız.
  2. Öğrenci İstanbul dışında bir üniversitede okuyorsa kendisi olmasa da en azından ailesinin İstanbul’da ikamet etmesi gerekiyor. Anne ile babanın vefatı söz konusuysa yakınının ikamet yerine bakılır.
  3. Üniversitelerin lisans ya da önlisans bölümlerinde öğrenim görmelidir.
  4. Yönetmeliklerce belirlenmiş öğrenim süresi içerisinde eğitimi sürdürüyor olmak gerekir.
  5. Devlet üniversitesinde okumalı veya özel / vakıf üniversitelerinde tam burslu okumalıdır.
  6. Son sınıf ile ara sınıf öğrencilerinin sene sonu not ortalaması minimum 100 üzerinden 53, 4 üzerinden 2.00 olması gerekmektedir.

İBB Bursu Genç Üniversiteli 2020 Başvuru Yapma

2020 İBB Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşlemleri hızlandırmak ve zaman kazandırmak adına web sitesinden başvurular yapılmaktadır. Alınan bilgiler değerlendirilerek ihtiyaç sırasına göre asil ve yedek kazananlar belirlenmektedir.

  • https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/ adresine tıklayın.
  • Sizden istenen bilgileri eksiksiz tamamlayın.
  • Verdiğiniz bilgilerin ve getireceğiniz belgelerin uyması gereken şartlara dikkat edin.
  • Sırasıyla gelen ekranlardaki kutuları doldurduysanız başvuruyu tamamlayın.

2020 yılı için İBB genç üniversiteli burs başvurusu işlemini tamamladıysanız sonuçların açıklanmasını bekleyin. Ardından talep edilecek belgeleri size yakın olan teslim noktasına götürdüğünüzde en kısa sürede burs ödemeniz hesabınıza yatırılacaktır. İfade edilenlere göre kısa zaman sonra başlayacak KYK için de şuradaki yazımızı okuyabilirsiniz: KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu