Genel

İ Harfi İle Başlayan Şehirler

Ülkemizde ‘İ’ Harfi ile başlayan 4 adet şehir bulunmaktadır. Bu şehirler: İçel (Mersin), İstanbul, İzmir ve İzmit (Kocaeli)’dir. İ Harfi ile başlayan şehirler listemizde ülkemizde kentleri listeledik. (İngilizce’de büyük harf olarak ‘İ’ bulunmadığından dolayı Dünya’daki diğer şehirleri bu listeye almadık.) İşte listemiz:

  • İçel
  • İstanbul
  • İzmir
  • İzmit

İçel

İçel ya da Mersin, ülkemizin Akdeniz Bölgesi’nde bulunan bir ilidir. Büyük bir liman kenti olan İçel, 1.868.757 kişilik nüfusuyla büyük bir şehirdir. Ayrıca ülkemizin en kalabalık on birinci ili konumundadır. Akdeniz İklimi etkisi altındaki Mersin’de yazlar çok sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçer.

İçel’de gezilebilecek yerler arasında; Aynalıgöl (Gilindire) Mağarası, Mersin Marina, Mut Yerköprü Şelalesi, Uzuncaburç Olba Antik Kenti, Sunturas Şelalesi, Mersin Arkeoloji Müzesi, Alahan Manastırı ve Atatürk Evi’ni sayabiliriz.

İçel (Mersin) mutfağı oldukça geniştir. İşte İçel mutfağından bazı lezzetler: Arabaşı Çorbası, Bandırma, Batırık, Cezerye, Döğme Pilavı, Humus, Kerebiç, Silifke Yoğurdu ve Tantuni.

Icel Mersin Vize Basvuru Merkezi

İstanbul

Bildiğiniz gibi İstanbul, ülkemizin en kalabalık ve en büyük şehridir. Dünya’nın önde gelen kültür ve turizm kentlerinden biri olan İstanbul’un nüfusu 2020 yılı verilerine göre 15.462.452’dir. Kuzey kesimlerde Karadeniz iklimi, Güney kesimlerde ise Akdeniz geçiş iklimlerinin etkisi görülür. İstanbul Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti’ne yüzyıllarca yıl boyunca başkentlik yapmış bir şehirdir. Dolayısıyla sayısız tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul’da gezip görülebilecek yerler saymakla bitmez ancak bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Sutanahmet Meydanı, Sultanahmet Camii, Ayasofya Camii, Kariye Müzesi, Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Çırağan Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Eminönü, Boğaziçi Köprüsü, Bebek Sahil ve Ortaköy Camii.

İstanbul’da deneyebileceğiniz özel lezzetlerden bazıları ise şöyledir: Eminönü Balık Ekmek, Ortaköy Kumpiri, Kanlıca Yoğurdu, Vefa Bozası, Sarıyer Börekçisi ve Acıbadem Kurabiyesi.

Istanbul 1

İzmir

İzmir, ülkemizin en büyük üçüncü şehridir. 4.394.694 kişilik bir nüfusa sahiptir. İzmir Akdeniz İklimi etkisi altındadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçer. İzmir Limanı Türkiye’nin en büyük yedinci limanıdır.

İzmir’de gezebileceğiniz yerlerin sayısı oldukça fazladır. İşte onlardan bazıları: Kemeraltı Çarşısı, Alsancak, İzmir Doğal Yaşam Parkı, Kordon Boyu, Saat Kulesi, Konak Meydanı, Agora Açık Hava Müzesi.

İzmir kendine özgü mutfağıyla da meşhurdur. İşte İzmir’de deneyebileceğiniz bazı lezzetler: Kumru, Boyoz, Zeytinyağlı Enginar, Şambali, İzmir Köfte.637055069968008252RJ

İzmit

İzmit ya da Kocaeli, ülkemizin en gelişmiş kentlerinden biridir. Türkiye’nin en kalabalık onuncu ili olan İzmit 1.997.258 kişilik nüfusa sahiptir. Karadeniz iklimi ile Akdeniz iklimi arasında bir geçiş iklimi yaşanır.

İzmit’te gezilebileceğiniz yerler arasında: Seka Park, Osman Hamdi Bey Müzesi, Ormanya, Çoban Mustafa Paşa Camii, Gayret Gemi Müzesi, Ballıkayalar Tabiat Parkı, Outlet Center İzmit’i sayabiliriz.

İzmit’te deneyebileceğiniz lezzetleri ise şöyle sıralayabiliriz: Cızlama, Pişmaniye, Ciğceli Kavurma, Değirmendere Fındığı, Mancar Yemeği, Umaç Çorbası, Kandıra Yoğurdu.

kocaeli izmit efsaneleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu