Nasıl Yapılır?

Hurma Aşısı Nasıl Yapılır?

Meyve ağaçlarında belirli zamanlarda ve belirli yöntemlerle aşılama yapılmaktadır. Aşılama yapmadaki amaç, büyük meyve vermesi ya da çok çiçeklenmesi gibi ağaçların en iyi özelliklerinin kuşaklar boyu aktarılmasının istenmesidir. Aşılama yöntemi kolay şekilde yapılabildiği için, sayısı azalan ağaçların ya da bitkilerin sayısının artırılması da mümkündür. Bu uygulama ile bitki ve ağaçların çeşitleri de artırılabilir. Bodur ağaç türlerinden anaç ağaç olarak faydalanmak da mümkündür. Hurma aşısı nasıl yapılır ?

Hurma Aşısı Nasıl Yapılır?

Tohumdan üretilmek istenen meyve ağaçları oldukça fazla zaman almaktadır. Uzun zaman aldığı için tohumdan üretmek yerine aşılama yöntemi sayesinde çok kısa zamanda meyveye ulaşmak mümkündür. Buna örnek vermek gerekirse, tohumdan yetişmiş olan avokado ağacı 6 ve 10 yıl süre arasında ya da daha fazla sürede meyve verirken, aşı yapılmış bir avokado ağacı daha kısa sürede meyve verir. Bu süre de 3 ila 4 yıl arasıdır.

Normalde yetişmeyen topraklarda aşılama yöntemi ile ağaç yetiştirmek de sağlanabilir. Bir ağacın yaşam koşullarına sahip olmayan bir yerde bulunması onun kısa ömürlü olacağı ve büyümeyeceği bilinmektedir. Fakat o ağaç uygun şekilde bir anaç olarak kullanılıp aşılanırsa, olumsuz şartlar altında bile büyüyebilmektedir. Bazı anaç ağaçlar ağır ya da killi olan toprak tarzı farklı türden topraklarla başa çıkmak için de kullanılabilir. Bununla birlikte belirli başlı hastalıklarla mücadele etme amacıyla da kullanılmaktadır.

Aşılama yapmak istendiğinde en temel kural birbirlerine benzeyen ağaçlar olmasıdır. Armut ağacına armut ağacı, erik ağacına erik ağacı aşılaması yapmak gibi.

hurma aşısı nasıl yapılır

Aşılama yapma aşamasında hücresel düzeyde iki ağacın tek bir yapı elde etmesi için damar sistemlerinin iletişime geçmesi ve birleşmesi gerekir. DNA’da değişim olmaz fakat bağlantının sağlıklı olması için birbirine benzeyen hücreler gerektirir. Hücresel ya da kimyasal uyumsuzluk nedeniyle iletişim kuramayan anaç, dokular bulduğu zaman aşının sonucu başarısız olmaktadır.

Aşılama Ne Zaman Yapılır?

Aşılama zamanı ağaç ve bitkilerin tomurcuklanma döneminde ya da tomurcuklanma dönemi sonrasında yapılmaktadır. Birçok aşılama kışın ve ilkbaharda uygulanmaktadır. Yaprak döken bazı ağaçların aşılaması genelde kış aylarında yapılmaktadır.

Hurma ağaçları da aşılama yapılan ağaçlar arasında yer almaktadır.

Hurma Aşısı Yapımı

Diğer ağaçlara yapılan aşılama gibi hurma ağacına yapılan aşılama da merak edilmektedir. Hurma aşısı yapılacağı zaman kullanılacak 2 tane taze hurma dalı ağaçtan kesilir. Baharda, yani Mart ayında ilk haftalarda kesilmelidir. Kesilen dalların uç kısımları kesilerek, aşının yapılması için hazır hale getirilmiş oluyor. Bunun ardından aşılama yapılacak olan ağacın pürüzsüz bir yüzeyinden testere yardımı ile düz şekilde kesilmelidir. Ağacın kesilecek yerin yüksekliği bu noktada çok da önemli değildir. Genel olarak 30 ila 40 cm civarında olması gerekmektedir. Olması gereken bu yükseklik ağacın sahip olduğu kalınlığa, büyüklüğe ve düzgün yerine göre ayarlanabilmektedir.

Buraya kadar geldikten sonra testereyle kesilmiş olan yer bıçak yardımıyla düzgün bir şekilde temizlenmelidir. Bıçakla kesilip temizlenmiş olan ağacın tam orta kısmında bir yarık açılmalıdır. Açılan bu yarık çok derin olmamalıdır. Yarık, bıçağın enine göre biraz daha çok olabilir. Daha sonra önceden hazırlanmış olan kaleme benzeyen iki taze dalı alıp, yontulmuş olan kısımlarını yarığın tam kenarına denk gelecek şekilde yerleştirilmelidir.

İki daldan bir tanesi bir kenarda, diğeri de diğer kenarda olacak şekilde olmalıdır. Açılmış olan yarığa yerleştirilen taze dallardan sonra, bıçak yardımıyla yarılan kanal çamur ile kapatılmalıdır. Bu noktada mevcut ise bal mumu da kullanılabilir. Bal mumumun daha faydalı olduğu bilinmektedir.

Aşılama yapma işleminde buraya kadar yapılması gerekenler yapıldıktan sonra, çamur ile kaplanmış olan kısmın etrafı dayanıklı karayemiş yapraklarıyla sarılıp, içinin toprak ile doldurulması lazımdır. Yaprakların kullanılması yerine naylon poşetlerin kullanılması da mümkündür. Daha erken çürümesiyle birlikte hava alması için de yaprak kullanılması daha çok tercih edilmektedir.

Yukarıdaki tüm işlemler tamamlandıktan sonra aşı yapılmış bir hurma ağacı olmuş olacak. Hurma ağaçlarının türüne göre tutması veya tutmasının değiştiği de unutulmamalıdır. Aşının tutması 1 ila 3 ay içerisinde belli olmaktadır.

Sarılmış olan yaprağın çürümesinin ardından, yaprakların bağlanmış olduğu naylon ip kesilip atılmalıdır. Unutulmaması gereken bir diğer madde de aşı uygulaması ardından sulama işleminin üstten yapılmamasıdır.

Aşılama Yöntemleri

Çoğunlukla meyve ağaçlarına uygulanan aşılamalar birkaç çeşitten oluşmaktadır. Bulunan farklı aşılama yöntemleri, bitki ve ağaçların farklı türdeki ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılmaktadır. Aşılama yöntemi genelde ikiye ayrılmaktadır. Bu iki yöntem göz aşısı ve kalem aşısıdır. Bu iki yöntem de kendi içerisinde farklı kullanım alanlarına göre gruplara ayrılmaktadır.

Hurma ağacı aşılamasında da yarma aşı yöntemi uygulanmaktadır. Yarma aşı, bulunan diğer kalem aşılarının tercih edilmediği daha kalın gövdeye sahip anaçlara uygulanmaktadır. Ayrıca yarma aşı yöntemi ile de, ağaçta farklı dalların çıkması da gerçekleşmektedir. Diğer yöntemlere göre bu aşılama yöntemi hurma ağacı için uygun olmasından dolayı tercih edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu