Sağlık

Hünnap Nedir?

Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen dayanıklı olan hünnabın birçok ismi vardır. Hünnap çiğde, innabi isimleri ile de bilinir. Hünnap kendi ismi ile aynı olan hünnap ağacında yetişir. Dikenli bir ağaçtır. Bu ağacın hem kabuğu hem yaprağı hem de meyvesi tedavi etmektedir.  Önce sarı renkte olan çiçekler açarlar. Ve etrafına hoş bir koku salarlar. Daha sonra ise yeşil renkte olur ve büyümeye başlar. Hünnap nedir , faydaları nelerdir?

Hünnap Nedir?

Sonbaharın güneşi ile birlikte kırmızıya, kahverengiye ve mora dönüşür. Aslında zeytine ya da iğdeye benzer bir görünüme sahiptir. Dış yüzeyi sert ve kırışık bir görünümü vardır.  İlk hali diğer olgunlaşmayan meyveler gibi ekşidir. Ancak olgunluğa eriştikçe tadı daha da güzelleşir. Tatlı bir meyve olarak bilindiği için kurutulmuş olarak şekerlemelerde ve tatlılarda kullanılır. Hünnabın ilk doğma yeri Çin’dir. Ve Çin’den dünyaya yayılır. Çin’de ölümsüzlük meyvesi veya Tanrının hediyesi gibi atıflar ve sıfatlar kullanmışlardır. Böylece çok popüler bir hale gelmiştir. Aslında tam bir sağlık kaynağıdır. Geçmişten günümüze kadar da şifa kaynağı olarak alternatif tıp alanında kullanmaktadır.

Hünnap Meyvesinin Özellikleri

hünnap nedir

Hünnabın şifa kaynağı olduğu ve birçok faydası bulunduğu kanıtlanmıştır. Hem yiyecek hem meyve hem de ilaç yapımında kullanılmaktadır. Endüstride dahi kullanılan hünnap özleri, cilt bakım ürünlerinde kızarıklığı, şişliği, kuruluğu azaltır ve güneş yanıklarında kurtarıcı olarak görev almaktadır. Besin değeri yüksek ama düşük kalorili bir meyvedir. Uyku düzenini sağlar ve kaygıyı azaltır. Kilo vermek için tercih edilen meyvelerdendir. Kanseri önlediği ispatlanmıştır. Sindirim sistemi yardımcısıdır. Çin’in o eski dönemlerinde doğum kontrol hapları olarak kullanılmıştır. Meyvenin tatlı bir kokusu olması nedeniyle gençleri aşık ettiği söylenmektedir. Hünnap kurutulmuş bir halde çay, şurup ve şarap olarak kullanılmaktadır. Vitamin ve mineral bakımından zengindir. Sağlıklı atıştırmalıklar arasında en çok tercih edilenlerdendir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve C vitamini bakımından zengindir. Vücutta enerji sağlayan doğal şeker formundadır.

Hünnap Faydaları Nelerdir?

Tüm bilgileri edindikten sonra hünnap’ın faydaları neler onlara göz atalım. Bunlar hakkında da en çok bilinen ve tespit edilmiş olanlara göre hünnap faydaları neler;

 • Sindirimi iyileştirerek bağırsaktaki sorunları ve kabızlığı tedavi eder.
 • Kalp-damar sağlığını tedavi edici özelliğe sahiptir. Karaciğer hastalıklarındaki rahatsızlığı tedavi eder.
 • Yüksek orandaki magnezyuma sahip olması nedeniyle kas ve kemik ağrılarına iyi gelmektedir. Kemik gelişimini destekler.
 • Doğal bir antidepresandır. Uyku ve beyin fonksiyonlarını düzenler. Sakinleştirici etkiye sahiptir.
 • Kalsiyum ve fosfor barındırarak diş sağlığını koruma konusunda da etkili bir güce sahiptir.
 • Günlük potasyum ihtiyacını karşılamaktadır.
 • Yaşlanma belirtilerini yok eder.
 • Soğuk algınlığını, öksürüğü tedavi etmektedir.
 • Kanı temizler. Vücuttaki toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Antioksidanlar açısından zengin bir meyvedir. C vitamini içerir.
 • Bağışıklığı arttırarak kanser hücreleriyle savaşır.
 • Düşük kalorilidir. Kilo kontrolünü sağlar.
 • İçeriğindeki potasyum sayesinde kalp ve damar sağlığına iyi gelir.
 • Güneş yanıklarında ve cilt kızarıklarında alternatif tıp alanında kullanılmaktadır.
 • Taze hünnap, yaralarda ve karın ağrılarında tedavi edici özelliğe sahiptir. Hünnap ağacı yaprakları ise tifo hastalığında kullanılır. Çiçek hastalığı, kızamık ve suçiçeği gibi döküntülü ateşli hastalıklarda bu bitki tedavi edicidir. Hünnap ağacı kabuğu ise göz kapağındaki iltihapları gidermektedir.

Böylelikle hünnap faydaları neler olduğunu öğrenmiş olduk. Peki nasıl tüketeceğiz?

Hünnap Nasıl Tüketilir?

Kurutulmuş meyve şeklini isterseniz çay ile hünap’ı tüketebilirsiniz. Hünnap çayını, sirkesini kolayca tüketebilirsiniz. Çünkü boyutları küçük ama tatlı bir lezzeti vardır. Hurma, elma gibi tada sahip olduğu için bu lezzetleri andırmaktadır. İçinde iki tohumu var. Özellikle onların çıkartılarak yenilmesi önerilir. İsterseniz çiğ bir meyve halinde iken tüketebilirsiniz. Dilerseniz de kurutulmuş meyveler halinde veya marmelat, reçel, çay alarak yıl boyu tadabilirsiniz.

Kurutulmuş olan hünnaplar tatlıların üzerinde kullanılır. Yaş patlarınızın üzerine süslemede kullanabilirsiniz. Asya kıtasında şeker gibi ağıza alınarak tüketilmektedir. Kurutulmuş olan meyveler kalori bakımından daha zengin olurlar. Bu nedenle kurutulmuş meyveleri tüketmekte ısrarlı olmalısınız. Hünnap ta bu şekilde kurutulmuş meyvelerin arasında çerez niyeti olarak yiyebilirsiniz. Kilo verme çabası içinde iseniz kalorisi yüksek olması nedeniyle günde 4 adet yemeniz yeterli olacaktır.

Ilıman bir iklimde yetiştiği için kolay ve bolca bulabilirsiniz. Ülkemizde Ege, Akdeniz, Marmara ve Güneydoğu Anadolu da yetiştirilir. Ancak bulunduğunuz şehirde de mutlaka her aktarda kolayca ulaşabilirsiniz. Eylül ve ekim aylarında pazarlarda ve manavlarda çiğ halde olan meyvesini, marketlerde ise marmelat, reçel, çay, şurup olarak bulunur. Artık internet sitelerinden de kolayca siparişini verip alabildiğiniz bir ürün haline gelmiştir. Genelde keçiboynuzu ile karıştırılarak satışa sunulmaktadır.

Uygun dozajlarda tüketilmelidir. Kişinin sağlığı, yaşı ve diğer koşullar göz önünde bulundurularak tüketilmelidir. Doktora danışılmadan tüketilmemelidir.

Hünnap Meyvesinin Yan Etkileri Nelerdir?

Her meyvenin dozunda tükettiğinizde hiçbir sorun yaşamazsınız. Ancak dozunu aştığınız her yiyecek size zarar verir. Hünnapı alıp tüketmeye başladığınızda kabızlık sorununuz olduğu için sindirim sisteminizi destekler. Boşaltım sisteminiz çok iyi çalıştırır. Yani kişiyi ishal eder. Bunun dışında bilinen veya ortaya çıkarılmış herhangi olumsuz bir başka yan etkisi saptanmamıştır. Ancak önemli bir konu vardır, o da hamilelikte veya emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan tüketmenizi önermiyoruz. Sağlığınız buna el verdiği sürece dozunda bir tüketim yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu