Teknoloji

Huawei Masaüstü Bilgisayar Çıkartma Hazırlığında

MateBook serisiyle Apple’a meydan okuyan ve satış rakamlarıyla Apple’ın ciddi bir rakibi haline gelen Çinli telefon üreticisi Huawei ortaya atılan iddialara göre masaüstü bilgisayar çıkartma aşamasında.

Bundan birkaç yıl önce çıkarttığı MateBook serisi nedeniyle eleştirilere maruz kalan ancak buna rağmen satış rekoru kıran Huawei’nin masaüstü bilgisayar çıkartma aşamasında olduğu iddia edildi. Bir teknoloji platformunda açılan bir konuya göre Huawei devlet ve işletmeler için masaüstü bilgisayar üretimine başlayacak. Oyun bilgisayarı yerine işletmelerin ve devlet çalışanlarının kullanacağı bir bilgisayar üretme hazırlığında olan Huawei, bu bilgisayarlarda 24 çekirdekli Kunpeng işlemci kullanacak.

Masaüstü Bilgisayarlarda UOS işletim Sistemi Kullanılacak

Çinli teknoloji devi ürettiği masaüstü bilgisayarlarda UOS işletim sistemi kullanacak. UOS, Çin yapımı bir işletim sistemi olmasıyla beraber geçtiğimiz yıllarda Çin devlet dairelerinde Windows yerine UOS işletim sistemi kullanılacağı haberleri gelmişti. Huawei de devletler için ürettiği bu masaüstü bilgisayarlarlarda UOS işletim sistemi kullanmayı tercih etmiş. Ancak belirttiğimiz gibi bu bir iddia. Huawei masaüstü bilgisayar geliştirmeyebilir, geliştirse de UOS işletim sistemi kullanmayabilir. Ancak MateBook serisiyle satış kıran Huawei’nin böyle bir bilgisayar geliştirmesi olağan.

huawei masaustu bilgisayar cikartma hazirliginda

Kullanılan İşlemci, Intel’in i9-9900K’ya Göre Daha Etkili

Teknoloji platformu üzerinden bu iddiaları ortaya atan kullanıcının paylaştığı detaylara göre bu bilgisayarda 24 çekirdekli Kunpeng işlemcinin yanı sıra, 512 GB Samsung SSD, AMD Radeon 520 grafik kartı, 8 GB RAM bulunacak. Huawei’nin pek yaygın kullanılmayan Kunpeng işlemciyi tercih etmesindeki en önemli etkenlerden biri de bu işlemcinin Intel’in i9-9900K işlemcisine göre daha iyi performans vermesi oldu. Ortaya atılan bu iddianın büyük kitlelere ulaşmasına rağmen Huawei tarafından bir açıklama yapılmaması iddiaların doğru olduğu yönünde izlenim bıraktı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu