Nasıl Yapılır?

HES Kodu Nasıl Alınır? Hayat Eve Sığar Kodu Ne İşe Yarar?

2020 yılının başından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 adlı pandemi, yaşayış biçimimizi dahi değiştirdi. Sadece sağlıkla alakalı bir alanı kapsamayıp ekonomiden eğitime dek geniş yelpazedeki sektörlerin bile alt üst olmasına neden oldu. Önünün kesilememesi hatta ikinci dalga beklentisi her geçen gün yükselirken devlet ve sağlık yetkilileri, vatandaşlara bu virüs çevremizdeyken alınabilecek tedbirler hususunda önerilerde bulunuyor. HES kodu şeklinde bilinen Hayat Eve Sığar kodu sayesinde sağlıklı bünyeye sahip olduğumuzu kanıtlayan kodlama ile bir miktar olsun ekstra tedbir alabiliyoruz. Böylece Kontrollü Sosyal Hayat çerçevesinde ulaşım veya ziyaret benzeri aktivitelerde herhangi bir risk taşımadığının garantisi veriliyor. Hayat Eve Sığar kodu ne işe yarar sorusuna verdiğimiz bu cevapla aslında ne kadar önemli olduğunu fark edebiliriz. Kaldı ki oluşturmadığınız taktirde çeşitli resmi işlemlerinizi yapamıyorsunuz. Bu yüzden HES kodu nasıl alınır konusu sizi de ilgilendiriyor.

HES Kodu Nasıl Alinir? Ne İşe Yarar?

Hayat Eve Sığar HES Kodu Nasıl Alınır?

İnsanların elinde bulunan imkanlara ve teknolojilere göre ayarlama yapan geliştiriciler, Hayat Eve Sığar kodu almak için farklı metotlar sunuyor.

  • iOS veya Android tabanlı akıllı cihazlarınızda Hayat Eve Sığar uygulamasını indirip şahsi kodunuzu oluşturabilirsiniz.
  • SMS ile almak isteyenler, HES yazarak Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, seri numarasının en sondan 4 hanesi, paylaşım süresini (gün sayısı bazında) yazıp aralarında boşluk bırakarak 2023’e göndermeliler.
  • En çok terci edilen yöntem ise e-Devlet üzerinden HES kodu oluşturmak. Önceden alınmış kodlar üzerinden de sorgulama, silme ve üretme işlemi yapılabiliyor. Yine 18 yaş altındaki çocuklar için ebeveynler e-Devlet’ten çıkarabilir. Şuradaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme

HES Kodu Oluşturma Hayat Eve Sığar

HES Kodu Nasıl Kullanılır?

Özellikle ÖSYM’nin gerçekleştirdiği sınavlara girecek kişiler HES kodunu nasıl alırım tarzında sorular soruyor. ÖSYM gibi diğer pek çok resmi kuruluş ve firma da birçok insanın bir arada bulunacağı etkinliklerde kodun alınıp taraflarına ulaştırılmasını talep ediyor. Böylelikle hastalık riski taşıyıp taşımadığınıza yönelik resmi belge sunabilir, herhangi bir problemle karşılaşmazsınız. Bahsedilen işlemi yapmayıp kodu almazsanız görevliler tarafınca engellenebilirsiniz. Kısacası oluşturup bir yere not etmeniz veya telefonunuza kaydetmenizde fayda var.

HES Kodu Seyahat İzin Belgesi Yerine Geçer Mi?

İlk belirtilmesi gereken nokta seyahat izin belgesi almak adına farklı prosedürlerin uygulandığıdır. Dolayısıyla HES kodu seyahat izin belgesi yerine geçmez. Bahsedilen belgeye https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru adresinden başvurabilirsiniz. Hayat Eve Sığar kodunuz sadece ulaşım anında rahat etmenizi, gönlünüzü ferah tutmanızı sağlar. Çünkü firmalar kendilerine gelen kodları kontrol edip Covid-19 riski taşıyanları devre dışı bırakmaktadır.

Ayrıca ihbar özelliği hakkında bilgi almak istiyorsanız şu yazımızı okuyabilirsiniz: Hayat Eve Sığar Uygulamasına İhbar Özelliği Geldi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu