Sağlık

Hepatit B Nedir?

Hepatit B tüm dünyada yaygın olarak görülen karaciğer iltihabı hepatit b nedir sorusunun cevabı olarak verilebilir. Hastalığın etkeni Hepatit B virüsüdür. Hepatit B virüsü insandan insana kan, kan ürünleri ve enfekte vücut sıvıları yolları ile bulaşır. Korunmasız seks, uyuşturucu ilaç kullanımı, steril olmayan iğneler, tıbbi cihazlar ve hamilelik döneminde bebeğe bulaştırma diğer geçiş yollarıdır.

Hepatit B Nedir?

Hepatit B; ortak bir Kaptan yemek yemek, ortak bardaktan su içmek, öpüşmek, öksürme, aynı tuvalet ve aynı banyoyu kullanmak gibi yollar ile bulaşmaz.

Hepatit B hastalığı günümüzde tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalıktır.

Ağrı kesici özelliği olan Buscopan Nedir? Zararları varmıdır? Linkte tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz:  https://www.bilgiyazar.net/buscopan-nedir-buscopan-ne-ise-yarar/

Hepatit B Taşıyıcılığı Nasıl Olur?

Bu soru aynı zamanda “hepatit b nasıl bulaşır” sorusuna yanıt olarak alabiliriz.

 • Hepatit B li birey ile cinsel ilişki
 • Uyuşturucu madde kullananlar
 • Tıraş bıçakları, makaslar
 • Kulak delme işlemi,
 • Steril olmayan aletler ile sünnet
 • Steril olmayan diş çekimi
 • Hepatit B taşıyıcısı olan gebe

Akut Hepatit B Belirtileri

hepatit b nedir

Akut Hepatit B hastalığında hiçbir belirti olmayabilir ya da şu belirtiler görülebilir:

 • Gözlerde ve ciltte sararma
 • İştahsız
 • Halsizlik
 • Ateş
 • Eklem ağrıları
 • Mide ve kusma
 • Karın ağrısı

Hastalık belirtileri başlayıncaya kadar kuluçka süresi 6 hafta ila 6 ay olabilir. Kuluçka süresinin  uzunluğu kişinin hastalığının farkında olmadan etrafına bulaştırılmasına yol açar. Akut hepatit b enfeksiyonu esnasında nadiren fulminan hepatit adı verilen ağır tablo gelişebilir.

Fulminan hepatitte ani karaciğer yetmezliği gelişir ve ölüm oranı yüksek olabilir.

Kadınların Baş Belası; Polikistik Over Sendromu adlı yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz: https://www.bilgiyazar.net/polikistik-over-sendromu/

Kronik Hepatit B Hastalığı

Kronik Hepatit b nedir: Hastalığın teşhisinden 6 ay sonra hastalık belirtileri devam ediyorsa kronik hastalıktan bahsediliyor. Hastalığın kronikleşmesi erken yaşlarda daha sıktır. İleri yaşlarda kronikleşme azalır. Hepatit b li anneden doğan bebekler kronikleşme için büyük risk altındadır. Bazı hastalar durumlarını tesadüfen öğrenir çünkü hastalık belirtileri çok sessiz seyredebilir. Tanı konulduktan sonra karaciğer hasarını önlemek için ilaç tedavileri vardır. Kronik hepatit b hastalığının siroz ve karaciğer kanserine dönüşme ihtimali bulunur.

Kronik Hepatit B Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik hepatit b hastaları bu konuda uzman hekimler tarafından takip edilmelidir. Kronik hepatit b hastaları hastalık gelişimi ve tedavi seçenekleri açısından düzenli olarak tedavi edilmesi gerekir. Tüm kronik hepatit b hastalarında tedavi gerekli ve zorunlu değildir. Kronik hepatit b hastalığı için birçok sayıda ilaç seçeneği bulunmaktadır.

Tedavi ile hastalık etkili bir şekilde kontrol altına alınabilmekte ve karaciğer yetmezliği, siroz ya da karaciğer kanseri gibi sonuçlar engellenmektedir. Tedavi ile hepatit b virüsü etkili bir şekilde kontrol altına alınabilmekle beraber, vücuttan tamamen uzaklaştırılması genellikle mümkün değildir.

Hepatit B Tanısı Nasıl Konulur?

Hepatit B kan testlerinde tanınır. Testler sonucunda akut veya kronik enfeksiyon, taşıyıcılık, geçirilmiş enfeksiyon veya bulaştırıcılık var ise tanısı konulabilir.

Hepatit B Aşı Ve Tedavisi

Geliştirilen aşılar sayesinde hepatit b önlenebilir bir hastalık türü haline gelmiştir. Aşının koruyuculuk oranı yüzde 90 oranındadır. Türkiye’de bebeklikten itibaren rutin hepatit b aşısı uygulaması vardır. Hastalığı taşıyanlara ve aktif hasta olanlara aşı yapılmaz. Hastalığın yayılmasını önlemek için toplumun bulaşma yolları hakkında bilgi sahibi yapılması önemlidir.

Hepatit B Kendiliğinden İyileşir Mi?

Hastalığı sessiz bir şekilde geçirip bağışıklık kazanan kişilere toplumda rastlanmaktadır.

Hepatit B Engellenebilir Mi?

Hepatit b’yi engellemenin en etkili yollarından biri aşılanmaktır. Hepatit B aşısı güvenli ve etkili bir aşı türüdür (yüzde 90 oranında koruyuculuk sağlar). Aşı şeması olarak genellikle 6 ay içinde 3 kez uygulanır. Böbrek yetmezliği ve diğer bağışıklığı baskılanmış hastalarda aşının tekrarı yapılır. Bunun dışındaki kişilere hatırlatıcı aşı uygulanmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu