GenelKöşe YazımTeknoloji

Hava Durumu Tahmini Nasıl Yapılıyor ?

Hava Durumu Tahmini Nasıl Yapılıyor ?

Hava durumu tahmini sistemleri karmaşık ve tahmin edilmesi zordur. Modern hava tahmincileri tahminlerini, Dünya çapındaki hava bilgilerini ve bilgisayar modellerini kullanarak yaparlar.

Hava sistemleri, Güneş ışığının atmosferdeki bir tür ışık motorunu çalıştırmasının sonucudur. Eğer Güneş ışığı sürekli olarak yeknesak bir Dünya’yı düşseydi, hava hiç değişmezdi. Ama Güneş’i ışığı bulutlar, gündüz ve gece, mevsimler ve enlemlere göre değişir ve Dünya yeknesak değildir. Okyanuslar, kuru karadan daha fazla sıcaklık tutar. Böylece gece deposu gibi çalışır ve Güneş ışığıyla hızla ısınır. Gün boyunca sıcak hava içerlere doğru yükselir ve denizlerden gelen nemli havayı taşır. Nemli hava soğudukça bulutlar oluşur ve nem yağmur, sulukar, dolu veya kar olarak düşer. Hava ısındıkça genişleyerek, yüksek basınç sistemleri ve rüzgâr oluşturur. Bunlarda hava sistemlerini Dünya etrafında hareket ettirir.

HAVA TAHMİNLERİ YAPMAK

Herkes bugünkü hava durumuna bakarak, bir sonraki günün hava durumunu doğru olarak tahmin edebilir. Tropikal bölgelerle kutuplar arasında, bu tahminler on günün yedisinde tutar. Ama hava değişikliklerini tahmin etmek daha faydalıdır. Hava değişikliklerini tahmin etmenin birçok geleneksel yolu vardır ve bunlardan bazıları oldukça güvenilirdir. Parlar kırmızı bir Güneş batışı iyileşen havanın göstergesidir. Bu böyledir, çünkü nava sistemleri genellikle batıdan
gelir. Kırmızı gökyüzü; kuru, tozlu havadan geçen Güneş ışınlarının sonucudur. Batı ufkun ötesinde iyi bir havanın geldiğinin göstergesidir. Sabahları oluşan kırmızı gökyüzü, doğudaki bulutlardan kaynaklanır ve batıdan kötü hava yaklaştığının göstergesidir.

HAVA TAHMİNLERİ NASIL ÖLÇÜLÜR

Hayvanların davranış biçimleri de değişen hava ile ilgili iyi bir göstergedir. Sığırlar uzanmaya meyilli olduklarında yağmur yaklaşıyor demektir. Örneğin deniz kuşları genellikle denizlerdeki fırtınalar tarafından karaya yönlendirilir.

BİLİMSEL TAHMİN

Modem hava tahmincileri, havayı binlerce farklı yerden gözlemlerler ve olması muhtemel değişiklikleri hesaplarlar. Bilgilerini bir uluslararası hava istasyonları ağından alırlar, (yüksek irtifa balonları ve uydular). Bilgi, hava durumlarını tahmin edecek olan bilgisayarlara girilir. Uzun dönemli tahminler, karmaşık hava sistemleri nedeniyle doğru olmayabilir. Tahmin edilemeyen küçük bir olay hava sisteminin gelişim adımlarını etkileyebilir. Böylece sonuç, tahmin edilenden tamamen farklı olabilir. Bu bir kelebeğin bir kıtada kanat çırpmasıyla, öteki kıtada fırtınalar oluşması gibi bir şeydir.

BİLİM ADAMLARI TARAFINDAN HAVA TAHMİNLERİ NASIL TAHMİN EDİLİR?

Bazı tahminciler, Güneş’in hareketlerindeki değişikliklere bakarak havayı aylar öncesinden tahmin etmeye çalışırlar. Ama bu tahminler de çoğunlukla yanlış çıkar.
Hava yüksek ve alçak atmosferik basınç bölgeleri tarafından belirlenir. Rüzgârlar yüksek basın bölgelerinden, alçak basınç bölgelerine doğru hareket eder. Dünya’nın dönüşü nedeniyle, alçak basınç bölgelerindeki rüzgâr spiralleri, suyun aşağı akması gibi hareket eder.

Cepheler, soğuk ve sıcak havanın karşılaştığı bölgelerdir. Sıcak hava yükseldiğinden, ılık cephelerdeki ılık hava, soğuk hava üzerinde yükselir. İçindeki nem bulutları ve yağmuru oluşturur. Bir soğuk cephede, soğuk hava sıcak havayı iter. Bu, onun dik bir şekilde yükselmesine ve kısa bir süre içinde biten ve daha iyi havaya dönüşen, ani sağanak yağışlara neden olur. Soğuk cephe, bir sıcak cepheyle karşılaştığında; sıcak hava yükselir ve cephe sistemi yok olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu