Genel

Hangi Sağlık Sorunları Askerliğe Engeldir?

Türkler için yüzyıllardan beri en önemli şey vatanını, toprağını korumaktır. Türkler tarihin her sahasında ilk olarak askerlik özellikleriyle bilinmektedirler. Bu yüzdendir ki askerlik bizler her zaman kutsal bir görevdir. “Her Türk asker doğar.” sözü de bu yüzden söylenmektedir. Bir erkek çocuğu dünyaya geldiğinde “Askerliğini de görürüz inşallah.” demek oldukça yaygın kullanılan bir sözdür. Çünkü her Türk genci doğar, büyür ve belirli bir yaştan sonra askerlik görevini yerine getirir. Askerlik hizmeti her Türk evladının 20 yaşına geldikten sonra yerine getirmesi gereken bir görevdir. Askerlik Türk milleti için vatana karşı ödenmesi gereken  bir borçtur. Peki askerliğe engel durumlar nelerdir?

Hangi Sağlık Sorunları Askerliğe Engel?

20 yaşına gelen her gencin bir engel durumu olmadığı takdirde askerlik görevini yerine getirmesi gerekmektedir. Bu engel durumları sağlık ve eğitim engeli olabilmektedir. Eğitimine devam eden kişiler öğrenimleri bittikten sonra askerliğe çağırılmaktadır. Sağlık engeli olan kişiler için halk dilinde çürük kelimesi kullanılmaktadır. Çürük raporu nedir? Çürük raporunu kim verir?, çürük raporu kimlere verilir?, Hangi sağlık sorunları askerliğe engel? gibi soruların cevabı işte bu yazıda.

Çürük Raporu Nedir?

Bazen askerlik yaşına gelmiş olan insanların çürük raporu aldığını duyarsınız. Bu tanımı ilk kez duyan herkes genellikle çürük raporu nedir, çürük raporunu kim verir, hangi durumlarda çürük raporu alınır gibi soruları akıllarından geçirirler.

Askerlik görevine çağırılan kişilerin belirli bir sağlık kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Sağlık kontrolündeki belirli kriterleri sağlayan her genç geçer raporu alır ve askerlik görevini yapar. Sağlık kontrolünde sağlık açısından bir engeli olan bireyler tespit edilir ve halk dilinde kullanılan çürük raporunu almış olur. Bu rapor sonucu bireyin askerlik görevini yerine getirme yükümlülüğü kalkmış olur.

Bu raporun esaslarını Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği belirlemektedir. Belirli prosedürler bu yönetmelikteki maddeler aracılığı ile gerçekleştirilir.

askerliğe engel durumlar

Çürük Raporunu Kim Verir?

Askerlik görevini yerine getirmesi gereken bireylerin 20 yaşını geçmiş ve eğitim ile bir ilişiği olmayan kişilerdir. Askerlik yükümlülükleri başlayan bu bireyler askerlik şubelerine giderek başvuru yaparlar. Askerlik şubesine giden bireyler sağlık raporunu almaları için aile hekimlerine ya da hastanelere yönlendirilirler.

Askerlik sağlık muayenesi prosedürlerinde askerlik görevi için önemli hususlar ve maddeler yer almaktadır. Aile sağlık merkezinde doktorların yapmış olduğu muayeneler sonucunda bireyin psikolojik ya da fiziksel anlamda bir sağlık problemi olup olmadığına bakılmaktadır. Sağlık problemi olduğu düşünülen hastalar askeri hastaneye sevk edilerek detaylı bir araştırma raporu istenir. Askeri hastaneye giden bireylerin sağlık durumu incelendikten sonra doktor heyetinin aldığı kararla “Askerliğe elverişli değildir.” Raporu yani çürük raporu verilir.

Askerliğe Engel Olan Durumlar

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ne göre belirli hususları ve rahatsızlıkları yaşayan bireyler askerlik görevinden muaf sayılmaktadır. Bu yönetmelikte kimlere çürük raporu verildiği, hangi hastalıklarda verileceği gibi konulara ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir.

TSK Sağlık Yeteneği Yürütmeliği 6.maddede bu hususlar ayrıntılı olarak yer almaktadır. Askerlik çağına gelmiş olan bireyler, askerliğe elverişli kişiler ve askerliğe elverişli olmayan kişiler olarak ikiye ayrılmıştır. Askerliğe elverişli olan kişilerin sağlık  yeteneğinde bir problem ile karşılaşılmamıştır. Bu kişiler Hastalık ve Arızalar listesinde A bölümünde yer alanlardır.

Askerliğe elverişli olmayan kişiler ise hastalıklar ve arızalar listesinin B ve D bölümünde yer alan bireylerdir. Bu bölümde yer alan hastalıklar genel olarak; göz hastalığı, sinir hastalıkları, kulak burun ve boğaz hastalıkları, ağız, çene, yüz ve ağız hastalıkları, plastik ve rekonstrüktif şirürji, iç hastalıkları, göğüs hastalıkları, ürogenital hastalıklar, cerrahi hastalıklar, kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları.

Hangi sağlık sorunları askerliğe engel:

  • Makat ile ilgili problemi çözüme kavuşmayan hastalıklar, tedavisi mümkün olmayan anüs ve rektumun önemli darlık ve yetersizlikleri.
  • Vücut kitle indeksinin normalin üstünde veya normalin altında olması.
  • Beden hareket kabiliyetini bozan sfinkter ani yetersizliği, şekil bozuklukları ve başarısız ameliyat sonuçları.
  • Birkaç kez ameliyat edilmesine rağmen nüks eden, kalıcı sorunlara yol açan perianal, rektal ve rekto vaginal fistüller.

Askerlik ve Askerliğe Engel Olan Durumlar

Askerlik her Türk gencinin vatana ödemesi gereken bir borç ve ödevdir. Her erkek çocuğunun hayalinde büyüyüp askere gitmek vardır. Bizler için vatanı korumak ve bu vatan için gerekirse savaşıp ölmek oldukça hassas konulardan biridir. Her genç zamanı geldiğinde askerlik görevini yerine getirmeyi istemektedir.

Ülkemizde 20 yaşını geçen eğitim ve sağlık durumuyla ilgili bir sıkıntısı olmayan bireyler askerlik görevlerini yerine getirmektedirler. Askerliğe elverişli olan ve askerliğe elverişli olmayan bireyler olarak ikiye ayrılmaktadır. Sağlık sorunu bulunmayan bireyler askerliğe elverişli kabul edilirler ve askerlik görevini yerine getirirler.

Askerliğe elverişli olmayan bireyler ise halk ağzında çürük raporu denilen raporu almaktadır. Askerlik şubesine başvuran bireyler Aile Hekimnlerine ya da hastanelere giderek sağlık raporu çıkarmaktadır. Bir sorun olduğu ortaya çıktığı takdirde daha detaylı bir inceleme için askeri hastanelere yönlendirilmektedir.

Askerlik görevini yerine getirebilen ve getiremeyen bireylerin özellikleri TSK Sağlık Yeteneği Yürütmeliği’nde yer alan 6.maddede ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Bu yürütmeliğe TSK’nin resmi sayfasından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu