SağlıkGenel

Hamilelikte Korona Virüs Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir?

Hamilelikte Korona Virüs Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir?

Hamilelikte Korona virüs, anne sağlığı kadar bebek sağlığını da ciddi derecede tehlikeye atan bir durumdur. Buna rağmen henüz anne karnından bebeğe virüs bulaştığı görülmese de bu durumun hem anne hem de bebek için hayati tehlike taşımadığı söylenemez.

Bu yüzden anne adayının Korona virüsten olabildiğince korunması ve virüs hakkında ciddi bir bilgi birikiminin olması gerekir. Virüsün belirtileri ve korunma yolları ise anne adayının en çok dikkat etmesi gereken noktalardır. Anne adayı belirtiler hakkında haberdar olursa, çok kolay bir şekilde virüsü fark eder ve böylelikle erken tedavinin önünü açmış olur. Korunma yollarına hakim olursa kendini çok iyi izole eder ve hem kendini hem de bebeği sıfır riskle hayata getirmiş olur.

Belirtilerin grip, basit solunum yolu rahatsızlıkları ve diğer hastalıklarla hemen hemen aynı belirtilere sahip olması, büyük sorun teşkil eder. Bu yüzden anne adayının Korona virüsten korunmak adına ve her ihtimale karşı erken tedaviyi başlatmak adına virüsün hamilelikteki etkilerini detaylı bir şekilde bilmesi gerekir.

Hamilelikte Korona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Korona virüs belirtileri ekstra şekilde anne adayının karşısına çıkmaz. Normal hastalarda belirtiler ne şekilde görülüyorsa, anne adayında da aynı şekilde görüldüğü söylenebilir.

Sıradan veya hamile bir Korona virüs hastasında karşılaşılan belirtiler ise genel olarak; öksürük, yüksek ateş ve nefes darlığı görülür. Bu 3 ana belirti, hastalığın ağır bir şekilde kendini gösterdiği belirtilerdir. Belirtiler, bünyeden bünyeye de değişim gösterebilir. Kimi hastalarda belirtilerin bazıları görülürken kimi hastalarda hafif öksürük veya nefes darlığı dışında belirti görülmez. Bu durum her ne kadar hastalığın sorunsuz geçeceğine işaret olsa da aslında çok büyük bir problemdir. Hastanın taşıyıcı olma ve daha fazla kişiye bulaştırma oranını ciddi derecede arttırır.

Yüksek ateş ve nefes darlığı en sık, en şiddetli yaşanan belirtiler olarak bilinirler. Bazı hastalarda sürekli ve şiddetli öksürüğün görülmediği bilinir. Ayrıca kimi hastalarda da tat ve koku alma duyusunun büyük ölçüde kaybolduğu görülebilir. Bu belirti de Korona virüsün en önemli belirtilerinden biri olarak bilinir.

Hamilelikte Korona Virüsten Korunmanın Yolları

Hamilelikte Korona Virüsten Korunma Yolları

Hamilelikte anne adayının hem kendisini hem de bebeğini sıfır riskle korumanın birçok yolu vardır. Bu yolar başarılı bir şekilde uygulanırsa, pandemi boyunca anne ve bebeğinin herhangi bir hastalıkla karşı karşıya kalmadan atlatmaları söz konusu olabilir.

Anne adaylarının Korona virüsten korunmak adına deneyebilecekleri yöntemler ise şu şekildedir:

  • Ellerin sürekli olarak dezenfekte edilmesi gerekir. Eller, virüse karşı en açık noktalardan biridir. Bu yüzden sabun ve su yardımıyla ya da alkolle sürekli olarak korunmalıdır.
  • Anne adayının çevredeki insanlarla birebir temasta olmaması büyük önem taşır. İnsanlarla arada en az 1.8 mt’lik bir mesafenin olması, önemli korunma yöntemlerinden biridir.
  • Anne adayı ellerini burun, göz ve ağız gibi bölgelerden olabildiğince uzak tutmalıdır. Ev içerisinde iyi bir dezenfekte işlemi sonrasında gerekli durumlarda eller, göz, ağız ve burun ile temasa geçebilir. Eğer anne adayı zorunlu nedenlerden ötürü dışarıdaysa, kesinlikle ellerini bu bölgelerden uzak tutmalıdır.
  • Anne adayı riski azaltmak adına mümkün olduğunca evde kalmalıdır.
  • Yukarıda belirtmiş olduğumuz belirtiler görüldüğü andan itibaren ise geç kalınmadan en yakın sağlık kurumuna başvurulması gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu