Bebek Çocuk

Hamilelikte Hangi Uyku Pozisyonları Bebeği Rahat Ettirir?

En sevdiğiniz temas sporlarından uzak durmaktan tutun belirli yiyeceklerden kaçınmaya kadar, hamileliğin yapılması ve yapılmaması gerekenler listesi biraz uzun olabilir. Karnınız gün geçtikçe büyürken, endişeler listenize uyku pozisyonlarını da ekliyor olabilirsiniz. Size en rahat konumu sağlamak için bazı yastıklar kullanmayı deneyebilirsiniz. İşte hamilelikte hangi uyku pozisyonları ile ilgili efsaneler ve gerçeklerle ve dinlenme şeklinizin bebeğinizin ve sizin sağlığınızı nasıl etkilediğiyle ilgili bazı ip uçları!

Hamilelikte Hangi Uyku Pozisyonları Bebeği Rahat Ettirir?

hamilelikte hangi uyku pozisyonları

Yan Uyumak: Sola Doğru veya Sağa Doğru Yatmak

Doktorlar genellikle hamilelik sırasında, özellikle de zaman geçtikçe yan uyumanızı tavsiye ederler. Bunun nedeni kan akışını hızlandırmasıdır. Ayrıca tıbbi çalışmalar bu yatış şeklinin anne ve bebek sağlığı açısından her iki taraf için de faydalı olduğunu gösteriyor.

Sol tarafınızda uyumak, genellikle hamilelik sırasında “ideal” olarak anılır. Kendinizi vücudunuzun sol tarafında konumlandırmak, sağ tarafta omurganıza paralel uzanan büyük bir damar olan inferior vena kavadan (IVC) optimal kan akışını sağlar ve böylece kalbinize ve sırayla bebeğinize kan taşır. Ayrıca sol tarafınızda yatmak, karaciğerinizdeki ve böbreklerinizdeki baskıyı da azaltır. Bu da düzgün çalışması için daha fazla alan anlamına gelir böylelikle elleriniz, ayak bilekleriniz ve ayaklarınızdaki şişme sorunlarına da yardımcı olur.

Sağ tarafınıza yatmanın ise 2019 yılında yapılan çalışmalar sonucunda, sol tarafınıza yatmanız ile aynı derecede fayda sağladığı öğrenildi. Ancak sağınızda yattığınızda ana toplardamarınızda çok küçük bir sıkışma sorunu riski bulunmaktadır, ancak bu çoğunlukla görülen bir durum değildir.

Bu arada, uyuduğunuz tarafın bebeğinizin cinsiyetini gösterdiğini duymuş olabilirsiniz. Maalesef, bu sadece bir şehir efsanesidir. Uyku pozisyonunun bebeğinizin cinsiyeti ile herhangi bir ilişkisi olduğunu gösteren hiçbir çalışma bulunmamaktadır.

Yan yatmak size göre değilse, burada bebeğinizi nasıl daha doğal veya daha rahat hissettireceğinize dair birkaç öneri bulabilirsiniz. Özellikle uyku pozisyonunuzla ilgili endişeleriniz varsa, partnerinizden zaman zaman sizi kontrol etmesini ve sizi daha iyi bir pozisyona yönlendirmesi konusunda yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Hamileliğin ilk 3 ayında herhangi bir pozisyonda uyumak genellikle kolaydır. Ancak bir tarafınıza yatma alışkanlığı edinmek istiyorsanız, bacaklarınızın arasına bir yastık alıp uyumayı deneyin. Böylece kalçalarınızdaki ve vücudun alt kısmındaki rahatsızlığı azaltabilir. Ayrıca bunun için hafızalı köpükten yapılmış bir ortopedik diz yastığı almayı düşünebilirsiniz.

Gebeliğin ikinci 3 ayında karnınız büyüdükçe, yatağınızın biraz sert olması sizin için en iyisidir, böylece sırtınız sarkmamış olur. Bu dönemde hamilelik yastıklarına da bakmak isteyebilirsiniz. C şeklinde gelen bu yastıklar tüm vücudunuzu sararak yan yatmanıza yardımcı olurlar. Yastığı sırtınız boyunca uzanacak şekilde konumlandırabilir ve ardından aynı anda dizleriniz arasında konumlandırıp ön tarafına sarılabilirsiniz.

Hamilelikte üçüncü üç aylık dönemde de destek için hamilelik yastığı kullanmaya devam edin. Büyüyen karnınızda onları biraz hantal bulursanız, kama yastıkları inceleyin. Bu yastıkları kendinizi ve omurga sağlığınızı korumak için karnınızın altına ve sırtınızın arkasına yerleştirebilirsiniz.

Yan yatarak uyumaya alışamıyorsanız, vücudunuzun üst kısmını 45 derecelik bir açıyla desteklemek için de bir yastık kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde, sırt üstü düz durmazsınız ve ana toplardamarınız (IVC) üzerinden baskıyı azaltırsınız. Alternatif olarak, kitap veya bloklarla yatağınızın başını birkaç cm yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

Karnınızın Üstünde Uyumak

Hamilelik sırasında karnın üzerinde uyunup uyunamayacağı da merak edilen konulardan biridir. Elbette yapılabilir ancak sadece yaklaşık ilk 16 – 18 hafta bir süre boyunca. Bundan sonra karnınızın üstünde uyumak size bir karpuzun üstünde uyumaya çalışıyormuşsunuz gibi hissettirebilir.

Ayrıca kendinizi bir şekilde midenizde bulursanız endişelenmeyin. Bebeğiniz rahim duvarları ve amniyotik sıvı sayesinde ezilmekten korunur. Bu pozisyonu da daha rahat hale getirmek için de yine mide uyku yastıkları mevcuttur. Bazı yastıklar şişirilebilir ve bazıları daha çok karnınız için büyük bir kesiti olan sert bir yastıktır.

Hangisi pozisyonu seçerseniz seçin, bebeğinize ve size nefes alması için bol bol alan verirken karnınızı biraz dinlendirmeniz önemlidir.

Sırt Üstü Uyumak

Sırt üstü uyumak genellikle ilk üç aylık dönem boyunca güvenli kabul edilir. Ancak bundan sonra, çalışmaların bütün gece sırtüstü yatan bireylerde ölü doğumlara yol açtığını duyabilirsiniz. Hemen endişeye kapılmadan önce, çalışmaların küçük boyutta olduğunu ve bu konuda uyku apnesi gibi başka faktörlerin de olabileceğini hatırlamalısınız. Ayrıca, Cleveland Clinic’teki bazı uzmanlar, sadece bütün bir gece sırt üstü yatmanın tehlikeli olabileceğini söylüyor. Bu çalışmalar sonucunda, sırtüstü uyumamak 28 haftadan sonra ölü doğum riskinizi yüzde 5,8 azaltabilir.

Buna ek olarak, sırt üstü yatmakla ilgili başka sorunlar da bulunmaktadır. Bu pozisyon sırt ağrısı, hemoroit, sindirim sorunları ve dolaşım bozukluğuna sebep olabilir. Sersemlemenize neden olabilir veya baş dönmesi yapabilir. Derin uyuyorsanız ve kendinizi sık sık sırt üstü yatarken buluyorsanız, arkanıza bir yastık koymayı düşünün. Bu şekilde, sırt üstü dönmeye çalıştığınızda, kanın akmasına ve bebeğinizi beslemesine izin verecek bir açıda durursunuz.

Sağlıklı bir doğum için de bebek için de uyku kaliteniz ve pozisyonunuz çok önemlidir. Eğer hangi pozisyonun en iyi olduğu konusunda endişeleriniz varsa doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu