Genel

H Harfi İle Başlayan Şehirler

Ülkemizde H harfi ile başlayan şehirle iki adettir. O şehirler; Hatay ve Hakkari‘dir. Dünya’da ise “H” harfi ile başlayan birçok ünlü şehir bulunmaktadır. “H” harfi ile başlayan şehirler listesi ile karşınızdayız. İşte inceleyeceğimiz şehirler:

  • Hakkari,
  • Hatay,
  • Hamburg,
  • Halmstad,
  • Hannover,
  • Helsinki.
Hakkari Fotoğraflari 2
Hakkari Genel Görünüm

Hakkari

Ülkemizin en dağlık bölgelerinden biri olan Hakkari, Doğu Anadolu Bölgesinde yer alır. Eski ismi Çömerik’tir. Nüfusu 81,424‘tür. Hakkari Karasal iklim etkisi altındadır dolayısıyla kışları çok soğuk geçer.

Hakkari’de gezilecek yerler arasında; Meydan Medresesi, Şemdinli Taş Köprü, Koç Heykeli, Kaya Resimleri, Koçanis Kilisesi, Derav Kilisesi, Dev Evleri, Urartu Mezarlığı ve Hakkari Stelleri’ni sayabiliriz.

Hakkari mutfağı oldukça zengindir. Hakkari yemeklerine örnek olarak; Keledoş, Aside Tatlısı, Kiriş, Parmak Kebabı, Kepaye, Sengeser, Çorti Aşı ve Çevirmeli Pilav’ı verebiliriz.

hatay 3
Hatay Genel Görünüm

Hatay

Türkiye’nin en kalabalık 13. şehri olan Hatay, 1.659.320 kişilik nüfusa sahiptir. Hatay Akdeniz Bölgesi’nde yer alır. Plaka kodu 31’dir. Akdeniz İklimi etkisindeki Hatay’da özellikle yazlar çok sıcak geçer.

Hatay’da gezilecek yerler arasında; Antakya Arkeoloji Müzesi, İskenderun Sahili, Eski Antakya, Habib-, Neccar Camii, İskenderun Deniz Müzesi, Titus Kaya Tüneli, Vakıflı, Köyü Harbiye Şelalesi ve Park Forbes AVM’yi sayabiliriz.

Hatay, en çok da mutfağıyla meşhurdur. İşte Hatay mutfağından bazı lezzetler: Fellah Köftesi, Biberli Ekmek, Hatay Usulü Kağıt Kebabı, Belen Tava, Ekşi Aşı, Tuzda Tavuk, Firik Pilavı, Sembusak, Şıhıl Mahşi, Katıklı Ekmek, Hatay Usulü İçli Köfte ve Künefe Tatlısı’nı sayabiliriz.

Hamburg

Resmi adı Hür ve Hansa Şehri Hamburg olan Hamburg, Almanya’nın 2. Avrupa Birliği’nin ise 6. büyük kentidir. Bir liman kenti olan Hamburg, 5,107,429 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Hamburg’da gezilmesini tavsiye ettiğimiz yerler: Miniatur Wunderland, Port of Hamburg, Speicherstadt, Alter Elbtunnel, St. Michael’s Kilisesi, Schmidt Tivoli ve Panik City’dir.

Halmstad

Halmstad, İsveç’in önemli şehirlerinden biridir. İsveç’in Güneyi’nde yer alan şehir 70,480 kişilik bir nüfusa sahiptir. Halmstads BK isimli futbol takımıyla da tanınır.

Halmstad’da gezebileceğiniz yerler arasında; Tylösand Strand, Galgberget, Danska Fall, Halmstad Stadsbibliotek, Nissan River, Steningekusten ve Hallarna’yı sayabiliriz.

Hannover

Hannover, Almanya’nın en kalabalık 13. şehridir. Nüfusu 535.061 olarak sayılmıştır. Aynı zamanda Almanya’nın en büyük fuar şehridir. Ünlü filozof Gottfried Wilhelm Leibniz bu şehirde bir dönem yaşamış ve bu şehirde ölmüştür.

Hannover İkinci Dünya Savaşı sırasında ağır hasar aldığı için tarihi yerleri azdır. Şimdi Hannover’de gezip görülebilecek yerlere göz atalım: Herrenhauser Garten, The New Town Hall, Berggarten, Eilenriede Park, Aegidienkirche ve Altes Rathaus.

Helsinki

Helsinki Finlandiya ülkesinin başkenti ve en büyük şehridir. Nüfusu 1,470,552’dir. Ayrıca İskandinavya’nın da en büyük 3. kenti konumundadır.

Şehirde gezilebilecek yerler arasında: Suomenlinna Kalesi, Temppeliauko Kilisesi, Seurasaari Açıkhava Müzesi, Luteran Katedrali, Old Market Hall, Kamppi Chapel of Silence, Uspenskin Katedrali, Ateneum Sanat Müzesi ve Finlandiya Ulusal Müzesi’ni sayabililiriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu