SağlıkGenel

Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Gut Hastalığı Tedavisi

Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Gut Hastalığı Tedavisi

Gut hastalığı, vücutta aşırı miktarda ürik asidin birikmesi sonucunda oluşan bir hastalıktır. Özellikle proteinin yapısından dolayı biriken atıklar, ürik aside çevrilir ve idrar yoluyla vücuttan atılır. Bazı nedenlerden ötürü ürik asidin vücuttan atılamadığı görülür. Genetik faktörler, beslenme biçimi ve daha birçok neden, ürik asidin vücuttan atılamamasına yol açabilir.

Vücuttan atılamayan ürik asit, gerek kanda gerekse vücudun belirli noktalarında birikir. Bu birikmeler bir müddet sonra doku aralarına sızmaya başlar. Dokulardan ziyade eklemlerde birikmeye daha yatkın olan ürik asit, eklem çevrelerine yerleşmeye başlar. Ürik asidin eklemlerde birikmesi bir müddet sonra iltihaplanmalara yol açar. Eklem çevresinde biriken iltihaplanma ise eklemlere zarar verir. Genel olarak bu iltihaplanmaların eklemin hareketlerinin kısıtlı olmasına neden olabilir.

Eklemlerde sadece kısıtlamaya değil, aynı zamanda ciddi ağrılara da yol açabilir. İlk evrelerde hasta pek önemseme de ileri evrelerde eklem problemleri ciddi boyutlara ulaşır. Genel olarak ayak baş parmağı ve diz eklemlerinde iltihaba neden olan bu hastalık, ilerleyen süreçte bacağın veya ayağın kesilmesi gibi sıkıntılı süreçlere kapı aralayabilir.

Gut Hastalığı Belirtileri

Gut Hastalığı Belirtileri
Gut Hastalığı Belirtileri

Gut hastalığı belirtileri çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Her hastada belirtilerin farklı olduğu sık rastlanan bir durumdur. Elbette ki belli başlı belirtileri vardır ve belirtilerin şiddeti son derece fazladır. Belirtiler nedeniyle hasta kesin olarak tıbbi destek almak zorunda kalır. Belirtilere ise şu şekilde rastlanır:

  • Kişi uykudayken veya sabaha karşı olan saatlerde vücudun direncinin düştüğü vakit, asit iyonlarının yoğun bir şekilde biriktiği görülür. Asit iyonlarının birikmesi sonucunda ise eklemlerde şişlik ve son derece şiddetli ağrılar ortaya çıkar. Ağrıların şiddeti o kadar fazladır ki hasta uykusundan uyanır.
  • Ürik asidin fazla birikiminden ötürü böbreklerde de taş oluşumu söz konusu olur. Haliyle karın, bel ve böbrek ağrılarıyla karşı karşıya kalınır. Hasta idrara çıkarken, kan ve taş gibi oluşumlarla karşı karşıya kalabilir.
  • Hastalığın ilerlemesiyle birlikte ağrılar sürekli bir hal alır. Eklemlerde biriken ürik asidin eklemlerde çok büyük şişliklere yol açtığı görülür. Haliyle eklemlerde deformasyon meydana gelir.

Gut Tedavisi

Gut tedavisi konusunda genel olarak ilk etapta ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinin asıl amacı, vücuttaki ağrıların dinmesini sağlamaktır. Hastanın eklemlerinde meydana gelen tahribat, ağrıların giderek şiddetlenmesine yol açar. Haliyle hasta, dayanılmaz ağrılarla karşı karşıya kalır. İlaç tedavisi konusunda genel olarak antiinfamatuar ilaçlardan faydalanılır. Hastalığın ilerleme hızına göre daha farklı ilaçlara başvurulabilir.

Hastaya en uygun diyet tedavisi uygulanır ve hastanın olabildiğince istirahat etmesi istenilir. Hastanın hareketli olması, hastalığın etkilerinin artmasına yol açabilir. Hastaların tedavi sürecinde bol bol su tüketmeleri son derece önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu