SağlıkGenelÖneriler

Güneş Lekeleri Nasıl Önlenir? Güneş Lekeleri Nasıl Giderilir?

Güneş Lekeleri Nasıl Önlenir? Güneş Lekeleri Nasıl Giderilir?

Yüzdeki güneş lekeleri, Güneş lekeleri nasıl Geçer ve Evde Güneş lekeleri tedavisi sizde bu lekelerden bıkmadınız mı?

Güneş lekeleri, korunmasız bir şekilde veya koruma anlamında zayıf olarak uzun süre güneş altında kalınması durumunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Güneş ışınlarının faydaları ve zararları nelerdir? başlıklı konumuzu öncelikle okumanızı tavsiye ederiz.

Güneş lekeleri, yüz, boyun, gövde, bacak ve daha birçok yerde ortaya çıkabilir. Kısacası, güneş alan her noktada güneş lekelerinin görülme ihtimali yüksektir. Özellikle yüz bölgesinde ortaya çıkan lekelerin çok daha sorun yarattığı ve dikkat çektiğini söylenebilir. Hatta bu lekeler, hastalarda psikolojik sorunlara ve özgüven eksikliği gibi önemli problemlere yol açabilir. Özellikle yaz aylarında görülen bu lekeler, bireyin çok daha rahatsız hissetmesine neden olur.

Vücutta güneş lekesinin oluşmasının temel nedeni, deriye renk veren melanin maddesinin fazla miktarda üremesidir. Cildin aşırı miktarda güneşe maruz kalması, melanin maddesinin de normalden çok daha fazla artmasına yol açar. Haliyle vücutta ortaya çıkan güneş lekeleri kaçınılmaz olur.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş lekeleri nasıl giderilir?” sorusu, cildinde güneş nedeniyle leke problemi oluşan birçok kişinin ortak sorusudur. Bu sorunun aşmanın birçok yolu vardır ancak tek tedavi ya da tek uygulama ile sonuç alınmaz. Uygulanacak her türlü tedavi yönteminin uzun süre uygulanması önemlidir.

Güneş nedeniyle meydana gelen lekelerden tıbbi yöntemler ile kurtulmak istiyorsanız, size en yakın hastaneye gidip, uzman bir dermatoloğa muayene olmanız gerekir. Muayene esnasında cildinizin yapısı araştırılır ve cildinize en uygun olan güneş lekesi tedavisi planı oluşturulur. Doktor tarafından tavsiye edilen kremler ve diğer ilaçların düzenli bir şekilde kullanılmasının ardından hastaneye lekeler için kontrole gitmek gerekir. Sonuç olumluysa yüksek ihtimalle tedavi sonlanacak ve bundan sonra güneş kremi kullanmanız gerekecektir. Sonuç olumsuz olursa farklı tedavi yöntemlerine gidilebilir.

Güneş nedeniyle oluşan lekelerden evde kendiniz de kurtulabilirsiniz. Evde uygulanabilen basit tedavi yöntemleri, lekelerin büyük ölçüde azalmasına ve cildinizin normalleşmesine yardımcı olacaktır. Peki, evde güneş lekesi tedavisi nasıl uygulanır?

Evde Güneş Lekesi Tedavisi

Güneş Lekeleri Tedavisi
Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Evde güneş lekesi tedavisi konusunda yapılan en büyük yanlış, uygulanan tedavi yönteminin tek seferlik olmasıdır. Tıpkı ilaç veya krem tedavisi gibi evde uygulanan tedavinin de mutlaka sürekli olarak uygulanması büyük önem taşır. hadi güneş lekeleri için maske yapımına geçelim.

Güneş lekeleri için en etkili krem

Güneş nedeniyle oluşan lekelerin evde tedavi edilmesi konusunda limon suyu etkin bir rol oynar. Asitli yapısı, ciltteki ölü derilerin kalkmasına ve ciltteki koyu bölgelerin renk olarak açılmasına yardımcı olur. 20 dakika boyunca limon suyunu lekelerin olduğu bölgeye uygularsanız, bir müddet sonra sonucu kendi gözlerinizle rahatlıkla görebilirsiniz. Limon suyunun yanı sıra elma sirkesi de lekelere karşı etkin mücadele araçlarından biridir. Bir çay kaşığı elma sireksini lekelerin olduğu bölgelere pamuk yardımıyla uygulayıp, 15 dakika boyunca bekleyebilirsiniz. Bunun dışında süt, aloe vera ve yeşil çay gibi maddeleri de lekelerin olduğu bölgelere uygulayabilirsiniz.

Genel olarak 15 dakikalık bekleme süresinin sonunda, ılık su ile lekelerin olduğu bölgeleri durulayıp, cildinizi rahatlatabilirsiniz. Lekelere karşı etkin bir sonuç alınabilmesi adına bu uygulamaların en az 15 dakika boyunca ve 15 gün boyunca uygulanması önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu