SağlıkGenel

Güneş Kremi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Güneş Kremi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Güneş kremi alırken dikkat edilmesi gerekenler, aslında cildinizin korunmasına ve ciltteki kötü görüntünün önüne geçilmesine yardımcı olacak olan detaylardır.

Güneş kremleri, güneş ışınlarının zararları etkilerine karşı vücudu etkin bir şekilde korurlar. Son dönemlerde ozon tabakasının incelmesi, güneş ışınlarının artık çok zararlı ve kanserojen içerikli olmasına yol açmıştır. Haliyle güneşe çıkmadan önce korunmasız çıkmak, üstelik denizde veya havuzda güneşlenirken, güneşe karşı herhangi bir savunma yapmamak, cildin ciddi anlamda zarar görmesine yol açar.

Güneş kremleri, içermiş olduğu koruyucu maddeler sayesinde cildinize temas eden güneş ışınlarını süzer ve faydalı kısımlarını cilde alır. Güneşin ışınlarının zararlı kısımları ise dış tarafta kalır. Doğru krem seçimi sonucunda ise bu işlem %100 korumayla gerçekleşir. Bu yüzden doğru kremi seçmek son derece önemli bir durumdur. Peki, doğru krem nasıl seçilir? Krem seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Güneş Kremi Seçerken Cildiniz Ön Planda Tutun

Güneş kremini seçerken ilk dikkat edilecek nokta, cildinizin yapısıdır. Cildiniz ne kadar hassassa, kullanacağınız güneş kreminin de o denli koruyucu olmalıdır. Özellikle açık tenli ciltler, güneş ışınlarına karşı esmer ciltlere göre daha dirençsizdir. Bu yüzden hassas ciltler için olan güneş kremlerine yönelmek gerekir.

Kremi seçerken cilt konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kuru ya da yağlı ciltlere uygun olan krem seçmektir. Kuru ciltler için daha su bazlı kremler kullanılırken, yağlı ciltler için de yağ seviyesini dengeleyen güneş kremlerinin kullanımı gereklidir.

Kremin İçeriği Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Güneş kremlerinin içerikleri farklı farklı olabilir. Kremin içeriği, nasıl bir koruma sağladığının en önemli göstergesidir. Bu yüzden kremin içeriğine dikkat etmek gerekir. Bir kremin güneş ışınlarına yeterli bir şekilde koruma sağlayabilmesi adına UVB ve UVA gibi koruıma özelliklerinin olması gerekir. Bu koruma kısaltmaları, kremin vücudu güneş ışınlarından koruyarak, cilt kanserinin ve güneş lekelerinin önüne geçtiğinin göstergesidir.

Kremin Faktörünün Önemi

Güneş Kremi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Güneş Kremi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş kreminin faktörü de büyük önem taşır. Güneş faktörünün seviyesi arttıkça, koruması da artar ancak bu durum, hep faktörü yüksek  krem alacağınız anlamına gelmez. İhtiyacınıza göre faktörü yüksek krem satın almanız gerekir. Bronzlaşma istiyorsanız, faktörü biraz düşürebilirsiniz. Genel olarak 30 faktörlü bir kremin yeterli olacağını söylemek mümkünken, 30 faktörlü bir kremin 150 dakika boyunca etkin bir koruma sağladığı söylenebilir.

Diğer Konumuz Güneş Yanığı Nasıl Geçer Konumuzu okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu