Oyun

GTA Türk

GTA Serisi oyun dünyasının en popüler oyun serilerinden biridir. 1997 yılında başlayan serinin şimdiye kadar yayınlanmış yedi ana oyunu bulunmaktadır. Bunlar, GTA 1, GTA 2, GTA 3, GTA Vice City, GTA San Andreas, GTA 4 ve GTA 5‘tir. GTA Vice City ise serinin dördüncü oyunudur. “GTA Türk” aslında bir GTA Vice City modudur. Türk oyuncular tarafından geliştirilmiştir. GTA Türk’te arayüz ve alt yazılar tamamen Türkçeleştirilmiştir.

GTA Türk Nasıl Bir Oyundur?

Grand Theft Auto: Vice City oyununun Türkçeleşmiş ve Türkiye’ye dair ögelerin oyuna dahil edilmiş hali olan GTA Türk aslında oyuna sonradan eklenmiş bir moddur. Temel özellikler ve hikaye değişmemiştir. Oyunun ana karakteri yine Tommy Vercetti’dir. Benzer şekilde oyun yine Vice City’de geçer. Oyunun konusu üç büyük mafya ailesinin arasındaki mücadeledir. Tommy Vercetti, Sonny Forelli isimli uyuşturucu çetesi lideri için çalışmaya başlar. Daha sonra Lance Vance ile tanışır ve onunla birlikte Ricardo Diaz için çalışmaya başlar. Oyun boyunca Kübalılar ve Haitililer sürekli çatışma halindedir. Tommy Vercetti, bir partide Sonny Forelli ve Lance Vance’ı öldürür. Böylece Vice City’deki uyuşturucu baronlarının en güçlüsü olur.

GTA Türk de aynı hikaye üzerine kuruludur. Sadece oyuna Türkiye’ye dair bazı unsurlar eklenmiştir. Ayrıca GTA Türk’ün büyük özelliklerinden birisi, karakterimizin ölümsüz oluşudur. Suda batmazsınız, araba kazalarında ya da çatışmalarda kesinlikle sağlık derecesi kaybetmez ve ölmezsiniz.

GTA Vice City Turk City ekran goruntusu 2

GTA Türk’ün Özellikleri Nelerdir?

Peki GTA Türk’ün özellikleri nelerdir? Aşağıda liste halinde inceledik:

 • Öncelikle oyunun dili Türkçe‘dir.
 • Oyunda Türkçe sokak ve yer isimleri görebilirsiniz.
 • Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonsporlu insanlar görebilir, siz de bu formaları karakterinize giydirebilirsiniz.
 • Radyolarda Türkçe şarkılar çalar.
 • Murat 131, Anadol, Tofaş gibi araba markaları oyuna dahil edilmiştir.
 • Karakterimiz ölümsüzdür ve asla sağlık kaybı gibi sorunlar yaşamaz.

GTA Türk Nasıl İndirilir?

Modun özelliklerini tanıttık. Bunun dışında “GTA Türk nasıl indirilir?” sorusunu merak ettiğinizi duyar gibiyiz. Google’a GTA Türk indir yazdıktan sonra karşımıza çıkan internet sitelerinden GTA Türk modunun dahil olduğu dosyaları direkt olarak indirmemiz mümkündür.

İndirdikten sonra oyunun “setup” dosyasını çalıştırmalısınız. Setup’ı açtıktan sonra oyunun kurulacağı konumu belirleyip “next” butonunu kullanarak oyunu kurmalı ve en son “finish butonuna tıklamalısınız.

GTA Türk Sistem Gereksinimleri Neler?

Oyunun toplam boyutu 1.12 GB yani oldukça küçük bir oyun. Peki oyunun sistem gereksinimleri neler?

GTA Türk (Vice City) Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Microsoft® Windows® 2000/XP
 • İşlemci: 800 MHz Intel Pentium III veya 800 MHz AMD Athlon veya 1.2GHz Intel Celeron veya 1.2 GHz AMD Duron işlemci
 • Hafıza: 128 MB RAM
 • Ekran Kartı: DirectX 9.0 uyumlu sürücülere sahip 32 MB ekran kartı (“GeForce” veya daha iyisi)
 • DirectX Sürümü: Microsoft DirectX® 9.0
 • Sabit Disk: 915 MB boş sabit disk alanı (ekran kartı DirectX Doku Sıkıştırmayı desteklemiyorsa + 635 MB)
 • Ses kartı: DirectX 9.0 ile Ses Kartı

GTA Türk (Vice City) Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşlemci: Intel Pentium IV veya AMD Athlon XP işlemci 256 (+) MB RAMGta Turk City oyunu indir
 • Hafıza: 1,55 GB boş sabit disk alanı (ekran kartı DirectX Doku Sıkıştırmayı DESTEKLEMEZse + 635 MB)
 • Ekran Kartı: DirectX 9.0 uyumlu sürücülere sahip 64 (+) MB ekran kartı (“GeForce 3” / “Radeon 8500” veya DirectX Doku Sıkıştırma desteğiyle daha iyisi)

Gördüğünüz gibi oyunun sistem gereksinimleri de oldukça düşük seviyelerde. Günümüzde dahi eskimeyen bir oyun olan Vice City’nin bu modu tam da nostalji seven oyunculara göre. Türkçe dil desteği sayesinde mod tarafından değiştirilmemiş olan orijinal hikayeyi de daha iyi anlamanız mümkün olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu