Oyun

GTA 2

Grand Theft Auto yani GTA hakkındaki yazı dizimize GTA 2 ile devam ediyoruz. GTA 2, GTA 1‘in devam oyunudur. 30 Eylül 1999 tarihinde yani GTA 1’den 2 yıl sonra piyasaya çıkmıştır. Rockstar North‘un o zamanki adı olan DMA Design tarafından geliştirilip, Rockstar Games tarafından dağıtılmıştır. GTA 2’nin yayınlandığı platformlar; Dreamcast, Playstation, Microsoft Windows ve GameBoy Color olmuştur.

Bunun dışında oyun; Playstation için 22 Ekim 1999’da, Dreamcast için 30 Nisan 2000’de, GameBoy Color için ise 10 Kasım 2000’de piyasaya çıkmıştır.

gta 2 playstation

GTA 2 Oynanış ve Grafikler

GTA 2 oynanış ve grafikler konusunda GTA 1’den biraz daha ileri gitmiş olsa da çok büyük bir gelişime sahip değildir. Örneğin; kuş bakışı görünüm ve 2 boyutlu grafikler konusunda bir değişim görmemekteyiz. Oyunda günümüz GTA serilerinin temel taşı olarak bildiğimiz bazı yenilikleri ilk defa görüyoruz. Örneğin; karakterin sağlık seviyesi bunlardan biri. Benzer şekilde GTA 1’de de gördüğümüz görev alma/yapma, araç sürme, araç çalma, yayalara çarpma veya yayalarla kavga etme, silah kullanma gibi oynanış özelliklerinin biraz daha gelişmiş halini GTA 2’de görmemiz mümkün. Ayrıca ilk oyundan farklı olarak bu GTA 2‘de oyunu kaydedebilme imkanı da mevcut. Oyunun 1999’da çıktığını göz önüne alırsak, oyun 2013 yılında yani “gelecek”te geçiyor. Mekan ise kurgusal ve gelecek için tasarlanmış bir şehir.

GTA 2 2013 Yılında Geçiyor

GTA 2’de Hangi Çeteler Var?

Oyunun ana karakteri Claude Speed‘dir. Ancak bu oyunda çeteler çok büyük bir yer tutuyor. Peki GTA 2’de hangi çeteler var? İsimlerini ve özelliklerini aşağıda listeledik:

  • Zaibatsu: Görünüşte meşru işlerle uğraşan bir şirkettir. Ancak yer altı dünyasında kirli işleri ile tanınmaktadırlar. Sembolleri “sarı Z”, arabaları Z-Type‘dır.
  • Loonies: Onların bölgesi şehirdeki Downtown bölümüdür. Dementia isimli araçları ile meşhurdurlar. Çete sembolleri “göz kırpan smiley”dir.
  • Yakuza: Uyuşturucu üretimi ile geçinirler. Patronları Johnny Zoo, arabaları Miara‘dır. Sembolleri Mavi Yen'(¥)dir.
  • Russian Mafia: Uzmanlık alanları silah kaçakçılığıdır. Patronları Jerkov’dur. Çete arabaları Bulwark‘tır. Bunun yanı sıra çete renkleri kırmızı, sembolleri ise kırmızı bir yıldızdır.maxresdefault
  • SRS Scientists: Adlarından da anlaşılacağı gibi bir bilim adamı ve mühendis çetesidir. Ayrıca klonlama, genetik mühendisliği ve robotik gibi işlerle uğraşırlar. Patronlarının adı Dr. LaBrat’tır. Çete arabaları Meteor, sembolleri altın bir kalkandır.
  • Rednecks: Kaçak içki yapıp satma işiyle uğraşırlar. Bununla birlikte atlayıcılar konusunda uzmanlardır. Elvis Presley hayranıdırlar. Arabaları bir pikap kamyonettir. Liderlerinin ismi Billy Bob Jean‘dir.
  • Hare Krishna: Suç olaylarına karışmamış bir gruptur. Çete rengi turuncudur. Liderlerinin ismi Sunbeam’dir. Çete arabalarının adı Karma Bus‘tur.

Bununu dışında ilk defa oyuna radyo istasyonları eklenmiştir. Bunlar: Head Radio, Rockstar Radio,KREZ, Lo-Fi FM, Funami FM, Lithium FM, Rebel Radio/KING, Osmosis Radio, Heavenly Radio ve KGBH’dir.

Ayrıca GTA 2 bir kısa film gösterisiyle başlar. Başrol oyuncusu Scott Maslen’dır.

GTA 2 Eleştirmenlerden Kaç Puan Aldı?

Oyun eleştiri platformları GTA 1’de olduğu gibi bu oyuna da çok yüksek puanlar vermemişlerdir. “GTA 2 eleştirmenlerden kaç puan aldı?” sorusuna cevaben şunlar söylenebilir: Oyun’un PC versiyonu, IGN’den 7,3, GameSpot’tan 6,8, CVG’den 5 üzerinden 4 yıldız, Next Generation’dan ise 5 üzerinden 2 yıldız gibi düşük bir puan almıştır. En yüksek puanı ise GameInformer 8,5 ile vermiştir.

Yine de (bu düşük puanlara rağmen) GTA serisinin yükselişi durmadığını biliyoruz. Aslında şirketin bugün geldiği devasa boyut da bunun en büyük göstergesi. Yıllarca sürecek olan efsanevi GTA serisinin temel taşlarını aslında bu iki oyun oluşturmuştur: GTA 1 ve GTA 2.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu