Oyun

GTA 1

Bugün dışarı çıkıp insanlar en sevdikleri oyunun hangisi olduğunu sorsak herhalde en az yarısının vereceği cevap “GTA” olacaktır. Rockstar Games’in Grand Theft Auto serisi 4 Nisan 1995’te geliştirilmeye başlandı. 21 Ekim 1997 tarihinde yayınlanan ilk oyunu olan GTA 1 ile de hayatımıza girdi. Aslında 1997 yılında Rockstar North’un ismi DMA Design’dı. Oyunun yapımcıları arasında Tarantula Games de yer alıyor. Oyunun yapımcısı olan kişi David Jones’tur. GTA 1’in yayınlandığı platformlar; Microsoft Windows, Playstation ve Gameboy Color’dır.

GTA 1 Oynanış ve Grafikler

Grand Theft Auto’nun ilk oyunu bugünkü oyunlarıyla kıyaslandığında GTA 1 birçoğumuzu gerçek anlamda şaşırtabilir. Çünkü oyun bugünkü oyunlardan oldukça farklı bir çekim açısı ve grafik kalitesine sahip.  Öncelikle oyun 2D bir grafik yapısıyla karşımıza çıkıyor. Ayrıca kamera açısı kuş bakışı yani şehri tam tepeden görüyoruz. Bu nedenle bugünden baktığımızda alışık olmadığımız bir durum ortaya çıkıyor. Aslında diğer GTA’larda yapabildiğimiz çoğu şeyi bu GTA’da da yapabiliyoruz. Bunlar, araç sürmek, araç çalmak, insanlara vurmak, silah kullanmak, görev yapmak gibi GTA’nın bildiğimiz temel unsurları.

gta 1

Oyun 3 ana şehirde geçmekte. Bunlar New York’tan esinlenerek tasarlanan “Liberty City”, San Fransisco’dan esinlenen “San Andreas” ve Miami’den esinlenen “Vice City”dir.

Pc versiyonunda başlangıç için oyuncunun seçimine sunulan 8 oyun karakteri vardır. Karakterlerin 4’ü erkek 4’ü kadındır. Erkek karakterler;

  • Bubba (muhtemelen Küba’lı),
  • Kivlov (Slav kökenli),
  • Travis (Taxi Driver Filmi’ndeki Travis Scott’tan esinlenilmiş olmalı),
  • Truva (Afrika kökenli)’dır.

Kadın Karakterler ise;

  • Divine (Afrika kökenli)
  • Katie (Hispanik kökenli)
  • Mikki (Asya kökenli)
  • Ulrika (muhtemelen İskandinav kökenli)’dır.

GameBoy Color karakterleri ise 16 adettir. Bu karakterlerin isimleri; Kelly, BigMac, Brains, Christie, Dog End, Fingers, Googlad, Noodles, Reddneck, Rizzo, Skipper, Snowy, Spook, Thud, Turbo ve Vinny’dir.

Bunun dışında, oyunun Japon versiyonunda 2 karakter bulunmaktadır. Bunlar; Bison ve Jack’tir.

Şunu belirtmeden geçmeyelim ki bu karakterler sadece estetik amaçlıdır, bu nedenle oynanışa herhangi bir etkileri yoktur.

GTA 1’in Ek Paketleri Nelerdir?

Daha önce belirttiğimiz gibi GTA 1 1997 yılında piyasaya çıktı. Ancak oyun ilk çıktığı haliyle bırakılmadı ve genişleme paketleri geldi. Peki GTA 1’in ek paketleri nelerdir? Hangi özelliklere sahiptir?

30 Nisan 1999 yılında Rockstar Canada, oyun için bir ek paket yayınladı. Bu paket; Grand Theft Auto: London 1969’du. Bu paket PS1 ve PC için çıkmıştır. Daha sonra şirket bir ek paket daha yayınladı. Bu paket de Grand Theft Auto: London 1961’dir ve sadece PC platformu için piyasaya çıkmıştır. Sonuç olarak bu ek paketler daha çok Londra’daki yaşama ve zamanın olaylarına odaklanıyor.

Aslında oyun eleştiri dergileri ve internet siteleri oyuna yeterince iyi puanlar vermemiştir. Ünlü oyun eleştiri sitesi GameSpot, oyunun PC versiyonuna 6.4/10 puan, IGN 7/10 puan, Nintendo Power 6.2/10 puan, CVG ise 7/10 puan vermiştir.

Ayrıca GTA, İngiliz Lordlar Kamarası’nda bile tartışma konusu olmuştur. Çünkü oyun fazlasıyla şiddet içeriklidir ve henüz çıkmadan yasaklanmıştır.

Tüm bunlara rağmen GTA 1’in PC ve Playstation’daki satış rakamları 1 milyon kopyayı geçmiştir. Bu dönem için ciddi anlamda iyi bir rakamdır.

Günümüzün en popüler oyunu desek yanılmış olmayacağımız Grand Theft Auto’nun serüveni böyle başlamıştır. Nihayet bugün dünya çapında üne kavuşmuştur. Hatta belki de bir bilgisayarı olan her eve girmiştir. Bugün ise GTA 6’nın çıkışının beklemekteyiz.

GTA 6 Ne Zaman Çıkacak? Öğrenmek İçin Tıklayın; https://www.bilgiyazar.net/gta-6-ne-zaman-cikacak/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu