GenelSağlık

Grip Aşısı Koronavirüse Karşı Korur mu? Etkileri Nelerdir?

Grip Aşısı Koronavirüse Karşı Korur mu? Etkileri Nelerdir?

Grip aşısı koronavirüse karşı korur mu?” sorusu gerek uzmanlar gerekse bireyler tarafından son dönemlerin en çok merak edilen ve tartışılan konularından biri olarak bilinir. Özellikle bir dönem Dünya Sağlık Örgütü’nün bu yönde bir açıklamasının olması, söz konusu sorunun fazlasıyla sorulmasına ve merak edilmesine yol açmıştır. Koronavirüsten korunmak isteyen birçok kişi ise direkt olarak hastanelere koşup, grip aşısı olmuşlardır.

Grip ile koronavirüsün belirtilerinin aynı olması, bu sorunun gündeme gelmesinde etkili olan noktalardan biridir. Yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı ve boğaz ağrısı gibi şikayetler hem koronavirüste hem de grip hastalığında sıklıkla görülen belirtilerdir. Bu nedenle “grip aşısı koronavirüse karşı korur mu?” sorusunun ortaya çıktığı söylenebilir. Peki, gerçek anlamda grip aşısı koruma sağlar mı? Koronavirüse karşı etkileri nelerdir?

Grip Aşısının Koronavirüse Karşı Etkileri

Grip aşısının koronavirüse karşı etkileri konusunda en çok dikkat çeken noktalardan biri de belirtilerdir. Dünya Sağlık Örgütü’nün bu yönde bir açıklamasının olması, grip aşısının bu denli önem taşıyan ve dikkat çeken bir noktaya gelmesine yol açmıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konuda bir açıklama yapmasının sebebi, kişilerin grip hastalığından en azından dönemsel olarak korunmalarıdır. Bilindiği üzere grip hastalığıyla koronavirüsün belirtileri hemen hemen aynıdır. Sadece birkaç noktada belirtilerin birbirlerinden uzak olduğu görülür.

Dünya Sağlık Örgütü ise kişilerin grip hastalığına karşı korunaklı olmalarını amaçladığı için böyle bir açıklama yapmıştır. Eğer bireyler grip hastalığına karşı korunaklı olurlarsa, koronavirüse yakalanmaları durumunda belirtileri ayırt edebilir ve en azından koronavirüse yakalandıklarını tahmin edebilirler. Kişinin belirtileri ayırt edememesi, koronavirüse yakalanması durumunda basit bir grip hastalığı geçirdiğini düşünmesine yol açar. Halbuki geçirdiği hastalık koronavirüs olabilir ve hastalığı da istemeden de olsa birçok kişiye hızla bulaştırabilir. Bu durumun önüne geçebilmek adına Dünya Sağlık Örgütü böyle bir açıklama yapmış ve kişilerin grip aşısı olmalarının faydalı olabileceğini savunmuştur.

Koronavirüse Karşı Nasıl Korunmalıyız?

Grip Aşısı Koronavirüse Karşı Korur mu

Grip aşısı koronavirüse karşı korur mu?” sorusu kadar, “koronavirüse karşı nasıl korunmalıyız?” sorusu da büyük önem taşıyan noktalardan biridir. Bilindiği üzere koronavirüs, bağışıklık sisteminin direkt olarak çökmesine ve hastalığın, başka hastalıklara da davetiye çıkarmasına yol açar. Bu durumun önüne geçebilmek adına direkt olarak kişinin bağışıklık sistemini güçlü tutması gerekir. Koronavirüs bağışıklık sistemiyle ne kadar çok mücadele ederse, virüse yakalanan kişinin de hastalığı o denli hafif atlatması mümkün olur. Bu durum ise yalnızca sağlıklı beslenmeyle mümkün olur ve bağışıklık sistemini güçlü tutacak olan; antibiyotik içeriği, antioksidan içeriği, vitamin içeriği yüksek olan besinlerle bağışıklık sistemi güçlenir. Ayrıca maske, dezenfektan, sosyal mesafe, izolasyon gibi durumlar, koronavirüse karşı en iyi korunma şekilleri olarak nitelendirilebilirler. Bu yöntemler hem kendinizi hem de çevrenizi koronavirüse karşı etkili bir şekilde korur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu