TeknolojiGoogle

Google Meet’e Önemli Değişiklikler Geliyor

Google geride bıraktığımız nisan ayında Google Meet görüntülü sohbet platformunda tüm kullanıcılar için görüntülü görüşme süre sınırını kaldırmıştı. Yani tüm kullanıcılar süre sınırı olmaksızın diledikleri uzunlukta görüntülü görüşmeler gerçekleştirebiliyordu. Google, bunun 30 Eylül tarihine kadar devam edeceğini bildirmişti ve görünen o ki, şirket bu takvime bağlı kalıyor. 30 Eylül tarihinden sonra, Meet’in bedava dağıttığı versiyonlarında görüşmelerin uzunluğu 60 dakikayı geçemeyecek.

Bir Google temsilcisinin The Verge sitesine gönderdiği açıklamada, “Promosyondaki değişiklikler ve sona eren gelişmiş özelliklerle alakalı olarak iletecek hiçbir şeyimiz yok.” dedi. “Bu değişirse, size muhakkak haber vereceğiz.”

Uzatma olanağı boyunca, Google hesabı olan herhangi bir kullanıcı en fazla 100 kişi ile, vakit sınırı olmaksızın bedava dağıttığı görüşmeler oluşturabiliyordu.

Bu arada 30 Eylül tarihiyle beraber G Suite ve G Suite Eğitim müşterileri için sunulmakta olan gelişmiş özelliklere erişim de kısıtlanacak. Bu özellikler arasında 250 kişiye kadar katılımcının bulunduğu görüşmeler oluşturma, tek bir alan adı altında en fazla 100 000 kişiye canlı yayın yapma ve görüşme kayıtlarını Google Drive’a kayıt etmek de bulunuyor. Bu özellikler normalde G Suite’in kurumsal müşterilerine, kullanıcı başına 25 dolarlık aylık ücret karşılığında sunuluyor.

Google Meet ve diğer video konferans platformları koronavirüs pandemisi döneminde Zoom’un aşırı yükselişini yakalamaya çalışıyor. Meet de geride bıraktığımız nisan ayında 100 000 000 günlük katılımcı sayısını geçtiğini duyurmuştu.

Tabii ki, Google’ın koyduğu sürenin sona ermesi ve uzatma yapmaması sebebiyle ücretli Meet planına geçiş yapmak istemeyenlerin telekonferans görüşmelerini 60 dakikada bitirmeleri gerekecek. Aslına bakarsanız, çoğu görüşmenin bu süreyi geçmeyeceğini düşünecek olursak, bedava dağıttığı kullanıcıların çok fazla kaybedecek bir şeyleri yok gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu