TeknolojiGoogle

Google Lens Artık Matematik Sorularını Çözebilecek

Covid-19 virüsü nedeniyle birçok kurum ve kuruluş çalışma şekillerini ya değiştirdi ya da tamamen durdurdu. Bu çalışma şeklini değiştiren kurumlar arasında en başta eğitim yer alabilir. Virüs nedeniyle okullarına gidemeyen öğrenciler derslerinden geri kalmamak için uzaktan eğitim almaya başladı. Birçok şirket uzaktan eğitime katkı sağlamak için çalışmalara başlarken Google de boş durmadı. Google, uzaktan eğitim sürecince öğrencilerin zorluk çekmemesi için birçok proje geliştirdi ve bu projelerden bir kısmını hayata geçirdi. Bugün geliştirilen ve çok kısa bir süre sonra hayata geçirilecek Google Lens özelliğini konu edineceğiz.

Taratılan Matematik Sorusu Saniyeler İçerisinde Çözüme Kavuşacak

Google’ın daha önce geliştirdiği ve pandemi sürecince üzerinde çalıştığı Google Lens uygulamasına büyük bir güncelleme geliyor. Bu güncellemeyle beraber Google Lens uygulaması taratılan görseldeki matematik sorularını çözebilecek. Bu özellik için Socratic uygulamasıyla beraber çalışacağını belirten Google, ekrana taratılan matematik sorusunu yapay zekanın saniyeler içerisinde çözebileceğini iddia etti. Hatta bu yapay zeka matematik sorusunu çözmekle kalmayacak adım adım çözüm yöntemini de taratan kişiye sunacak.

google lens artik matematik sorularini cozebilecekarini cozebilecek ana

Uygulamanın Asıl Amacı Ödev Çözmek Değil

Bu haber üzerine birçok kullanıcı bu uygulamanın insanları tembelleştireceğini düşünse de, Google bu uygulamanın asıl amacının bu olmadığını söyledi. Google’a göre uygulamanın asıl amacı öğrencilerin ödevlerini yapmak değil, sorunun nasıl çözüleceğini anlatmak olduğunu belirtti. Uygulamanın henüz hangi ülkelerde kullanıma sokulacağı ve hangi tarihte yayınlanacağı belli değil. Google uygulamalardaki önemli güncellemeleri her geçen gün aktarmaya devam edeceğini bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu