SağlıkGoogleİnternetTeknoloji

Google Haritalar COVID-19 Riskini Gösterecek

Artık Google Haritalar Covid-19 risk haritasını anlık olarak göstermeye başlıyor! Kırmızı bölgelerden uzak durun!

Google maps COVID 19

Covid-19 günlük hayatımızın bir parçası haline geldi, bunu hepimiz kabullendik artık. İşte bu sebeple Google, mobil cihazlarda Google Haritalar platformu için yeni bir özelliği kullanıma sunuyor. Bu yeni özellik ile Google Haritalar Covid-19 için virüs bulaşma riski için harita üstünde önemli bilgiler veriyor.

Google Haritalar’da katman butonuna tıklayarak, “COVID-19 Bilgisi” kısmına ulaşabileceksiniz. Daha sonra, uygun renk kodlaması yardımı ile virüsün yukarı ya da aşağı yükselişte olup olmadıklarını gösteren bir okun yanında 100.000 kişi başına yeni Covid-19 vakalarının yedi günlük ortalama verilerini gösterecektir.

Veriler ise Google Haritalar‘ın desteklediği 220 ülke ve bölgenin tümü için mevcut durumda olacak ve mevcut olduğu alanlarda; iller, ilçeler, eyaletler ve şehirler hakkında kapsamlı bilgileri de içeriyor olacak.

Johns Hopkins Üniversitesi, New York Times ve Wikipedia gibi halka açık kaynaklardan toplanan veriler ile bu yeni özellik çalışabilecek. Google, bunun Arama motorunda gösterilen verilerle aynı olacağını, lakin artık Haritalar uygulamasına da aktarıldığını belirtti.

Ülkemizde Devletimiz tarafından yapılan Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında bulunan yoğunluk haritasının bir benzeri olan harita Google tarafından sunulacak. HES uygulamasından farklı olarak bölgelerin, mahallelerin genel itibari ile yoğunluğu verilecek. Bildiğiniz üzere HES uygulaması çok daha ayrıntılı ancak tam noktasal olmayan veriler gösterebilmekte.

Teknoloji hakkındaki tüm içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Teknolojinin gelişimine bakarmısınız ilerde neler göreceğiz kim bilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu