Eğitim

Gezegen bilimi nedir?

Gezegen bilimi, uyduları, halka sistemlerini, gaz bulutlarını ve manyetosferleri içeren gezegenlerin ve gezegen sistemlerinin bilimsel çalışmasıdır. Gezegen sistemlerinin nasıl oluştuğunu, bu sistemlerin nasıl çalıştığını ve tüm bileşenlerinin nasıl etkileştiğini anlamayı içerir. Astronomi, atmosfer bilimi, jeoloji, uzay fiziği, biyoloji ve kimyanın yönlerini içeren disiplinler arası bir alandır.

Gezegensel Bilimi cevaplamaya çalıştığı büyük bilimsel sorular nelerdir?

Güneş Sistemi nasıl oluştu?

Yaşam koşulları nelerdir?

Güneş Sistemi nasıl çalışır?

Güneş gezegenleri ve gezegen sistemlerini nasıl etkiler?

Gezegen sistemleri nasıl gelişir?

Bu sorular nasıl cevaplanıyor?

titan-atmosferinde-buyuk-organik-molekullerin-kesfi

Gezegensel bilim adamları, bu soruları cevaplamaya çalışmak için birçok bilim dalını içeren farklı teknik kullanmaktadır:

Gezegenlerin ve gezegen sistemlerinin ölçümlerini yapmak için insansız robot uzay aracını kullanır. Uzaktaki gezegenleri, uyduları vb. gözlemlemek için yerde veya uzayda teleskoplar kullanılır. Laboratuvarlarda veya yeryüzünde farklı gezegen ortamlarını kopyalayan farklı yerlerde deneysel çalışmalar yapılmaktadır. Bilgisayar kullanarak gezegen çalışmalarının veya bileşenlerinin matematiksel çalışmasını ve modellerinin oluşturulmasını içeren teorik çalışmalar yapılabilir.

Titan atmosferinde büyük organik moleküllerin keşfi

Titan, Satürn’ün en büyük ayı ve Güneş Sistemindeki ikinci en büyük aydır. MSSL Gezegensel bilim adamları, Titan’ın atmosferinde çok büyük elektrik yüklü organik molekülleri keşfetmek için Titan’ın üst atmosferinden geçerken uzay aracı tarafından yapılan ölçümleri kullanılır. Kütlelerini ölçerek ve onları oluşturmayı içeren kimyayı düşünerek, atmosferdeki karmaşık kimya tarafından oluşabileceği öğrenilir. Bu süreci yönlendirecek enerji güneş ışığından ve Satürn’ün manyetosferindeki atmosfere yağan parçacıklardan gelir. Bu parçacıklar yavaşça Titan’ın yüzeyine doğru yağar, aynı şekilde nötr hale gelirler ve Tholin olarak bilinen bir tür ağır molekül haline gelir. Bunların yaşamın kökenleri için önemli olduğunu ve Dünya tarihinin erken dönemlerinde önemli olabileceğini düşünülmektedir.

 

Gezegen ve Dünya araştırmalarında ki sorular neden önemlidir?

Güneş Sistemi nereden geldi? Hayat nereden geldi? Bu tür sorular sorabileceğimiz en derin sorulardan bazıları. Dünya gezegenimiz hakkında daha fazla bilgi veren ve uzay havası gibi iklim değişikliği etkileri anlamamıza yardımcı olduğu için birçok gezegen sistemini incelemek de önemlidir. Gezegen bilimi kavramlarını incelerken dünya ve uzay faktörünü hesaplamak ise soruların cevaplarına ulaşmayı sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu