GenelSağlık

Gebelik Çatlaklarından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Gebelik Çatlaklarından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Gebelik çatlaklarından korunma yöntemleri, gebelik sonrasında oluşan çatlakların estetik açıdan rahatsız etmesinin büyük ölçüde önüne geçer. Gebelik sonrasında oluşan çatlaklar estetik açıdan ciddi anlamda rahatsızlık verdiği için annenin psikolojik rahatsızlıklar yaşamasına dahi neden olabilir. Birçok kişide takıntı haline gelen bu çatlaklar, birkaç etkili yöntem sayesinde tamamıyla veya büyük ölçüde giderilebilir. Vücut tipinin tedaviye elverişli olması durumunda büyük ölçüde sorunun önüne geçilebilir. Peki, gebelik çatlaklarından korunma yöntemleri nelerdir?

Önceden Tedaviye ve Çatlak Uygulamalarına Başlamak

Hamilelik çatlaklarından korunma konusunda mutlaka önceden tedaviye başlamak gerekir. Çatlaklar oluştuktan ve derinleştikten sonra tedaviye başlanması, sonucun olumsuz olmasına yol açabilir. Bu nedenle özellikle gebelikte 5. aya girilirken tedavi uygulamaları başlamalı ve çatlaklara karşı önlem alınmalıdır. 5. aydan itibaren karın bölgesi iyice büyür ve çatlaklar ciltte yer edinmeye başlar. Bu nedenle 5. aydan itibaren tedaviye başlanması büyük önem taşır.

Bitkisel ve Doğal Yağlar Tercih Edilerek Tedaviye Başlanabilir

Gebelik çatlaklarından korunma konusunda bitkisel ve doğal yağlar ile tedaviye başlanabilir. Cilt yüzeyini ideal ölçüde nemlendiren ve besleyen bu yağlar, çatlakların ciddi anlamda önüne geçer. Cildin yapısal anlamda beslenerek kuvvetlenmesine neden olan doğal yağlar, çatlak oluşumlarında en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri olarak bilinir. Çatlaklara karşı kullanılabilecek yağlar ise şu şekildedir:

  • Zeytinyağı,
  • Badem yağı,
  • Kako yağı,
  • Rüşeym yağları,
  • Jojoba yağı

gibi yağlar tedavi aşamasında kullanılabilir. Söz konusu yağların doğal olması ve içerisinde yapay katkı maddelerinin yer almaması büyük önem taşır. Ayrıca bu yağlar çatlakların oluştuğu veya oluşabileceği karın bölgesine masaj şeklinde uygulanmalıdır.

Bol Bol Su Tüketilmeli

Hamilelik döneminde vücudun ciddi anlamda su kaybettiği ve kaybedilen suyun da ciltte ciddi anlamda kuruluğa yol açtığı görülür. Ciltte kuruluğa neden olan su kaybının önlenebilmesi adına günde en az 3 litre civarında su tüketilmelidir. Cilt kuruluğu, çatlak oluşmasında etkin rol oynar ve kuru ciltlerde çatlaklar daha kolay bir şekilde meydana gelir. Bu durumun önüne geçebilmek adına bol bol su tüketilmelidir.

Doğal ve Dikkatli Bir Şekilde Beslenilmeli

Gebelik Çatlaklarından Korunma

Gebelikte çatlaklardan korunma konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise hem doğal hem de dikkatli bit şekilde beslenmektir. Bilindiği üzere gebelik sürecinde vücutta bir kilo artışı meydana gelir ve bu artışla birlikte bedenen büyüme söz konusu olur. Bu büyüme ise direkt olarak cildin çatlamasına yol açar. Dikkatsiz bir şekilde, yağlı, bol baharatlı, hazır ve porsiyon anlamında aşırı kaçmak, alınan kilonun daha fazla artmasına neden olur. Haliyle ortaya çıkan kilo artışı çatlakların oluşması konusunda etkin rol oynar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu