Teknoloji

G-Sync Teknolojisi Nedir?

Nedir Bu G-Sync Teknoloji?

G-Sync teknolojisini kısaca açıklamak gerekirse, bu teknoloji uyumlu bir grafik kartının FPS (kare hızı) değeri ile G-Sync teknolojisine sahip monitörün yenileme hızını senkronize eder. Bu da kullanıcının daha keyifli bir deneyim yaşamasını sağlar.

Peki, Neden G-Sync Teknolojisi Tercih Edilmeli?

Günümüzde LCD monitörlerin, ekran yenileme hızı 60 kez (60Hz), 100 kez (100Hz), 144 kez (144Hz), vb. olarak sabitlenmiştir. Buna karşın her oyunun görüntü frekansı sabit değildir. NVIDIA bu frekans farkını ortadan kaldırmak için G-Sync teknolojisini geliştirdi.

Grafik kartı (GPU), LCD panele bağlandığında görüntüde yırtılmalar, üst üste binmeler ve bozulmalar meydana gelir ve senkronize edilemiyordu. Bu sorunlara alternatif olarak V-Sync aktive etmek çözüme en yakın yöntem oluyordu ancak bu sefer de görüntüde gecikme, takılma ve duraksama sorunları ortaya çıkıyordu. Buda kullanıcı için oldukça can sıkıcı bir yan etki olarak ortaya çıkıyordu. NVIDIA tarafından geliştirilen G-Sync teknolojisiyle bu sorunların tamamı herhangi bir yan etki olmadan gideriliyor.

V-Sync Nedir?

Aslına bakarsanız, G-Sync, V-Sync’in geliştirilmiş halidir. Yukarıda V-Sync’in kısmen senkronize sorununa çözüm olduğundan bahsetmiştik. Bunu da grafik kartını, monitör görüntülemeye hazır olana dek çerçeveyi tutarak sağlıyor. Ancak dediğimiz gibi bu da görüntüde gecikmelere, duraksamalara ve takılmalara sebep oluyor. Monitörünüz ne kadar yüksek yenileme değerine sahip olsa da bu sorun ortaya çıkacaktır. Tabi yenileme hızı yüksek olduğu için bu yan etkiler daha düşük seviyelerde olacaktır.

Bu özelliği kapattığınızda ise grafik kartı monitörün bir sonraki kareye geçmeye hazır olup olmamasına bakmaksınız görüntü hazır olduğu anda çerçeveyi gönderecektir. Buda yukarıdaki söz ettiğimiz görüntüde yırtılma, üst üstte binme, vb. sorunların meydana gelmesine sebep olacaktır. Bu sebepten G-Sync teknolojisi ile grafik kartı ve panel arasında senkronizasyon gereklidir.

V Sync

Her Bilgisayarda Bu Teknoloji Kullanılabilir mi?

Grafik kartınızın ve monitörünüz bu teknolojiyi desteklediği sürece kullanılabilir. Ocak 2019 yılında NVIDIA, GTS 10 serisi, GTX 16 serisi ve RTX 20 serisi dahil daha sonraki serileri için FreeSync monitörlerin Displayport üzerinden bu teknolojinin kullanılmasını sağlayan bir sürücü güncellemesi başlattı. Bu güncelleme sayesinde Bu seriler ve sonraki serileri için bu teknoloji kullanılabilir hale geldi.

NVIDIA tarafından G-Sync teknolojisinin kullanımına uygun olduğu onaylanan birçok monitör var. Bu da FreeSync panellerin yukarıda bahsettiğimiz yan etkilere sebep olmadan çalışabileceğinin garantisi verilmiş anlamına geliyor.

Ultra Düşük Hareket Bulanıklığı (ULMB)

G-Sync ekranın ile grafik kartının senkronize çalışmasını sağlar yani görüntü yırtılmaları vb. gibi etkileri düzeltebilir ancak hareket bulanıklığını etkilemez.  Bu sebeple çoğu G-Sync destekli monitörde ULMB adlı bir özellik vardır. Etkinleştirildiğinde algılanan hareket bulanıklığını azaltmak için arka ışığı çakar.

G-Sync Sistem Gereksinimleri

NVIDIA G-Synck Gereksinimleri;

  • G-Sync özellikli grafik kartı – minimum GTX650 Ti Boost
  • G-Sync özellikli monitör
  • DisplayPort 1.2

İlginizi Çekebilir

iPhone Yazılım Güncelleme Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu