Genel

G Harfi ile Başlayan Şehirler

Ayrıca Ülkemizde G harfi ile başlayan üç adet şehir bulunmaktadır. Bunlar: Gaziantep, Giresun ve Gümüşhane’dir. Bu yazımızda ülkemizde ve Dünya’da G harfi ile başlayan bazı şehirleri derledik. İşte G harfi ile başlayan şehirler:

  • Gaziantep,
  • Giresun,
  • Gümüşhane,
  • Genova,
  • Gadames,
  • Gdansk.
gaziantep 35490
Gaziantep

Gaziantep

Halk arasındaki ve eski adı Antep’tir. Türkiye’nin büyükşehirlerindendir ve nüfus bakımından en kalabalık 9. şehridir. 2020 sonu itibariyle nüfusu 2.101.157’dir. Aynı zamanda Gaziantep gelişmiş bir sanayi şehridir. Şehrin batısı Akdeniz, doğusu ise Karasal iklimin etkisi altındadır. Dolayısıyla hava sıcaklığı yazın oldukça yüksektir. Kışın ise çok soğuktur.

Gaziantep’te gezilebilecek yerlerin sayısı oldukça fazladır. Zeugma Mozaik Müzesi, Rumkale, Oyun ve Oyuncak Müzesi, Gaziantep Kalesi, Elmacı Pazarı, Savaş Müzesi ve Arkeoloji Müzesi gezip görülebilecek yerler arasındadır.

Gaziantep, ülkemizin en zengin mutfaklarından birine sahiptir. Gaziantep’te tadına bakabileceğiniz lezzetler arasında; Beyran, Antep Katmeri, Yuvalama, Analı Kızlı, Patlıcan Kebabı, Soğan Kebabı, Şekerli Börek ve Simit Kebabı’nı sayabiliriz.

giresun 1 750x500 1
Giresun

Giresun

Türkiye’nin Doğu Karadeniz illerinden biri olup plaka numarası 28’dir. 429.984 kişilik bir nüfusa sahiptir. Giresun, fındığı ile ünlü bir şehirdir. Karadeniz İklimi’nin etkisi altında olduğundan dolayı il her mevsim yoğun yağış almaktadır.

Giresun’da gezip görülebilecek bazı yerler: Kuzalan Şelalesi, Kulakkaya Yaylası, Giresun Kalesi, Mavi Göl, Sis Dağı, Giresun Adası ve Giresun Müzesi’dir.

Giresun mutfağından deneyebileceğiniz bazı lezzetler ise; Lahana Diblesi, Tavada Mısır Ekmeği, Hamsi Böreği, Fırın Kuru Fasulye, Yağlaş, Kiraz Tuzlusu Kavurması ve Karalahana Çorbası olarak sayabiliriz.

gumushanede 992 kisi oldu ba161
Gümüşhane

Gümüşhane

Ülkemizin Doğu Karadeniz’de yer alan illerinden birisidir. Nüfusu 141.702’dir. Kuzey kısmı ılıman Karadeniz iklimi altında olsa da şehrin büyük kısmı Karasal İklim etkisi altındadır.

Şehirde gezilecek yerler: Tomara Şelalesi Tabiat Parkı, Artabel Gölleri Tabiat Parkı, Torul, Karaca Mağarası, Satala Antik Kenti ve Taşköprü Yaylası olarak sayılabilir.

Ayrıca şehrin önde gelen yemekleri şöyledir: Kuymak, Kete, Pestil, Borani, Katıklı Çorba, Lemis ve Kartol Yahnisi.

Genova

Merkezi Cenova şehridir. İtalya’nın Ligurya Bölgesi’nde yer alır. Nüfusu 1.400.000’dir. Ayrıca Kristof Kolomb’un doğduğu şehirdir.

Genova’da gezilmesini tavsiye ettiğimiz yerler: Boccadasse, Di San Lorenzo Katedrali, Spianata di Castelletto, Via Giuseppe Garibaldi, Rafaelle de Ferrari Meydanı.

Gadames

Libya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Cezayir ve Tunus sınırlarına yakındır. Topraktan yapılan evleriyle UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi’ndedir. Bu bölgede yaklaşık 10000 Tuareg Berberisi bulunmaktadır. Gadames’te görebileceğiniz birbirinden ilginç ev yapıları mevcuttur.

Gdansk

Gdansk ya da Danzig, Polonya’da bulunan bir şehirdir. Nüfusu 1.080.700’dir. Nüfusunun %95’i Alman olmasına rağmen I. Dünya Savaşı’ndan sonra Polonya’ya verilmiştir. II. Dünya Savaşı’nda Almanlar şehri işgal etmiş, ancak savaş sonunda yeniden Polonya’ya geçmiştir.

Gdansk’ta gezilebilecek yerler: Old Town, İkinci Dünya Savaşı Müzesi, Dluga Caddesi, Loliwa Katedrali, Westerplatte, St. Mary Kilisesi, Zuraw sayılabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu