Genelİpin UcuNasıl Yapılır?

Fonların Anlık Ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi Nedir?

fonların anlık ve sürekli transferi (fast), fonların anlık ve sürekli transferi nedir, fonların anlık ve sürekli transferi sistemi nedir

FAST sistemi, Merkez Bankası tarafından yeni başlatılan bir ödeme sistemidir. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında duyurusu çıkan bu sistem, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi ifadesinin baş harflerinden oluşan FAST olarak anılmaktadır (fast aynı zamanda İngilizce’de hızlı anlamına gelmektedir). Bu uygulama, ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgilerle daha kolay yapılmasını sağlamaktadır.

Bu yeni sistemin dikkat çeken başlıca özellikleri şunlardır:

  • Mesai saatlerine bağlılık yoktur, haftanın her günü ve günün her saati para transfer işlemleri yapılabilir
  • Para transfer işlemleri anında gerçekleşir
  • Alıcı ve göndericiye işlem sonucuna bildirim zorunludur
  • Kolay Adresleme Sistemi ile, telefon numarası, e-posta adresi veya TC kimlik numarası bilgisi ile banka hesapları eşleştirilir
  • Ticari işletmelere ve kişilere kare kod ile ödeme yapılabilir

FAST Sistemi Kullanan Bankalar

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sisteminin pilot uygulamasına 18 Aralık 2020 tarihinde başlanmıştır. İlk etapta bu sistemi uygulamaya alan bankalar şunlar olmuştur: Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), Garanti BBVA, Akbank, Türkiye İş Bankası ve Denizbank. Bu bankalar yeni sistem ile ilgili çalışmalarını tamamlamış ve duyurularını yapmıştır. Diğer taraftan 21 banka ile entegrasyon sağlanmıştır ve bunlar da kısa sürede altyapılarını hazır hale getirecektir. Bununla birlikte yakın zamanda, FAST sistemi kriterlerini sağlayan banka dışındaki finansal kuruluşların da sisteme katılması sağlanacaktır.

FAST Sistemi Nasıl Kullanılır?

Bu yeni sistem sayesinde bankalar arasında para transferleri çok kısa sürede tamamlanacaktır. Bilindiği gibi yürürlükte olan EFT sisteminde de aynı işlem hızlıca yapılmaktadır. Ancak bu iki sistemin arasında ciddi farklar bulunmaktadır. EFT sisteminde de para transfer işlemleri bankalar arasında hızlı gerçekleşmektedir, ancak bankaların parayı alıcının hesabına geçmesi bazen bir süre almaktadır. Bu konuda bankaların bir süre taahhüdü bulunmamaktadır. FAST sisteminde böyle bir bekleme süresi söz konusu değildir.

İki sistem arasındaki temel bir fark da EFT sisteminin sadece mesai saatleri içinde kullanılabilmesi, buna karşılık FAST sisteminin mesai saatleri dışında da kullanılabilmesidir.

Bu arada EFT sisteminde, bankaların alıcı ve gönderene herhangi bildirim yükümlülüğü yoktur. FAST sisteminde ise bu bildirim zorunlu tutulmaktadır.

Kısaca FAST sistemi, insanların daha az nakit kullanmasını ve ekonominin dijitalleşmesini sağlayacak çağdaş bir sistemdir.

Mesai Saatleri Dışında EFT Nasıl Yapılır? 7/24 EFT Yapmak

Kolay Adresleme Sistemi Nedir?

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sistemi ile birlikte uygulamaya alınan bir sistem de Kolay Adresleme Sistemi’dir. Bu sistem ile kullanıcıların artık uzun IBAN numarası kullanmalarına gerek kalmamaktadır. IBAN numaraları, kayıtlı cep telefonu numarası, TC kimlik numarası, vergi kimlik numarası, pasaport numarası veya e-posta adresi ile eşleşmektedir. IBAN numarası yerine artık eşleştirme yapılan bilgi kullanılarak dijital kanallar üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde para transferi gerçekleşmektedir. Bu sistem şu anda sadece ülkemizdeki bireysel müşteriler tarafından yapılmaktadır, ancak kademeli olarak yakın zamanda tüzel kişilere de açılacaktır.

Bundan böyle müşteriler, para transfer işlemlerinde zaman kazanacaklar ve eşleştirdikleri kolay adresleri kullanarak bankalar arası para gönderimi ve alımı sağlayabilecekler.

Kolay Adres Para Gönderme

Kolay Adresleme Sistemi, artık IBAN veya hesap bilgilerine gereksinim duyulmadan para transferi yapılabilen bir sistemdir. Merkez Bankası tarafından geliştirilen bu sistem ile birlikte, önceden eşleştirilmiş bir e-posta adresi, TC kimlik numarası veya kayıtlı bir cep telefonu numarası kullanılarak hızlıca ve kolayca para transfer işlemi yapılabilmektedir.

FAST sistemi uygulaması ile birlikte devreye giren Kolay Adresleme Sistemi, akılda tutulması güç olan IBAN numarası kullanımını zorunlu olmaktan çıkarmaktadır.

FAST sistemi ile para gönderimi yapabilmek için, bu sisteme dahil olan herhangi bir bankada hesabın bulunması ve Kolay Adresleme Sistemi’ne örneğin bir cep telefon numarasının kaydedilmiş olması yeterli olmaktadır.

Bu arada işletmeler, bu sistem sayesinde kare kod kullanarak anında ödeme kabul edebilecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu