Kadın

Fondöten Nasıl Seçilir?

Günlük rutinimiz olan makyajın olmazsa olması fondöten nasıl seçilir?  Ten renkleri nelerdir? Buğday, esmer, bronz sizin cilt tipiniz hangisi? cilt alt tonu nedir? nasıl bulunur?

Herkesin cilt tonu genel anlamda bellidir. Ten renkleri de birbirinden farklıdır. Görünüşümüzü ten rengine bağlasak ta görünüşümüzdeki her şeyi değiştiren cilt alt tonudur. Peki cilt alt tonu nasıl bulunur? fondöten seçiminde ki rolü nedir? fondöten hepimizin bildiği ve severek kullandığı bir makyaj ürünüdür. Herkesin kullandığı, severek tavsiye ettiği fondötenleri kendi cildinizde beğenmiyorsanız cilt tipinize göre fondöten seçmiyorsunuz demektir.

Fondöten Nasıl Seçilir?

İnsanın cilt rengini vücuttaki melanin seviyesi belirler. Cilt rengi siyahtan beyaza doğru gider ve değişkenlik gösterir. Ten renkleri buğday, esmer, bronz, sarışın, beyaz olarak bilinmektedir. Cilt alt tonu ise 3’e ayrılır sıcak soğuk ve nötr, nötr en az rastlanan cilt alt tonudur bu yüzden genelde sıcak ya da soğuk diye bahsedilir. Peki sizinki hangisi bunu anlamanın en iyi yolu güneş altında damar kontrolüdür. Güneşe çıkın bileğinizdeki damarları kontrol edin damarlarınız güneş altında mavi görünüyorsa soğuk yeşil gözüküyorsa sıcak demektir. Hem mavi hem yeşil ise nötr cilt alt tonuna sahipsinizdir. Bu bilgilere bakılarak fondöten nasıl seçilir diyorsanız, soğuk cilt alt tonuna sahipseniz sıcak, sıcak cilt alt tonuna sahipseniz soğuk tonlarda fondöten seçmelisiniz. Cilt alt tonu aynı zamanda kıyafet, saç, eşarp ve takı seçiminde de size yardımcı olacaktır.

fondöten nasıl seçilir

Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?

3 tür cilt tipi vardır, Cilt tipinizi anlamak için aynanın karşısına geçin ve cilt tipinizi inceleyin. Eğer t bölgeniz yağlıysa, sivilce ve akneye yatkın bir cildiniz varsa yağlı ciltler için olan fondötenlere bakmalısınız. Yüzünüzü yağlandırmayacak sivilce ve akneye sebep olmayacak fondötenlere bakmalısınız. Cildiniz kuruysa burun kenarlarınız pürüzlü ve sertse yanaklarında pul pul   kuruluklar varsa cildinin neme ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsanız kuru ciltler için önerilen fondötenlere bakmalısınız. Yağlı ciltler mat bitişli ve parlamayı önleyen fondöten kullanmalılar ıslak bitişli fondötenler daha çok yağlanmaya sebep olabilir. Kuru cilde sahip olanlar daha sağlıklı gözükmek için aydınlık ve parlak bitişli fondöten seçmeliler. Eğer karma cilt yapısına sahipsen yani yüzünün bazı yerleri yağlı bazı yerleri kuru ise makyajının nasıl gözükmesini istiyorsan ona uygun fondöten seçmelisin.

Fondöten Seçerken Yapılan Hatalar

Doğru fondöteni bulmakta zorlanmayan var mı? oysaki doğru yapılmış bir ten makyajı için doğru fondöten çok önemlidir. Fondöten seçerken cilt alt tonunuzu ve ten renginizi belirleyin sonrasında fiyatına değil size uygunluk derecesine bakın. Fondötenin cildinizle uyumlu olup olmadığını anlamak için yüzünüzde değil boyun bölgenizde deneyin.

Birazda hatalarımıza bakalım;

  • Fondöten kullanmadan önce cildi nemlendirmemek ya da gereğinden fazla nemlendirmek yanlış bir uygulama. Cildinizi en iyi tanıyan kişi sizsiniz nasıl nemlendirmeniz gerektiğini de en iyi siz bilirsiniz ayrıca fondöteninin çizgilere dolmaması ve yaşlı bir göstermemesi için nemlendirmek altın kuraldır.
  • Her mevsim aynı fondöteni kullanmakta yaptığımız hatalardan biri yazın terlemenin etkisiyle cilt daha yağlı olur, yağsız ve kompakt tarzda bir ürün tercih edilmelidir, kışın ise cilt kurur, nemlendirici ve sıvı özellikte ürün seçilmelidir.
  • Hatalı uygulama aracı seçimi, fondöten uygularken sünger kullanmak doğal görünümü bozar. Bunun yerine ilk etapta fondöteni parmak uçlarıyla uygulamak daha sonra fırçayla dairesel hareketler yapmak görünümün dalga dalga olmasını engeller, ürünün eşit dağılmasını sağlar. Pudrayla sabitlemek doğal görünümün bir parçasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu