Sağlık

Fitoterapi Nedir , Nasıl Yapılır?

Fitoterapi nedir , nasıl yapılır? Fitoterapi son dönemlerde adından sıkça söz edilen ve özellikle Avrupa’da en etkili alternatif tıp olarak kabul edilen bir tedavi yöntemidir. Fitoterapi diğer tedavi yöntemlerinden oldukça farklıdır. Tamamen doğal bir tedavi sürecini içeren bu tedavi yöntemi kişilerin düzenli tedavi sonrasında şikayetlerinden kurtulmasına da imkan tanır. Bitkisel ilaç tedavisinin en etkin bir biçimde kullanılan fitoterapi yöntemi ile kişiyi tedavi etmek eski zamanlardan bugüne dek kullanılıyordu. Son dönemlerde de çeşitli uzmanlar tarafından önerilen tedavi yöntemlerinin başında geliyor.

Fitoterapi Nedir? Nasıl Yapılır?

Fitoterapi tedavisini uygulayan ülkeler arasında Yeni Zelanda, Almanya, Amerika Birleşik Devleti, Avustralya gibi ülkeler yer alıyor. Terapide kullanılan ilaçlar insan sağlığına herhangi bir zararı olmayan ilaçlardır. Tanım olarak; tamamen bitkisel ilaçlar aracılığı ile kişiyi tedavi etme yöntemi olarak bilinir. Aynı zamanda terapide kişinin kullanması için verilen ilaçlar kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Her bireye verilen ilaç ve tedavi yöntemi birbirinden farklıdır. Detaylı inceleme sonrasında kişi için verilecek olan ilaçlar çeşitli çay, bitkisel krem ve losyon, ot, kapsül gibi çeşitli ürünleri kapsıyor. Tedavinin son aşamasında verilen ilaçlar ve kontroller düzenli olarak yapıldığı takdirde, vücudunuz olduğundan daha da güçlü hale gelir ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Fitoterapi Nedir ? Tedavisi Ne Kadar Süreyle Uygulanır?

Her tedavi sürecinde olduğu gibi fitoterapi uygulama süreleri de kişilerin iyileşme süreçlerine, tedavinin kişiye katkısı olup olmadığına bakılarak değişkenlik gösterebilir. Hasta, tedavi sürecinde mutlaka fitoterapi ile uyumu yakalaması şarttır.  Grip ve soğuk algınlığı gibi kış aylarında yaşanan hastalıklar için yaklaşık olarak 4 ila 6 haftalık bir tedavi süreci mevcuttur. Bu süreç içerisinde grip daha hafif bir şekilde ilerliyor ise tedavi sürecinde kısaltmalara gidilebilir. Kronik rahatsızlıklar diğer hastalıklara göre daha uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyarlar. Hastanın tamamen rahatlaması ve kronik hastalığın kişiyi etkilememesi için bitkisel ilaçların yardımı ile tedavi uygulanır. Aynı zamanda cilt hastalıklarında uygulanacak olan tedavi süreci de kronik hastalıklar için uygulanan tedavi süreci ile aynıdır.

Fitoterapi Hangi Hastalıklara Uygulanan Bir Tedavi Yöntemidir?

fitoterapi nedir

Bitkisel ve doğal yollar ile hastalığın seyrini değiştirmek isteyen insanların en çok araştırdığı noktalardan bir tanesi fitoterapinin hangi hastalıklara iyi geldiğidir. Birçok hastalıkta bu tedavi yöntemi kullanılsa da, kanser gibi riskli hastalıklarda uygulanmaz. Fitoterapi tedavi yönteminin uygulandığı hastalık türleri şu şekildedir;

  • Şiddetli migren ve baş ağrılarında
  • Troid hastalıklarından kaynaklı olarak aşırı kilo alma ve kilo verememe durumlarında
  • Çeşitli kadın hastalıklarında
  • Mide ve bağırsak sendromlarında
  • Kemoterapi etkisinin vücuttan tamamen uzaklaştırmasında
  • Böbrek ve idrar yolu enfeksiyonlarında
  • Çeşitli nedenlerden dolayı depresyon durumlarında, psikolojik problemlerde ve sinir hastalıklarında
  • Sivilce, akne ve cilt hastalıklarında
  • Solunum yolları enfeksiyonu, grip, soğuk algınlığı ve astım hastalıklarında
  • Romatizma gibi rahatsızlıklarda fitoterapi tedavisinden yararlanabilirsiniz.
Fitoterapide Verilen Bitki Çayları Nasıl Kullanılmalıdır?

Fitoterapi tedavi yönteminde, çeşitli hastalıklarda bitki çayları ile tedavi uygulanabilir. Kişilere verilen bitki çayları, hasta uzmanlar tarafından muayene edildikten sonra verilir ve günlük olarak ne kadar kullanılacağı, dozunun ne olacağı da reçete ile kişilere bildirilir. Aynı zamanda bitki çayları kullanımından suyun ne kadar ısıtılması gerektiği, demlenen demliğin görünümü ve çay fincanı gibi araç ve gereçlerde uzmanların görüşü ile belirlenir.

Bitki çayları hazırlarken bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi, bitki çayının suyudur. Kullanacak olduğunuz su mutlaka içme suyu ile yapılmalı ve su klorsuz olmalıdır. Bitki çayı hazırlarken uzmanların sizlere önerdiği tedavi şekline uygun olarak hazırlamanız önem arz eder. Aksi takdirde yanlış uygulanan bitki çayları sizlerin tedavi sürecinin uzamasına neden olabilir.

Fitoterapi Uygulanma Şekli

Fitoterapi, hastalık belirlendiği andan itibaren uygulanmaya başlar. Alanında uzman ve sertifikaya sahip kişiler tarafından tedaviyi almanız önerilir. Tedavi şekilleri ve yöntemleri hastalığın derecesine ve hastalığın türüne göre değişkenlik gösterebilir. Hasta, tedavi süreci ile kontrol altına alınır ve belirli bir süre bitkisel ilaç kullanımı ile hastalık gözlemlenir.

Uzmanın önerdiği tedavi yöntemi hastalık için uygun değilse ilaçlar değiştirilerek daha etkili bir tedavi uygulaması yapılır. Kronik hastalıklar kısa süre içerisinde iyileşmeyen hastalık türüdür. Bu nedenle tedaviyi alacak olan kişilerin tedaviyi aksatmadan ve verilen talimatları saati saatine uygulaması gerekir. Hasta, tedavi sürecinde yaşadığı gelişimleri muhakkak not almalı ve aldığı notları uzman ile paylaşmalıdır. Tedavi sürecinde doğru gitmeyen noktaların belirlenmesi için günü gününe alınan notlar çok önemlidir.

Fitoterapi Tedavisi Güvenli Bir Tedavi Yöntemi midir?

Fitoterapi tedavisi, sertifikaya sahip uzmanlar tarafından alındığı takdirde sizleri riske atacak herhangi bir durum söz konusu değildir. Tedavi olmayı tercih edecek olan insanların uzmanları en iyi şekilde araştırması gerekir. Kişilere verilen ilaçlar bitkisel olmasından dolayı herhangi bir yan etkisi yoktur. İnternet üzerinden fitoterapi adı altında satışa sunulan bitki çayları, bir uzman tarafından önerilmediği takdirde kesinlikle kullanılması tavsiye edilmez. Tedavinin etkili olabilmesi için seanslarınızı mutlaka tamamlamanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu