Nedir

Felsefede Töz Nedir?

Felsefe yazı dizimiz töz kavramı ile devam ediyor. Peki töz nedir? Töz (ya da cevher), değişmeyen, kendinden olan, kendi kendisiyle olan, kendinde şey anlamlarına gelir. Töz, değişmez özdür, cevher ve esas anlamlarını da taşır. Kısacası, başka bir özneye ihtiyaç duymayan kendinden olay şeylere verilen isimdir. Her şeye rağmen değişmeyen, özünü koruyan kavramlara felsefede töz denir.  Cevher için Latince’de “substantia” kelimesi kullanılır. Bu altta bulunan şey demektir. Yani buradaki kasıt, altta bulunan temel, esas şey anlamını vermektir. Bazı realist felsefeciler ise tözün varlığını reddederler ve değişmeyen hiçbir şey yoktur derler. Bu konuda bazı filozoflar birbirleri ile tartışma halindelerdir. Aşağıda filozofların cevher hakkındaki görüşlerini inceleyeceğiz. Bu yazımızda “Felsefede töz nedir?” sorusunun yanıtını vermeye çalıştık.

Filozoflara Göre Cevher

Töz hakkında farklı filozoflar farklı bakış açıları geliştirmişler ve farklı yorumlamalarda bulunmuşlardır. Biz de bu filozoflar ve yorumlarını listeledik.

İlgili Makaleler

John Locke İçin Cevher

John Locke Pozitivist Felsefenin önde gelen isimlerindendir. Locke; nesnelerin kendi başlarına bir desteğe ihtiyaç duymadan var olmalarını kavrayamadığımızı, zorunlu olarak bu nesnelere destek olan bir şeyler aradığımızı söylemiştir. İşte bu ortak desteklere John Locke, töz demiştir.

55
John Locke

Descartes İçin Cevher

Rene Descartes, Kartezyen felsefenin kurucusudur. Cevher için görüşü ise tözün Tanrı olduğudur. Ona göre değişmez olan, kendinden olan ve başka bir desteğe ihtiyaç duymayan tek varlık Tanrı olabilir. Dolayısıyla Descartes tözün Tanrı olduğunu söyler.

descartes
Rene Descartes
Kartezyen Felsefe Nedir İsimli Yazımızı Okumak İçin Tıklayın

Baruch Spinoza İçin Cevher

Spinoza, töz sözcüğünden kendiliğinden ve kendisi için var olanı anladığını, böyle bir şeyin başka bir desteğe ihtiyaç duymadığını söylemiştir.

las 64 mejores frases de baruch spinoza
Baruch Spinoza

İslam Düşünürleri İçin Cevher

İslam düşünürleri, bu konuda Rene Descartes ile paralel bir düşünme sistemi geliştirmişlerdir. Müslüman düşünürlerine göre de değişmeyen ve kendiliğinden olan başka hiçbir desteğe ihtiyaç duymayan tek varlık Tanrı’dır. Dolayısıyla, cevher ve esas yalnızca Tanrı olabilir. Bu düşünürlere göre, soyut tözler yaratılmıştır anacak maddesel tözler Tanrı tarafından yaratılmıştır.

https://www.bilgiyazar.net/pozitivizm-nedir/  yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Modern bilim, doğada değişmeyen bir nesne bulunmadığını savunmaktadır. Ancak bazı modern teoriler de varlıkların maddesel olarak kuark adı verilen ve özü değişmeyen maddelerden meydana geldiğini savunmaktadır. Dolayısıyla tözün var olup olmadığı ile ilgili tartışma konusu günümüzde dahi açıktır ve güncelliğini korumaktadır.

Bu yazımızda “Felsefede töz nedir?” sorusunu inceledik. Gelecek yazımızda ise “Diyalektik nedir?” sorusunu mercek altına alacağız. Keyifli okumalar dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu