EğitimGenel

Fatih projesi nedir?

Fatih Projesi‘nin temel amacı; eğitim-öğretimde fırsat eşitliğinin sağlanması ve okullarda teknoloji kullanımının artırılmasıdır. Fatih Projesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2010 senesinde imzalanmış olan bir protokol ile birlikte hayata geçirilmiştir. Proje Ulaştırma Bakanlığının desteği ile yürütülmektedir.

Fatih Projesi yani açılımı, Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi’dir. Bu projenin kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ortak bir çalışma yardımı ile Türkiye‘dek bulunan bütün dersliklere birer adet dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve akıllı tahta koymaktır. Fatih Projesi’nin ön amaçlarında her bir öğrenciye tablet bilgisayar verilmesi öngörülmektedir. Fatih Projesi’nin esas amacı, bilgi toplumu yaratmak ve eğitimde kullanılan teknolojiyi faydalı kılmaktır.

Proje Neleri Değiştirecek?

Fatih Projesi kapsamında yalnızca öğrencilerin değil eğitimcilerinde hayatı değişecek. Bilişim  teknolojinin kullanılacağı bu sisteme uyum sağlamak amacıyla öğretmenler BT uzmanlarından eğitim almaya başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı’nın ortak olarak yürütmüş olduğu bu projede öğretmenlerin teknolojiyi hayatlarının bir parçasına adapte etmesini istiyor.

Projeyle beraber ikinci büyük değişim ise bilgisayar sınıflarında yaşanacak. Mevcut bilgisayar sınıfları üç senelik adım adım geçiş süreci sonunda bütünüyle kapatılacak. Öğrenciler, derslerini bakanlığın hazırlamış olacağı e-devlet eğitim sistemi üzerinden çalışabilecekler.

Fatih Projesi kapsamında müfredatın içeriği ve öğretmen kılavuzları ise yeniden uyarlanacak. Okul öncesi eğitiminde de başlayan Fatih Projesi entegrasyonu lise son sınıfa kadar sürdürülecek. Öğrenciler özel programlar ile birlikte hazırlanan sınavlara ve eğitimlere girecekler.

Bilinçli ve güvenli internet kullanımı da bu yeni eğitim sisteminin bir parçası haline gelecek. Eğitim sırasında, sunu, video ve resim gibi interaktif içerikler ise  yeni müfredatın bir parçası olacak.

PROJENİN AŞAMALARI

Tamamlanması üç yıl sürecek olan bu proje, üç kısma ayrılmış durumdadır. Bu şekilde ayrılmasıyla birlikte projenin tamamlanmasının kolaylaştırıldığı söylenmektedir.

  • Liselerde uygulaması yapılacaktır. Türkiye çapındaki tüm liselerin dersliklerine uygulaması yapılacak projedir. Projenin ilk yılı bu aşama için kullanılacaktır.
  • İkinci dört düzeyinde, yani 5,6,7 ve 8. Sınıf (ortaokul) dersliklerinde uygulaması yapılacaktır. Projenin ikinci yılı bu aşamaya ayrılmıştır.
  • Okul öncesi eğitim ve İlk dört düzeyinde 1,2,3,4. Sınıf (ilkokul) dersliklerine uygulaması yapılacaktır. Projenin üçüncü yılı bu aşamaya ayrılmıştır.

Sınıflar Nasıl Olacak?

Türkiye Cumhuriyeti’nin e-devlet vizyonu kapsamında hazırlanan Fatih Projesi esasında 2023 vizyonuna ön ayak olmak için hazırlanıyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef gösterdiği Cumhuriyet’in 100. yılında, modern teknolojilere uygun ve çağa ayak uydurmuş genç bireyler yetiştirilmesi projenin en esas amacıdır.

2013 yılından itibaren, ilk önce ortaöğretim, ardından ilköğretim ve en sonunda ise okul öncesi eğitimde geçerli olacak projeyle beraber her sınıfa bir dizüstü bilgisayar sağlanacak. Her sınıfta en az bir adet projektör, eğitim verilen ve dokunmatik kalemle çalışan bir akıllı tahta, çok fonksiyonlu fotokopi makinası ve yazıcılar bulunacak. 40 000 okul bu değişimden yararlanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu