İnternet

Facebook Piksel Nedir , Nasıl Kurulur?

Facebook piksel nedir? En basit hali ile bir JavaScript kod parçasıdır. Bu kod, kullanıcıların Facebook Business Manager altında verdikleri reklamların etkinliğini ölçmesini sağlamaktadır.

Facebook Piksel Nedir, Nasıl Kurulur?

Facebook Pikseli kullanarak:

  • Reklamlarınızın doğru kişilere gösterildiğinden emin olabilirsiniz. Yeni müşterilerin yanı sıra internet sitenizde belirli bir sayfayı ziyaret etmiş veya istediğiniz bir eylemi gerçekleştirmiş kişileri de kolaylıkla bulabilirsiniz.
  • Satışlarınızı artırıp otomatik teklifleri kullanarak, bir ürünü satın almak için bir olayı gerçekleştirme olasılığı daha yüksek kişilere ulaşabilirsiniz.
  • Reklamlarınızın sonuçlarını ölçüp, insanların reklamınızı gördüğünde neler olduğunu ölçerek reklamlarınızın etkisini daha iyi anlayabilisiniz.

Facebook pikselini ayarladıktan sonra, herhangi biri internet sitenizde bir eylem gerçekleştirdiğinde bu piksel harekete geçmektedir. Eylemlere ilişkin örnekler arasında, bir ürünü alışveriş sepetine eklemek veya alışveriş yapmak da yer almaktadır. Piksel, Olay Yöneticisi’ndeki Facebook pikseli sayfanızda görüntüleyebileceğiniz olayları da kapsamaktadır. Buradan, müşterilerinizin gerçekleştirdiği eylemler görebilir ayrıca bu müşterilere gelecekte Facebook reklamlarıyla kolayca erişebilirsiniz.

Facebook Reklamlarınızın Ölçümü

Facebook Piksel’in sunduğu dönüşüm ölçümü ile Facebook üzerinde yayınlanan reklamlarınızla etkileşime geçmiş kullanıcıların etkileşim sonrasında gerçekleştirdikleri eylemleri cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi tüm cihazlarda takip edebilirsiniz. Bir piksel oluşturup internet sitenizin ödeme sayfası, kayıt sonuç sayfası, ödeme adımları gibi dönüşüm gerçekleşen sayfalarına ekleyerek reklamlarınızın yayınlandığı süre içerisinde kimlerin dönüşüm gerçekleştirdiğini detaylı bir şekilde görebilir ve hedef kitlenizi bu bilgileri değerlendirebilirsiniz.

Çapraz Cihaz Dönüşümleri

Reklamlarınızda hedeflediğiniz potansiyel müşterilerinizin dönüşüm gerçekleştirmeden önce kullandıkları cihazlar arasında nasıl geçişler yaptıklarını görebilir ve reklam kampanyalarınızı istediğiniz eylemde bulunma olasılığı yüksek olan kişiler için optimize edebilirsiniz. Alışveriş işlemi gerçekleştirme, üye olma ya da iletişim formu doldurma benzeri eylemleri gerçekleştirme olasılığı en yüksek kişiler tarafından görüldüğünden emin olabilir, elde edeceğiniz verileri internet sitenizi ziyaret eden kişileri konu alarak otomatik olarak hedef kitleler oluşturarak onları yeniden hedefleyebilir, benzer etkileşimler üzerinden hedef kitlelerinizi genişletebilirsiniz.

Özellikle dönüşüm kurgularını kullanıcıların internet sitenizdeki bir ürün sayfasını ziyaret etmeleri üzerine kurgulayabilir ve ürün temelli hedeflemeler ile daha etkili ve isabetli sonuçlar elde edebilirsiniz. Hedef Kitle İstatistikleri ile hedeflemeleri daha optimize şekilde sunmanıza olanak sağlayan dönüşüm ve hedef kitle kurguları ile sayfa görüntülemenin haricinde sepete ekleme veya ürün satın alma gibi belirli eylemleri gerçekleştiren kişiler için de alakalı ve doğru zamanlamaya dayalı Özel Hedef Kitleler oluşturabilirsiniz.

Dönüşüm Ölçümünün Avantajları

Reklam optimizasyonu, Facebook Piksel’i İnternet Sitesi Dönüşümleri İçin Optimize Et teklif seçeneğiyle birlikte kullandığınızda Facebook, reklamlarınızı otomatik olarak dönüşüm gerçekleştirme olasılığı en fazla olan kişilere gösterir.

Ölçüm, reklamınızın yarattığı dönüşüm sayısını ölçerek reklam harcamanızın getirisini hesaplayabilirsiniz. Bu sayede, her bir dönüşüm için ne kadar harcadığınızı görebilir ve reklamınızda buna göre ince ayarlamalar yapabilirsiniz.

Facebook Piksel Nedir , Kurulumu Nasıl Yapılır?

facebook pixel nedir

Reklam Yöneticisi, Reklam Oluşturma Aracı veya Power Editor‘a (Sadece Chrome tarayıcılarda kullanılabiliyor) giderek Facebook Piksel oluşturabilirsiniz. Reklam Yöneticisi‘nde, Üst menüden Araçlar‘a ve sonrasında Piksel Oluştur‘a tıklayın. Son olarak, açılacak alan içerisinde Piksel Kodunu Göster‘e tıklayın ve ardından görüntülenen kodu kopyalayın ya da altta yer alan e-posta olarak gönder seçeneğini seçerek kodu paylaşın. Eğer kodlarla aranız pek iyi değilse Segment Kurulumu ve Kullanımı başlıklı yazıda bahsi geçen uygulama ile dinamik özellikler de dahil Facebook Piksel’ in sunduğu tüm özellikleri web sitenize pratik bir şekilde sorunsuzca bütünleşme sağlayabilirsiniz.

Oluşturulan Facebook Piksel Kodunun Web sitesine Eklenmesi

Facebook Piksel kodunu web sitenize eklemek için Facebook Piksel Kurulumu başlığı altındaki yönergeleri gerçekleştirdikten sonra doğrudan açılan alan içerisinden ya da e-posta üzerinden edindiğiniz kodu alın ve dönüşümleri takip etmek istediğiniz sayfaların kodları arasına yerleştirin. Bu sayede satış gerçekleştirme, kayıt tamamlama, potansiyel müşteriler, önemli sayfa görüntülemeleri, arama veya sepete ürün ekleme gibi etkinlikler takip edebilirsiniz, dönüşüm değeri atayarak reklam yatırımı ve satışlarınız arasındaki performansa dayalı stratejinizi değerlendirebilirsiniz. Standart kurulum sonrasında url üzerinden ihtiyacınıza uygun kurguları Facebook Piksel sayfası altından gerçekleştirebilirsiniz. Dinamik özelliklerden faydalanabilmek için etkinlikler özelliğinden faydalanmanız gerekmektedir. Bu özellik için var olan kod alanlarına ilgili etkinlik için content_type, content_ids gibi ek tanımlamalar yapılmalıdır. Kodun sağlıklı bir şekilde eklenip eklenmediğini öğrenmek için Oluşturulan Facebook Piksel Kodunun Doğrulanması başlığını incelemelisiniz.

Oluşturulan Facebook Piksel Kodunun Doğrulanması

Piksel ID’nizi oluşturduktan ve web sayfanıza ekledikten sonra bir dönüşüm alana dek kodu durumu doğrulanmamış olarak görüntülenecektir. Aktif bir şekilde verilerin sisteme düşmesinin ardından gerekli düzenlemeleri yapmaya başlayabilirsiniz. Peki, daha öncesinde kodun doğru çalışıp çalışmadığını öğrenmenin bir yolu yok mu? Elbette var. Yine Facebook tarafından sunulan Facebook Piksel Helper eklentisi ile web sitenize yerleştirdiğiniz kodun doğru çalışıp çalışmadığını görüntüleyebilirsiniz. Bu eklenti aynı zamanda dinamik piksel özelliklerini kullanırken de oldukça işinizi görecektir.

Optimizasyon İçin Facebook Piksel Kullanımı

Piksel kodunuzu edindiniz, web sitenize yerleştirdiniz ve doğruladınız. O halde artık reklamlarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bunun için reklam oluşturma aracı veya Power Editor üzerinden bir reklam oluşturabilirsiniz. Sonrasında, internet sitenizdeki dönüşümleri artırmayı seçip, açılır menüden reklamınızla kullanmak istediğiniz dönüşüm pikselinin adını işaretleyin veya yeni bir piksel oluşturun. Reklam ile ilgili hedeflerinizin ayrıntılarını belirledikten sonra Teklif Verme ve Ücretlendirme kısmında reklamlarınızı sistemin optimize edeceği şekilde, dönüşüm gerçekleştirme olasılığı yüksek olan insanlara göstermek için İnternet Sitesi Dönüşümleri‘ni seçin. Burada bir not eklemekte fayda var, sistem bir kişinin bir reklama tıklamasından sonraki 1, 7 ve 28 gün içinde ve bir reklamı görmesinden sonraki 1, 7 ve 28 gün içinde reklamlarda gerçekleşen dönüşümleri takip etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu