Genel

F Harfi İle Başlayan Şehirler

Ülkemizde “F” harfi ile başlayan il yoktur. Bu yüzden bu yazımızda sadece Dünya’da “F” ile başlayan farklı şehirleri derledik. İşte Dünya’dan F Harfi ile başlayan şehirler:

  • Frankfurt,
  • Fergana,
  • Firenze,
  • Fes,
  • Freiburg.

Dünyada F İle Başlayan Şehirler

Frankfurt

2017 yılı itibariyle 746.878 nüfusu sahip olan şehir, Almanya’daki Hessen eyaletinin en büyük beşinci şehri konumundadır. Tarihte Kutsal Roma İmparatorluğu’na dahil ancak kısmen bağımsız bir kent devleti olarak varlığını sürdürmüş, ayrıca Kutsal Roma İmparatorları’nın taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmıştır.

Frankfurt’ta gezilmesi tavsiye edilen yerlerden bazıları şöyledir: Stadel Müzesi, Ana Kule, Palmengarten, Romer, Senckberg Soğa Tarihi Müzesi ve Eski Opera Evi.

Fergana

Özbekistan’ın şehirlerinden biridir. Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan sınırlarının birleştiği ünlü Fergana Vadisi’nde yer alır. Nüfusu 2014’te yapılan sayıma göre 264,900’dür. Büyük İskender’in Doğu Seferi’nde ulaştığı en son noktadır. Ayrıca Zerdüşt edebiyatına göre Zerdüşt’ün doğduğu yer olarak kabul görmektedir.

Fergana’da gezilebilecek bazı yerler şunlardır: Konakhan Camii, Han Sarayı, Said Ahmed Hoca Medresesi, Boya Farbirkası ve Seramik Fabrikası.

Firenze (Floransa)

Firenze ya da Floransa İtalya’nın en ünlü turistik merkezlerinden biridir. Ayrıca Toskana bölgesinin başkentidir. Arno Nehri etrafında kurulmuş bir şehirdir. Esasen İtalya’da doğan Rönesans’ın ilk ortaya çıktığı yer olarak bilinir. Örneğin; Leonardo da Vinci ve Michelangelo bu şehirde yetişmiştir.

Floransa, tarihte cumhuriyetle yönetilen istisnai bölgelerden biri olmuştur. Ayrıca her zaman ticaretin ve paranın merkezlerinden birisi olmuştur. Aynı zamanda da bir kültür ve medeniyet merkezidir.

Floransa, gezilecek yerler açısından çok zengindir. Duomo Katedrali, Floransa Katedrali, Vecchio Meydanı, Pitti Sarayı, Uffizi Galerisi ve Michelangelo meydanı bu mekanlar arasında sayılabilir.

Fes

Fas’ın en büyük şehirlerinden biri olup, 1 milyonu aşkın nüfusa sahiptir. Ayrıca arihte Fas Sultanlığı’na başkentlik yapmış ve bugünkü Fas ülkesine adını veren şehir olmuştur.

Fas’ın yeni başkenti Marakeş ise batı dillerinde ülkeye adını vermiştir. “Morocco” örneğinde olduğu gibi.

Fes’te gezilebilecek yerlerden bazıları: Medina of Fez, Jardin Jnan Sbil, Fes-el Bali, Ebu İnaniye Mederesesi, Jeloud Kapısı, Al-Attarine Medresesi, Chouara Tabakhanesi ve Fes Kraliyet Sarayı olarak sıralanabilir.

Freiburg

Almanya’nın Saksonya Eyaleti’nde yer alır. Nüfusu 40,657 kişidir. Yani küçük ama sevimli bir şehirdir. Ayrıca Bundesliga’daki Freiburg FC futbol takımı ile de bilinir.

St. Petri Kilisesi, Freudenstein Kalesi, St. Nikolas Kilisesi, Untermarkt ve Obermarkt gezilebilecek yerleri arasındadır.

F İle Başlayan Diğer Şehirler

F ile başlayan diğer şehirler şöyledir: Fabriano, Fairfield, Faizabad, Falkirk, Ferizaj, Flderstadt, Flers, Fresno, Freidberg, Fuji, Fukushima, Fürth, Fontaine, Fontana, Focşani, Filibe, Feldkirch.

Bu yazımızda F harfi ile başlayan bazı şehirleri listeledik ve kısa bilgiler vermeye çalıştık. Gelecek yazımız “G” harfi ile başlayan şehirler hakkında olacak.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu