Genel

F-515’in Tüm Özellikleri

F-515 Fırkateyni Milli savunmamıza kazandırıldıktan sonra herkesin aklına soru işaretleri belirdi. Nedir Bu Fırkateyn F-515 tüm özellikleri nedir? Bu sorulara cevap vermeden önce fırkateyn nedir onu tanıyalım.

Fırkateyn Nedir?

Fırkateyn ya da bilinen diğer adıyla Firkateyn, büyük gemileri desteklemek amacıyla dizayn edilen, nispeten diğer gemilere nazaran daha küçük olan; çeşitli tonajlarda bulunabilmeleri beraberinde genellikle 2000 – 4000 ton arasında olan modern savaş gemileridir. Günümüz de Batı donanmalarında bulunmakta olan  destroyerlar ile eş değerdir. Hafif yapıları, hızları, orta derecede silahlı olmaları tüm bu özelliklerinin yanında tek başına uzun menziller boyunca devriye, akın ve irtibat görevlerini yerine getirmek üzere dizayn edilmiştirler ve bu özellikleri kendilerini diğer tür gemilerden ayırmaktadır. Nispeten küçük ve hızlı olması nedeniyle, savaşlarda büyük gemilere destek verme ya da kısa süreli savaşlara katılma hizmetinde bulunmaktadır.

Fırkateyn kelimesi; İngilizce’de bulunan “Frigate” sözcüğünden gelme olduğu söylenmekteyse de, Arapça’dan gelme bir sözcük olması ihtimali oldukça kuvvetlidir. Eğer Fırkateyn sözcüğü Arapça ise, Fırka Arapça parça, kısım, bölüm, ve eyn eki ise çiftlik bildirir. Bu durumda “iki parçalı” gibi bir anlama gelir. Aradaki “t” harfi kaynaştırma harfidir.

Tarihsel açıdan bakıldığı taktirde ilk fırkateynler; 18. Yüzyılda, ahşap, üç direkli, bir tür yelkenli savaş gemisi biçiminde üretilmişlerdi. Hafif silahlarla donatılmışlardı. Fırkateynler,19. Yüzyıl ortalarından bu yana buhar makinesinin keşfiyle, buharlı gemi olarak üretime başlandı. Tüm bunların yanında, 1995 senesinde ilk Stealth fırkateyn denize indirilmiştir.

F-515 Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçekleştirmiş olduğu MİLGEM projesi kapsamında, dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla ve savunma sanayinin modernize etme ve inovasyonlar gerçekleştirmek çabalarıyla prototipini oluşturulan gemilerden TCG İstanbul (F-515) savaş gemisi, 23 Ocak 2021 tarihinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından İstanbul Tersanesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile birlikte denize indirilmiştir. İstif Sınıfı içinde 4 adet fırkateyn üretilmesi planlanmaktadır. Gemi yerli ve milli silahlarla donatılacaktır. 2017’de inşasına başlanmıştır. 2023’te göreve hazır olması beklenmektedir.

F-515 Fırkateyn’nin Tüm Özellikleri?

F-515 Fırkateyn‘i İ sınıf bir fırkateyndir. İ sınıfı fırkateynlerin anlamı,  İ-sınıfı (İ: istif) fırkateyn demektir. İ Sınıfı Fırkateyn Sözleşmesi’nin kapsamında yer alan, sistem ve sistem sağlayıcı firmalar geçmiş MİLGEM gemilerindeki firmalar ile aynı olacak şekilde kurgulandı ve mevcut yerli firmalar ile proje tamamlandı.

Yürütülmekte olan bu süreç kapsamında yapılan ve yapılmakta olan araştırma ve çalışmalar ile birlikte, belirlenmiş teknik isterler ve performans olarak yabancı menşeli ürün/sistem isteklerini karşılayan yerli firmalar da takvim ve bütçe etkisi olmayacak şekilde ve müşteri kabulüyle projeye dahil edilebiliyor.

Sistem tedariki yapılan 80 civarındaki alt yüklenicinin üçte ikisi yerli, üçte biri yabancı şirketlerden oluşuyor. İ yani istif sınıfı fırkateynler, gelişmiş hava savunma ve su üstü harbi, denizaltı savunma harbi ve karakol faaliyetlerinin icrasını yerine getirecek.

F-515 tamamlandığı zaman tam boyunun 113 metre ve genişliğinin 14,4 metre olması öngörülüyor. Yaklaşık olarak 3 000 ton deplasmana sahip F-515 fırkateyn, Ada sınıfı korvetlerden farklı olarak satıhtan havaya güdümlü mermi bulunduracak ve fırlatabilecek.

F-515 fırkateyn, milli bir elektronik harp sistemine ve yeni nesil milli savaş yönetim sistemine, geliştirilmiş silah, radar ve sensörler ile muhabere ve seyir sistemlerine % 75’in üstünde yerli katkı payı ile birlikte donatılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu