Genel

Excel koşullu biçimlendirme

;İExcel Koşullu Biçimlendirme de bir koşula göre hücrelerinizi hazır şablonlar kullanma yolunu izleyerek biçimlendirebilirsiniz. Mevcutta bulunmayan biçimler içinse yeni biçimlendirme kuralı oluşturmanız gerekir. Tüm satırı biçimlendirme işlemi de hazır şablonlarda bulunmadığından yeni kural oluşturulmalıdır.

Bu işlemle verilerin fazla olduğu listelerde satırın ilk hücresinden son hücresine kadar biçimlendirme yapılmalıdır. Bahsettiğimiz satırın bir değerine bakılmak istendiğinde hangi satırda olduğu gibi kargaşaların önüne geçilir.

Excel’de bir çalışma sayfasında yer alan ve bizler için anlam dile getiren bir hayli fazla sayıda veriyi tutabiliyor, çok güzel. Lakin, o kadar veri yığını içinde bizler için gerçekten önem arz eden verileri görmek istersek ne yapabiliriz? Veri filtreleme bir seçenek tabii. Lakin, veri tablomuza ilk baktığımızda bizler için diğer verilerle kıyaslandığında daha fazla önem arz eden değerleri gözümüze sokacak bir yöntem olsa diye düşünüyorsanız işte Koşullu Biçimlendirme tam da bu işe yarıyor.

Temelde bu işlev, adından da anlaşılabileceği üzere, hücre içerisindeki verinin değerine göre ve tabii sizin belirlediğiniz kurallar dahilindedir.

Şimdi hemen başlayalım. Tabii evvela bilmeyenler için bu arkadaşın simgesini ve nerde olduğunu bir gösterelim, kendileri Ana sekmede Biçim grubunda yer almaktadır. Aşağıdaki resimde eksiksiz olarak konumunu görebilirsiniz.

Koşullu biçimlendirme kullanma

Verileri görsel açıdan incelemek ve çözümlemek; kritik problemleri belirlemek; desenleri ve eğilimleri tanımlamak üzere size yardım edecek koşullu biçimlendirmeden yararlanın.

Koşullu biçimlendirme, ilgi çekici hücreleri veya hücre aralıklarını vurgulu görüntülemenizi kolaylaştırır. Ayrıca alışılmışın dışındaki değerleri vurgulamanızı; ayrıca verideki belirli değişimlere karşılık gelen veri çubukları; renk ölçekleri ve simge kümelerini kullanarak verileri görselleştirmenizi kolaylaştırır.

Koşullu biçimlendirme, belirttiğiniz şartlara göre hücrelerin görünümünü değiştirir. Koşullar doğruysa, hücre aralığı biçimlendirilir; koşullar yanlışsa, hücre aralığı biçimlendirilmez. Birçok yerleşik koşul olduğu gibi kendi koşulunuzu da oluşturabilirsiniz. (Doğru ya da Yanlış olarak değerlendirilen bir formül kullanarak oluşturmak da dâhil olmak üzere)

4 adımda koşullu biçimlendirme 

1. Adım: İlk olarak B sütununda bulunan ürün adlarının, H sütununda ise Üretici Firmaların bulunduğu listeyi seçtikten sonra Giriş sekmesinin altında bulunan Stiller grubundan Koşullu Biçimlendirme’yi ve ardından ise “Yeni Kural”ı seçiyoruz.

2. Adım: Öncelikle açılan pencereden “Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan” seçeneğiyle alakalı alana formül yazarak işlem gerçekleştirilmelidir. Listede ürün adları B sütunundadır, ürün sütununda “Atkı” ürününün satırları biçimlendirmek için; B sütununu içeren uygun formülü yazıyoruz. Sabitleme işlemi ile birlikte hem sütun hem satır için $ işareti gelmektedir. Biçimlendirmenin tüm satırlarda kontrol edilebilmesi için sütunun sabitleme işaretini sabit tutup satırın işaretini kaldırıyoruz.

3. Adım: Biçimlendirme butonuyla da formülün doğru olduğu satırlara uygulaması yapılacak olan biçimler seçilir. Örneğimizde; dolgusunu turuncu, yazı tipini ise beyaz ve kalın olarak seçelim.

4.Adım: Tamam’a tıklayıp ilerledikten sonra Koşullu Biçimlendirme satırlara uygulaması yapılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu