Genel

Excel hücre sabitleme

Excel hücre sabitleme oldukça basittir. Excel’de neredeyse her işleve atanmış bir tuş vardır. Dolar işareti Excel’de bir hücrenin değerini sabitlemek için kullanılmaktadır. F4 kısa yolu ile uygulanmaktadır.

Genellikle aşağı doğru kaydırılan formüllerde, sabit kalması istenilen bir değerin kilitlenmesi için uygulanır. Başında dolar işareti olan bir hücre başka hücrelere kopyalansa bile içindeki değer hep sabit kalacaktır. Formül içerisinde sabitlenmesi istenilen hücrenin üzerine gelinir ve F4 tuşuna basılır. Bu kısa yol yalnızca bir formül içerisinde kullanılabilir. Aksi durumda işe yaramayacaktır. Manuel olarak işaretin koyulması isteniyorsa sabitlenmek istenilen değerlerin yanına gelinir ve Alt + 4 tuşuna basılır. Yine aynı şekilde formül içerisinde kullanılmalıdır.

Excel’de sütun ve satırları dondurma

Çalışma sayfasının diğer bir alanına doğru kaydırırken sayfadaki bir alanı görünür durumda tutmak için belirli satır ya da sütunları yerlerine kilitleyin ya da bölmeleri dondurarak birbirinden ayrı olarak kaydırılan birden fazla çalışma sayfası oluşturun. Görünüm sekmesinde, Bölmeleri Dondur seçeneği altındaki oka tıklayın. Sonra da şunlardan birini yapın:

  • Yalnızca bir satırı kilitlemek için Üst Satırı Dondur’a tıklayın.
  • Yalnızca bir sütunu kilitlemek için İlk Sütunu Dondur’a tıklayın.
  • Birden fazla satır veya sütunu kilitlemek veya aynı anda hem satır hem sütunları kilitlemek için Bölmeleri Dondur’a tıklayın.

Excel’de Formüldeki Hücreler Nasıl Sabitlenir?

Excel’de sütun sabitleme işlemi $ karakteri ile gerçekleştirilmektedir. Üstelik referans bir hücrenin sürüklenip uzatılması işleminde, sağa/aşağı/her ikisi birden sabit kalıp kalmayacağına bu biçimde izin verebilmek de mümkündür (yazının sonunda daha basit bir yöntem de paylaşacağım).

Yapılacak işlem: Formülde sabit kalması istenen satır ya da sütununsol tarafına $ işareti koymak.

Klavye kısayolu: F4 tuşu ya da Alt Gr+4

Excel Hücre Sabitleme

Aslında bu işlem de Excel de satır sabitleme veya ilk sütunu dondurma işlemine benzemektedir. Sadece dondurulması istenilen hücrelerin seçilmesi gerekir. Bu yapılması halinde alt satırlara inildikçe sabitlenen hücreler hep ekranda kalacaktır. Hem sütunu hem de satırı sabitleyebilmek için de ideal bir yöntem olacaktır.

Sabitlenen Hücreleri Çözme

Excel’de satır sabitleme veya sütun sabitleme yaptık ancak daha sonra bu sabitlemeyi kaldırmak istiyoruz. İster Excel satır sabitleme olsun ister sütun sabitleme olsun tek hamlede bu kilitleri çözmemiz mümkündür. Bunun içinse “Görünüm” menüsü altında bulunan “Bölmeleri Dondur” araç çubuğu tıklandığında “Bölümleri Çöz” seçeneğinin tıklanması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu