Genelİpin UcuNasıl Yapılır?

Excel başlık sabitleme Hızlı Çözüm %100

Excel başlık sabitleme oldukça basittir. Excel’de bir alanı görüntülerken başka bir alana kaydırmak için Görünüm sekmesine gidin. Burada yer alan, Bölmeleri Dondur kısmını kullanarak belirli satır ve sütunları yerine kilitleyebilir veya aynı çalışma sayfasında ayrı pencereler oluşturmak için Böl seçeneğiyle bölmeleri birbirinden ayırabilirsiniz.

Microsoft Excel programıyla hesaplama işlemi, tablolama işlemi ve raporlama işlemleri kolaylıkla yapılabilirken çok sayıda satırlardan oluşan listelerde bazı zaman başlık sabitlenmesi gerekebilmektedir. Burada ki ana gaye sütunlardaki verilerin alt satırlara indiğinde neyi ifade ettiğini anlamaktır. Excel de satır sabitleme yapılabileceği gibi sütun sabitleme işlemi de hayata geçirmek mümkündür.

Aşağıdaki resimde bir öğrenci listemiz var. Bu liste içerisindeki ekrana yükseklik olarak sığmadığı için alt satırlarda bir öğrencinin verilerinde düzeltme yapılmak istendiğinde en üstte yer alan sütun bilgilerini gösterir hücreler aşağıya indikçe üstte kalacak ve hangi sütünün hangi bilgileri içerdiği karışabilecektir. Bunun için Excel de satır sabitleme yapılması gerekiyor. Böylece satırlar aşağıya inilse de sütun bilgileri hep en üstte kalacaktır.

Excel’de Satırları veya Sütunları Dondurma

Çalışma sayfasında yer alan bir alanı görüntülerken başka bir alana kaydırmak için Görünüm sekmesine gidin. Burada, Bölmeleri Dondur seçeneğini kullanma süretiyle belirli satır ve sütunları yerine kilitleyebilir veya aynı çalışma sayfasında ayrı pencereler oluşturmak için Böl seçeneğiyle bölmeleri birbirinden ayırabilirsiniz.

İlk sütunu dondurma

  • Görünüm Bölmeleri Dondur > İlk Sütunu Dondur’u seçin.

A ve B sütunlarının arasında bulunan soluk çizgi ilk sütunun dondurulduğunu gösterir.

İlk iki sütunu dondurma

  1. Üçüncü sütunu seçin.
  2. Görünüm > Bölmeleri Dondur > Bölmeleri Dondur’u seçin.

Sütunları ve satırları dondurma

  1. Kaydırdığınız sırada görünür kalmasını istediğiniz satırların altındaki ve sütunların sağındaki hücreyi seçin.
  2. Görünüm > Bölmeleri Dondur > Bölmeleri Dondur’u seçin.

Satırları veya sütunları çözme

  • Görünüm sekmesi > Pencere > Bölmeleri Çöz’ü seçin.

Excel Hücre Sabitleme

Aslında bu işlem de Excel de satır sabitleme veya ilk sütunu dondurma işlemine benzemektedir. Sadece dondurulması istenilen hücrelerin seçilmesi gerekir. Bu yapılması halinde alt satırlara inildikçe sabitlenen hücreler hep ekranda kalacaktır. Hem sütunu hem de satırı sabitleyebilmek için de ideal bir yöntem olacaktır.

Sabitlenen Hücreleri Çözme

Excel’de satır sabitleme veya sütun sabitleme yaptık ancak daha sonra bu sabitlemeyi kaldırmak istiyoruz. İster Excel satır sabitleme olsun ister sütun sabitleme olsun tek hamlede bu kilitleri çözmemiz mümkündür. Bunun içinse “Görünüm” menüsü altında bulunan “Bölmeleri Dondur” araç çubuğu tıklandığında “Bölümleri Çöz” seçeneğinin tıklanması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu