Kadın

Evde Kolay Tırnak Bakımı

Tırnak bakımı kadın erkek her ikisini de yakından ilgilendiren bir konudur. Düzenli ve bakımlı tırnakları elde etmenin yolu düzenli olarak bakım yapmaktır. Sağlıklı ve bakımlı tırnaklar havanıza hava katacak ve sizi bakımlı gösterecektir. Ya evde kolay tırnak bakımı yapmak mümkün mü? güçlü tırnaklar için doğal ürünler nelerdir?

Evde Kolay Tırnak Bakımı

Vücudumuzda tırnak uzamasını sağlayan madde keratindir. Keratin alımınız az ise tırnaklarınız sağlıklı gelişmez. Keratinler yediğimiz proteinlerdir. Balık et tavuk, et ve et ürünleri süt ve süt ürünleri baklagiller, avakado, incir, kavun ve nektarin protein bakımından zengin besinlerdir. Bu besinlerden dengeli tüketerek tırnak sağlığımıza yardımcı olabiliriz. Tırnak sağlığı için kalsiyumda önemli bir besin ögesidir.

Sağlıklı ve Güçlü Tırnaklar için ipuçları

Sağlığımız açısından hijyen büyük önem taşır gün içerisinde dokunduğumuz yerlerden birçok mikrop ve bakterinin tırnak aralarına girmesine sebep olabiliriz. Bakımlı ve sağlıklı tırnaklar için ilk yapmanız gereken el temizliği yani tırnak temizliğidir. Yemeklerden önce ve sonra işten döndüğümüzde, işe giderken yani gün içerisinde sık sık ellerimizi en az 20 saniye ovarak her bölgenin temiz olduğundan emin olana kadar yıkamalıyız. Bunların yanı sıra ellerimizi ve tırnaklarımızı tahribattan korumalı temizlik sırasında malzemelerin vereceği zarardan kurtulmak için eldiven takmalıyız. Nemlendirmeyi unutmamalıyız. Tırnakların çabuk kırılması herhangi bir hastalığın sebebi olabileceği gibi vücutta kalsiyum değerinin az olduğunun da göstergesi olabilir.

Tırnak bakımı

  • Törpü ile şekillendirme

Yumuşayan tırnaklara nazikçe törpü ile şekil vererek tırnakların hasar görmesini engelleyebilirsiniz. Tırnakları gereğinden fazla törpülemek hasar görmesine ve kırılmasına yol açacaktır.

  • Tırnak hijyeni

Tırnakların düzenli olarak temizliği sağlanmalıdır. Ellerimizi sık sık bol su ile yıkamalı uzun tırnaklara sahipsek iç kısımlarını suda bekleterek temizlemeliyiz. Ojeli tırnaklar göz alıcıdır ancak her zaman sürmek tırnakları sarartır ve kimyasallar tırnakta aşınmaya sebep olabilir.

  • Manikür

Tırnak kenarında oluşan sertlikler ve tırnak etleri düzenli aralıklarla kesilmelidir. Kuaför salonlarında yapılan bu işlemi evde de rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ellerinizi bir süre sıcak suda bekletip yumuşattıktan sonra çıkıntıları manikür makasıyla veya tırnak eti çıkarıcısı ile kesebilirsiniz.

Evde Kolay Tırnak Bakımı İçin yöntemler

kolay tırnak bakımı

  • Limon ve zeytinyağı

6 damla limon 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır. Tırnaklara sürülür ve en az 10 dakika bekletilin. Durulayın ve nemlendirin. Zeytinyağı antioksidan özelliği ile tırnak bakımını ve onarımını sağlar limon tırnakları güçlendirir ve kırılmasını önler.

  • Karbonat ile tırnak güçlendirme

Bir çorba kaşığı karbonat ve bir bardak su ile hazırladığınız karışımda ellerinizi 15 dakika bekletin durulayın haftada 2-3 kullanım işinize yarayacaktır.

  • Beyaz sirke

El ve tırnağınızı bol su ile yıkayın bir kaba elinizi koyacak kadar beyaz sirke alın ve 3 dakika bekletin. Sonrasın da bol su ile yıkayıp nemlendirici sürün

  • Tırnak bakımı için yağlar

Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı tırnaklara iyi gelen yağlardandır. Ellerinizi sıcak suda beklettikten sonra bu yağlardan biriyle masaj yapın pamuk bir eldiven giyerek 10-15 dakika bekletin.

Bunlara ek olarak    limonun tırnaklar üzerinde leke giderici ve beyazlatıcı özelliği vardır. Keten tohumu yemek kadar yağını sürmekte faydalıdır. E vitamini içeren kapsülleri eczanelerde kolaylıkla bulabilir tırnak sağlığınız için kullanabilirsiniz. Kozmetik marketlerde yer alan el maskelerini belirli aralıklarda uygulamak elinize ve tırnağınıza iyi gelecektir. Son olarak el ve tırnaklarınızı vazelin ile nemlendirebilir veya başka nemlendiriciler ile sağlıklı gözükmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu