SağlıkGenel

Endoskopi Nedir? Nasıl Yapılır? Kimlere Endoskopi Yapılmalıdır?

Endoskopi Nedir? Nasıl Yapılır? Kimlere Endoskopi Yapılmalıdır?

Endoskopi, sindirim sisteminin detaylı bir şekilde incelenebilmesi adına yapılan en önemli tıbbi işlemlerden biri olarak bilinir. Mideden anüse kadar tüm sindirim sistemi, bu işlem sayesinde en ince ayrıntıya kadar incelenebilir ve varsa herhangi bir hastalık, bu hastalığın tedavisi yapılabilir.

İşlem için ucunda kamera ve ışık olan hortum, anüsten başlanarak tüm sindirim sisteminin incelenmesiyle gerçekleşir. Yapılan incelemelerde, sindirim sistemi içerisinde herhangi bir problem söz konusuysa, bu problemin en kısa sürede tedavi edilmesi adına gerekli adımlar atılır. Diğer görüntüleme yöntemleri, endoskopi kadar etkili değillerdir. Sindirim sistemini hastalıklarının teşhisi, takibi ve tedavisi konusunda endoskopinin önemi oldukça büyüktür.

İlgili Makaleler

İşlem sırasında sindirim sisteminin herhangi bir bölgesinde tümör vb. oluşumlara rastlanırsa, tümörden bir örnek alınır ve bu işleme biyopsi adı verilir. Endoskopinin iki adet alt dalı vardır. Bu işlem tamamıyla sindirim sisteminin incelenmesinde kullanıldığı için genel ismi endoskopidir.

Endoskopi Nasıl Yapılır?

Endoskopi işlemi için ağız veya anüs yolları kullanılır. Eğer üst sindirim sistemi organları incelenecekse gastroskopi işlemi uygulanır ve bu işlem ağız yoluyla yapılır. Eğer alt sindirim sistemi organları incelenecekse kolonoskopi işlemi uygulanır ve bu işlem anüs vasıtasıyla gerçekleştirilir.

İşlem için kullanılan hortum 8-10 mm kalınlığında bükülebilen bir hortumdur. Hortum, organlarda ilerletilir ve organların iç yapısı çok net bir şekilde gözlemlenmiş olur. Kameradan alınan görüntüler ekrana yansıtılır ve bu sayede organların içinde bir göz varmış gibi işlem tamamlanır. Endoskopi sayesinde organların kanamaları durdurulabilir ve organın içinden parça alınarak, patolojik incelemelere tabi tutulabilir. Bu sayede kanser vb. oluşumlar çok daha önceden fark edilerek, gerekli tedavi işlemleri uygulanır.

İşlem yapılmadan 6 saat önceye kadar hastanın herhangi bir şey yememesi gerekir. Ayrıca hastaya 2 gün önceden bağırsak temizleyici ilaç tedavisi uygulanır ve bu sayede sindirim sistemi çok daha iyi bir şekilde incelenir. İşlem sırasında hastanın talebine göre hasta uyutulabilir veya uyuşma sağlayan ilaçlarla işlem sırasında herhangi bir şey hissetmemesi sağlanabilir.

Kimler Endoskopiye Başvurabilir? Kimlere Yapılır?

Endoskopinin en çok uygulandığı kesim mide şikayetleri ve kansızlık probleminin bir arada görültüğü hastalardır. Bunun yanı sıra reflü, gastrit gibi önemli mide hastalıklarının belirtilerinin olduğu kişiler de mutlaka endoskopi işlemine tabi tutulur.

Aniden gelişen kilo kaybı, kanlı dışkı, sürekli olarak ishal, şiddetli mide ağrılarının olduğu kişiler, sürekli olarak gaz problemi yaşayan kişiler ve diğer sindirim sistemi sorunlarıyla karşı karşıya olan kişilere bu işlem kesinlikle uygulanır. Sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinin erkenden başlaması, hastanın hayat kalitesinin önemli ölçüde kurtarılması anlamına gelir. Bu yüzden sindirim sistemi rahatsızlığı belirtisi gösteren her hastaya mutlaka uygulanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu