Hastalıklar

En Tehlikeli Psikolojik Hastalıklar

Dünya eskiden daha az hastalıkla mücadele ederdi, şimdilerde ise birçok hastalık ortaya çıktı. Bu hastalıkların çoğunun psikolojik hastalıklar olması da ayrıca dikkat çekiyor stres çağımızın hastalığı olurken insanların ruhsal daralmalar yaşadığı bir çağa girdik. Sürekli baş ağrıları ve sanal görülen durumlar. Bunların geneli genç ve orta yaşlı dediğimiz insanlarda ortaya çıkıyor. Hepsi incelendiğinde geçmişte iz bırakmış bir travma sonucuna geliniyor. Yaşadığımız olaylar belki zaman olarak geçer ama bizlerin peşini asla bırakmaz. Gece yastığa başımızı koyduğumuzda, sabah uyanınca aynada kendimize baktığımız da hep hayali varlıklar görürüz. Geçmişte bunlara delilik denir geçilirdi ama şimdi tedavisi olan durumlar halini aldı. En tehlikeli psikolojik hastalıklar hangileridir?

En Tehlikeli Psikolojik Hastalıklar

Todd sendromu

Ruhsal bozukluklar içinde çok fazla ortaya çıkan bu sendrom tam anlımı ile varlıkları doğru görememektir. Düşünün evin içindesiniz ve televizyon gözünüzde çok hızlı bir şekilde büyüme başladı. Yada yattığınız yatak küçük bir hale büründü. Bu ruhsal bozukluk hastalığı ve ya tam ismi ile todd sendromu beyinsel bir sorun olarak tanımlanıyor, herhangi bir görme bozukluğu olarak nitelendirmek yanlış olur. Hastalık beyinde oluşan komutların yanlış gelmesinden kaynaklı nesnelerin boyutunda tam bir algılamanın gerçekleşmesini zor kılıyor. Ruhsal olarak insanları etkileyen bu durum gecenin yarısında korkan bir hasta ile karşılaşmanıza yol açabilir. Ya da bir köşeye sinmiş ve etrafa anlamlandırmak için bakan bir hasta olarak karşınıza çıkabilir.

Apotemnophilia sendromu

Bilinen sendromlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkar, hastalık belki de bilinen en tehlikeli ruh bozukluklarından biridir. Hastalığa yakalanan kişiler kendi vücudunu tanımazlar, bu kol benim kollum mu bu el benim elim mi gibi tuhaf sorular sormaya başlarlar. Hastalın kendilerine zarar vermesine neden olabilecek bir hastalıktır. Bir bakmışsınız hasta kendi vücudunu kesmeye zarar vermeye çalışıyor, bu şekilde tanı konulan hastalar kesinlikle uzman gözetiminde tedavi görmek zorundadırlar. Başka türlü bir deneme içine girseniz hastaya zarar verebiliriniz. Sendromun belirtileri arasında dikkatinizi çekecek küçük şeyler yoktur. Psikolojik sıkıntılar gördüğünüz zaman hemen tedavi merkezlerine gidebilirsiniz.

psikolojik hastalıklar

Boantropy sendromu

Bahsettiğimiz sendroma yakalanan kişiler ruhsal olarak başka bir evreye geçerler, ben bir hayvanım gibisinden düşünen kişiler kendilerini sevdikleri hayvanlar gibi hissederler. Geçmişten gelen travmalarla direkt olarak ilgisi olan bu sendrom çokça görülmez. Hastalığın yaşam için büyük sorunlar doğuracağı kesin olan bir gerçektir, bu yüzden dikkat etmeniz gerekiyor.

Capgras sendromu

Ruhsal olarak çok tehlikeli, bilinmedik sendromlardan bahsediyoruz, sizlere anlatacağımız sendrom gerçekten bunalımın hat safhalarından biridir. İnsan bir şeylere inanmak istemez ve illa ki benim dediğim derse bu en büyük sorunları karşımıza çıkarır. Sahtekârlık olarak bilinen sendrom içinde hastalığa yakalan kişi çevresinde ki eşya ve kişilerin kendisine zarar verilmek için değiştirildiğine inanır. Sen benim annem değilsin, benim annem nerede sen bana zarar vermek istiyorsun gibi sorular başlıca belirtilere yol açan sorulardır. Hastalığın oluşturduğu risk ise hastalığa yakalan kişinin her şeyi sahte sanmasından kaynaklı evden uzaklaşma ve kaybolma gibi hareketlerde bulunmasıdır.

Bu el kimin sendromu

Yabancı el sendromu ve ya bu el kimin sendromu olarak bilinen hastalık, ruhsal bir problem sayılabilir. Hastalıkta beyin insan kontrolü dışında hareket eder ki sizler bir şeyi almak için elinizi uzattığınızda elin farklı hareketler yapması durumudur. Bu basit olarak görülen bir durum gibi gözüküyor ama sizden bağımsız bir organ işleri bir hayli zorda koyabilir. Tıbbi olarak çözülebilen sorunlardan bir tanesi olarak bilinen sendrom kesinlikle uzman tedavisine ihtiyaç duyuyor.

Likantropi

Sendrom sizlere tanıdık gelebilir, nereden diye soracak olursanız filmlerden diyebilir. Filmlerde hayvana dönüşen insanlar gördük, genel olarak bu hayvan kurt oluyor ve insan kutlara dönüşüyor. Hastalığa yakalanan kişiler kendini kurt adam aslan adam gibi farklı isimlerle nitelendirmeye başlıyor. Kurt adam sendromu olarak da bilinen hastalığa yakalan kişiler konuşma ile düzelme şansını kaybetmiştir. Ruhsal olarak başka boyutlara yelken açan hasta ileri seviye tedavilerle düzelme şansına sahip olacaktır. Çevrenizde ve aileniz de bu tip bir hastalığı olan varsa hemen hastaneye götürmenizde fayda vardır.

Cotard sendromu

Buraya gelene kadar birçok ruhsal hastalıktan bahsettik ama en tehlikeli olanlarından birine yeni geldik. Sendrom en ağır depresyonlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Hasta çok derin bir çöküntü yaşadığı için kendini bir ölü olarak nitelendiriyor. Hasta vücudunda et olmadığına dair yorumlar yapıp hayalet olduğu hakkında çeşitli izahlarda bulunuyor. Bu hastalığa kapılan kişiler ileri seviyede hasta olarak kabul ediliyor. Ben yavaş yavaş ölüyorum, ben bir hayaletim gibi cümleler kuran kişiler aynı zamanda aynı karşısında durmaktan da ileri derecede korkarlar. Hastalık insanlar içinde eskiye göre daha çok görülmeye başlandı. Tam olarak neden olduğu ise bilinmiyor, bu şekilde hastalığa yakalanan kişiler kesinlikle uzman tedavisi görmek zorundadır. Evde geçeceğini düşünmek en büyük yanlışlardan bir tanesi olur. Öyle ki hastalar kendilerine zar verebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu