Teknoloji

En İyi 10 Linux Dağıtımı 2020

Windows ve Mac OS X’i herkes bilir ve en az bir kere kullanmıştır. Bu işletim sistemleri ticari amaçlar için yapılmıştır ve satılmaktadır. Linux ise bu amaçla kurulmamıştır ve sistem olarak oldukça farklıdır. Açık kaynaklı bir şekilde yapılmış ve paylaşılmış bir işletim sistemi olarak ayrıca çok fazla programlama bilgisi olmadan kendi işletim sistemlerini oluşturmak isteyen herkes için kullanılabilir.

Birisi temel olarak mevcut bir Linux dağıtımını kullanarak kendi Linux sürümünü oluşturduğunda (ya da Linux çekirdek kodunu kullanarak bir taban olmadan bir tane oluşturduğunda), bu tüm pakete Linux dağıtımı denir.

Kısaca linux çekirdeğini alır , dilediğiniz paketleri ekler veya kaldırır ve görünümünü değiştirir iseniz kendi linux dağıtımınızı insanların kullanımına açabilirsiniz.

1. Linux Mint

Ubuntu ve Debian tabanlı kullanıcı dostu bir dağıtım, Windows’a benziyor ve hafif bir dağıtımdır.

2. Ubuntu

Debian tabanlı, tüm en zamanların en favori dağıtımı, Yeni başlayanlar için 2020’nin en iyi seçeneği olarak görülebilir.

3. Elementary OS

Debian tabanlı, MacOs’ a benzerliği ile ön plana çıkıyor.

4. Manjaro Linux

Arch Linux tabanlı en iyi Linux dağıtımı, hafif olması için sadece gerekli paketler eklendi.

5. Zorin OS

Debian tabanlı görünüm olarak windows’a banzeyen br dağıtım.

6. Fedora

Yazılım teknolojisi açısından en ileri düzeyde tasarlanmış, başka bir işletim sistemi tabanına sahip olmayan, topluluk tarafından oluşturulmuş en iyi Linux dağıtımı.

7. Debian

Sıfırdan inşa edilmiş, çok kararlı olacak şekilde tasarlanmış en iyi Linux dağıtımı.

8. CentOS

Fedora ve Red-Hat tabanlı, hem ücretsiz hem de kurumsal düzeyde işletim sistemi kararlılığı isteyen kullanıcılar için tasarlandı. Ayrıca web hosting sektöründe en çok tercih edilen dağıtım diyebiliriz.

9. Kali Linux

Debian tabanlı, siber güvenlik ve pentester alanında çalışanlar ya da hobi edinenler için en iyi linux dağıtımıdır. İçinde gerekli tüm araçlar hazır halde gelir.

10. MX Linux

Debian tabanlı en iyi dağıtım , hafif ve gerçekten kullanışlı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu