Genelİpin UcuNasıl Yapılır?Teknoloji

Elon Musk’ın Kripto Paraları Nedir?

Elon Musk’un Kripto Paralar Hakkındaki Tweetleri

Dünyanın en zengin insanları listesinin başında yer almakla birlikte aynı zamanda Tesla ve SpaceX gibi projelerin CEO’su olarak insan geleceğine yön veren Elon Musk, sadece yaptıklarıyla değil tweetleriyle de gündemi belirlemektedir. Elon Musk, geçtiğimiz günlerde kripto para birimlerinden Dogecoin hakkındaki tweetiyle teknolojiden sonra ekonominin de gidişatını belirlemiş; Degecoin bu tweetin ardından sadece 1 saat içerisinde %68’lik bir artışla hızlı bir yükselişe geçmiştir. Öte taraftan Musk’ın bir diğer kripto para birimi olan Bitcoin’i twitter hesabının biyografi kısmına eklemesi bile piyasalarda büyük bir dalgalanmaya sebep olmuş; Bitcoin Musk’un bu hamlesiyle kısa süre içerisinde %15’lik bir oranda değer kazanmış ve kar edilmiştir.

 

Aslına bakılırsa günümüzün bir fenomeni olan Elon Musk’ın ifadeleri sadece kripto paralar üzerinde değil hemen her sektörde büyük dalgalanmalar ve derin kırılımlar meydana getirebilir. Fakat göz ardı edilmemesi gereken nokta, kripto paraların geleceğin uluslararası para birimi olma yolunda hızlı ve emin adımlarla yol kat ettiğidir. En kısa ifadeyle takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamıyla dijital, şifreli ve sanal bir yapıya sahip olan kripto paralar günümüzde nakte bir alternatif olarak büyük ilgi çekmektedir.

 

Kısaca DeFi Nedir?

 

Öte taraftan kripto para sektörünün son günlerde en çok konuşulan konularından biri de Defi’dir. Kısaca DeFi (Decontralized Finance) olarak isimlendirilen “Merkeziyetsiz Finans” sistemi adından da anlaşılacağı üzere hiçbir bürokratik otorite ve belirli bir merkeze bağlı olmayan finansal bir yapıdır. Diğer bir deyişle Defi, yapısal olarak hem kripto hemde finansal bir alt yapıyı bünyesinde barındırmaktadır.

DeFi Sistemi

DeFi sistemi, somut olmayan kripto paraların yanı sıra geleneksel bankacılık hizmetlerinin müşterilerine sunmuş olduğu hizmetleri de soyutlaştırmakta hatta merkezi olmaktan çıkarmaktadır. Dolayısıyla DeFi ve kripto para birimleri arasındaki temel farkın ne olduğu, sistemin işleyişindeki benzer ve ayrılan noktalar yatırım dünyasının ajandasındaki sıcaklığını giderek arttırmaktadır.

 

Kripto Para Haberleri

Başta sosyal medya olmak üzere hemen hemen tüm arama motorlarının haberler içeriğinde kendisine geniş bir yer bulan kripto paralar artık haber bültenleri ve Bloomberg gibi ekonomi kanallarının da önemli içeriklerinden biri haline gelmiştir. Kripto para haberlerinde öte taraftan CoinMerketCap verilerine göre bugünkü sayısı 5000’in üzerine ulaşmış olan kripto paralar sadece yatırımcıların değil birçok devletin de dikkatini çekmektedir. Özellikle kripto paralar arasında ilk sırada yer alan Bitcoindir. Bu popülerliğini her geçen gün biraz daha arttırmaktadır. Öyle ki Amerika Birleşik Devletleri, Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, belediye çalışanlarının maaşları ile vergilerinin Bitcoin aracılığıyla ödenmesine yönelik önerisi, komisyon üyelerinin oyçokluğu ile aldığı karar doğrultusunda kabul edilmiştir. Kamusal hayatın daha birçok alanında kendisine yer bulan kripto paralar günümüz ekonomik dengelerini belirlemekle birlikte zamanın oldukça ilerisinde yer almakta ve geleceğin ekonomik dengelerini daha şimdiden yavaş yavaş inşa etmektedir.

Kaynak: https://kriptohayat.com/

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu