GenelTeknoloji

Elektrikli Arabalar

Elektrikli Arabalar… Bundan 10 yıl öncesine gittiğimizde, elektrikli arabalar birçok insan için bir lüksten ibaretti. Günümüzde ise elektrikli arabalar daha fazla üretilip kullanılıyor. Dünya genelinde bu teknoloji için yatırı yapan ülke sayısı da hızla artıyor. Peki, Elektrikli Araba Nedir ?, Elektrikli Araç Çeşitleri nelerdir, Elektrikli Araba Üreten ve Kullanan Ülkeler hangileridir? gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştığımız Elektrikli Arabalar yazımızla karşınızdayız. İyi okumalar…

Elektrikli Araba Nedir?

Elektrikli araba nedir? sorusunun cevabı, elektrik enerjisi ile çalışan araçlara verilen isimdir. Bu arabaların yakıt tasarrufunun yanı sıra şehir kirliliğini de düşüreceği ve karbon emisyonunu azaltacağı düşünülmektedir. Bu azalma elektrik üretimine bağlı olup %30’luk bir azalma beklenmektedir.  Elektrikli arabalar, elektrikli araçların (EVs) bir çeşididir. Elektrikli araç, tahrik yani ileri itiş için elektrik motoru kullanan herhangi bir aracı ifade ederken elektrikli arabalar, genellikle elektrikli karayolu taşıtlarını ifade etmektedir.

1582457566 402 398973

Sanayi Devriminin Mimarı: Buharlı Makineler adlı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Elektrikli Arabaların Tarihi

Elektrikli Arabaların Tarihi, İlk Elektrikli Araç (EA) modeli Profesör Straitingh tarafından 1835 yılında Hollanda’da geliştirildi. 1890’lı yıllarda Avrupa ve

Bundesarchiv Bild 183 1990 1126 500 Kraftdroschke
Alman Elektrikli Arabası,1904

800px Kilowatt

The Henney Kilowatt, 1961 yılında üretilen Renault Dauphine’e dayanan elektrikli araba  Elektrikli araçların bu kadar gündeme gelmesinde etkili olan bir diğer olay ise Tesla Motors’un tek şarjla 330 km’den fazla yol alabilecek lüks bir elektrikli otomobil üreteceğini duyurması oldu. 2008 yılında Tesla Motors üzerinde çalıştığı Tesla Roadster’ı ilk defa müşteriye sundu. Rusya Federasyonu, elektrikli araçların yaygınlaşması için 2015 yılında önemli bir karar aldı ve tüm benzin istasyonlarına elektrikli araç şarj cihazı yerleştirme zorunluluğu getirdi. Aynı sene Çin’de hibrit ve elektrikli araç satışları toplamda 200 bini buldu ve Çin’den Türkiye’ye ithal elektrikli araçlar olan Yogomo, Fulu, Jmstar Cabrio ve Omnia gibi düşük bütçeli elektrikli araçlar kullanıcılar tarafından ilgi görmeye başladı.

Elektrikli Araç Çeşitleri

Elektrikli araç çeşitleri, elektrikli araçlar dört farklı gruba ayrılmaktadır:

Tam Elektrikli Sistem Arabalar

Tam elektrikli sistem arabalar şöyle çalışmaktadır: Bu sistemde otomobillerde bir elektrik motoru bulunur bu motorlar 60 volt enerjiyle çalışır. Ayrıca, motora elektrik enerjisini sağlayan birde batarya bulunur. Elektrikli otomobilde bulunan batarya uygun elektrik prizine takılarak şarj edilir. İlaveten fren yapma zamanlarında motorun enerjisini şarj etmek için hazırlanmış bir teknoloji de bu tür elektrikli arabalarda kullanılmaktadır.

bandicam 2017 03 06 11 59 20 493

Hybrit Sistemli (Melez) Arabalar

Hybrit sistemli (Melez) arabalar şu şekilde çalışır:  Araçta bulunan elektrik motor, içten yanmalı motora destek olmak ve bu sayede yakıt kullanımını azaltmaktır. Hybrit sistemli arabalarda bulunana bataryalar prize takılarak şarj edilmemektedir. Bataryalar, araç hareket halindeyken frenleme yapıldığı zamanlarda açığa çıkan kinetik enerjiyle pilleri şarj etmektir. Hybrit sistemle çalışan otomobiller yolun durumuna bağlı olarak yalnız içten yanmalı motor kullanarak gidebilir ya da hem içten yanmalı motoru aktif hem de elektrik motoru aktif olarak yol alabilir. Hybrit Sistemli (Melez) arabaların mucidi Toyota markasıdır.

bandicam 2017 03 06 12 01 27 940

Menzil Arttırıcılı Sistem (Range Extender) Arabalar

Menzil Arttırıcılı sistemle çalışan ( Range Extender) arabalarda hem elektrik hem de içten yanmalı olarak çalışan motorlar bulunur. Ancak bu sistemde; içten yanmalı olarak çalışan motorlar hiçbir şekilde motorun çekişine katkı sağlamamaktadır. İçten yanmalı olarak çalışan motorun yalnızca pilleri şarj etmektir.

Şarj Edilebilir Özellikli Hibrit Sistem (Plug-in Hybrid) Arabalar

Şarj Edilebilir Özellikli Hibrit Sistem (Plug-in Hybrid) Arabaların çalışan otomobillerin çalışma prensibi ise şöyledir: Bu tür arabaların temel prensibi Hybrit arabalardaki gibidir. Bunun yanı sıra bu arabalarda daha büyük piller kullanılmaktadır. Piller hem prize takılarak şarj edilebilir hem de frenleme sırasında oluşan kinetik enerjiyle şarj olabilir. Şarj Edilebilir Özellikli Hibrit Sistem (Plug-in Hybrid) arabalarda içten yanmalı motor ve elektrik bataryaları bulunmaktadır.

Elektrikli Araba Üreten ve Kullanan Ülkeler

Elektrikli Araba üreten ve kullanan ülkeler, 

 • Norveç:
 • Danimarka:
 • Almanya: Almanya, EV’lerin ve PHEV’lerin dünyasında büyük bir oyuncudur. Audi e-tron, BMW i3, Volkswagen eGolf, BMW i8 ve şimdi de Mercedes EQC gibi lüks markalar altında elektrikli araç üretiminde uzmanlaşmıştır.
 • Japonya: 
 •  İsveç 
 • İzlanda
 • Hollanda
 • Portekiz
 • Çin
 • Avusturya
 • ABD
 • İsviçre
 • İngiltere
 • Belçika
 • Kanada 
 • Fransa gibi ülkeler elektrikli araç üreten ve kullanan ve  ülkeler sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır.

Kaynak:  https://www.dunyaenerji.org.tr/wp-content/uploads/2018/09/YET3-1.pdf

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu