Nasıl Yapılır?

Elektrik Faturası Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar devlet kurumlarından aldığı yardımlar sayesinde bütçesini bir nebze olsun iyileştirebiliyor. Özellikle Covid-19 adı verilen pandemi sürecinde işten atılanların veya maaşını alamayanların, eksik alanların sayısı bir hayli yüksek. Dolayısıyla insanlar hiç olmadığı kadar para sıkıntısı çekiyor, temel ihtiyaçlarını gideremiyor, faturalarını ödeyemiyor. Devlet imkanları ölçüsünde vatandaşlara destek sağlayabiliyor. Örneğin maddi durumu iyi olmayan ailelere elektrik faturası desteği yapmakta. Halihazırda faturalara yönelik belediyelerin ve diğer kurumların başlattığı kampanyalar var. Buralardan çözüm bulamayanlar elektrik faturası destek başvurusu nasıl yapılır konusunda belirttiğimiz adımları uygulayarak ihtiyaç duydukları yardıma kavuşabilir.

Elektrik Faturası Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Elektrik Faturası Destek Başvurusu Yapmak

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu konularda hizmet veren kurumu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Aklınıza gelebilecek her türlü yardım bu kurumun başlığı altında toplanmaktadır. Var olan desteklere ek olarak elektrik faturası ödemelerinde sorun yaşayan, elektriği kesilen kişilere eğer gerekli belirtilen şartları taşıyor iseler aile fert sayısına göre destek veriliyor. Elektrik faturası için destek başvurusu yapmak isteyenler bağlı oldukları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na gitmeliler. Elektrik faturası destek başvurusu için gereken belgeler:

  1. Başvuru dilekçesi.
  2. Hanede bulunan kişilerin, üzerinde kimlik numarası yazan kimlik kartlarının fotokopisi.
  3. Güncel elektrik faturası.

Ayrıca muhtarlıktan alacağınız muhtaçlık belgesi yine işinizi kolaylaştırabilir. Çünkü elektrik para desteğinde başvuru yapanlar arasından değerlendirilenler listelenir. İlk değerlendirilenler içinde en çok ihtiyaç duyanlar yer alır. Yine sağlık problemi olan birisi varsa bunun sağlık raporu, ilaç çıktısı, tedavi belgesi gibi belgeleri de eklemeniz yararınıza olacaktır.

Başvuruya giderken sıra beklememek, boş yere gitmemek için önceden randevu almanızı tavsiye ederiz. Randevu işlemini ilçenizin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın internet adresinden yapabilirsiniz. Örneğin Google’a “Bayrampaşa Sosyal Yardımlaşma Randevu” yazarsanız kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Elektrik Fatura Desteği Ne Kadar?

Elektrik faturalarının desteği nakit para verilerek yapılmaz. Başvurusu onaylananlar ve destek almaya başlayanlar PTT şubelerinden sorgulama yaptırıp verilen desteğin fatura miktarından düşülmesi sağlanır. Böylece sadece kalan kısım ödenir. Fatura destek miktarları şöyledir:

  1. 1 – 2 kişiden oluşan ailelere 40 TL
  2. 3 kişiden oluşan ailelere 53 TL
  3. 4 kişiden oluşan ailelere 67
  4. 5 ve daha fazla kişiden oluşan ailelere 80 TL.

Belirttiğimiz fiyatların yanında kronik hastalık yaşayanların evde tıbbi cihazla destek aldığı durumlarda 200 TL yardım verilir. Elektrik faturası destek başvurusu yanında diğer yardımlar için de yine aynı şekilde hareket edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu