Eğitim

Ekolojik Genetik Nedir?

Ekolojik genetik, doğal popülasyonlarda ekolojik olarak ilgili özelliklerin nasıl geliştiğinin incelenmesidir. Ekolojik genetik üzerine yapılan ilk araştırmalar, doğal seleksiyonun genellikle doğada hızlı uyarlanabilir değişiklikler üretecek kadar güçlü olduğunu göstermiştir. Mevcut çalışma doğal seleksiyonun, doğada çalışabileceği zamansal ve mekansal ölçekler hakkındaki anlayışımızı genişletmiştir.

Modern ekolojik genetikçiler, özelliklerin doğada nasıl evrimleştiği konusundaki anlayışımızı geliştirmek için saha gözlemlerini, laboratuvar deneylerini ve hızla iyileştirilen laboratuvar tekniklerini birleştirir. Genomik teknikler, seçim altındaki veya evrim yoluyla değişen bölgeleri tanımlamak için hızla çözümler sağlamaktadır. Ekolojik genetikçiler, evrimsel dinamiklerin ekolojik özellikleri nasıl şekillendirdiğini giderek daha fazla keşfedebiliyorlar.

ekolojik-genetik-nedir-1-1

Ekolojik Genetik Genel Kavramları

Ekolojik genetik, doğal popülasyonlarda özelliklerin nasıl geliştiğiyle ilgilidir.

Ekolojik genetikçiler, genetik ve plastik fenotipik varyasyondan ve bu varyasyonu belirleyen doğal seleksiyon yapılarında genetik ayırt etmek için laboratuvarda ve sahada doğal araştırmaların ya da deneylerin bir kombinasyonunu uygulamaktadırlar.

Ekolojik genetikçi, bir ortamdaki baskın seçim ajanlarını belirlemeyi ve genetik varyasyonu bu seçici ajanlarla veya rasgele sürüklenmeyle ilişkilendirmeyi amaçlar.

Doğada evrimin gerçekleşebileceği uzamsal ve zamansal ölçeklerle veya onu engelleyen kısıtlamalarla ilgilidir.

Genomik yöntemler, doğadaki genetik varyasyonun yanı sıra doğal seleksiyon ajanlarını daha eksiksiz bir şekilde kavramak için yeni araçlar sağlar; genomikler, ekolojik genetiği o kadar nüfuz etmişlerdir ki, ekolojik genomikler yerine giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Tavsiye: Genetik Sürüklenme nedir? yazımızı kaçırmamanızı öneririz.

ekolojik-genetik-nedir-2

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, doğal popülasyonlardaki hızlı zaman çizelgeleri ve ince mekansal ölçekler üzerindeki adaptasyonlara ilişkin kanıtlar ortaya koymuştur.

Hızlı veya mikrojeografik adaptasyon için bu kanıt, doğadaki evrimin ekolojik dinamikleri ve kalıpları nasıl etkilediğinin daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Çoğu doğal popülasyon, genleri değiştirir ve birçok habitat, mekansal bir bakış açısı içeren bir metafor yaklaşımını savunarak tekrarlayan yok olma ve kolonizasyon dinamiklerine maruz kalır.

Tür etkileşimleri genellikle özellikler üzerinde güçlü bir seçim yaratır ve iki veya daha fazla tür diğerinin gelişen özelliklerine karşılıklı olarak uyum sağladığında birlikte evrim oluşumu meydana gelir.

Doğal zararlıların veya patojenlerin tarımla etkileşime girmesi veya adaptasyonun balıkçılık dinamiklerini belirlemesidir. Böylece insan ekonomisi ve refahı ile ilgili olması gibi uygulamalı soruları bilgilendirebilir.

Okuyabileceğiniz Diğer Yazılarımız: https://www.bilgiyazar.net/genetik-suruklenme-nedir/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu